Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Amacınızı Bulun ve Ona Ulaşın

Yazar: Gökhan Gökalan     Tarih: 16/11/2012


Etiketler: kariyer planlama, kişisel gelişim

Amacınızı Bulun ve Ona Ulaşın-Gökhan Gökalan - CVyolla.com


Birçok insan başarmak için gerekli olan yere ulaşamaz. Başarı bu yüzden değerlidir. Eğer başarılı olan insanların arasına katılmak istiyorsanız yapmanız gereken şey öncelikle nasıl başarılı olacağınızı bulmak değil, ne için başarılı olacağınızı bulmanızdır. Hayatta amacınızı bulmalı, onu anlamalı ardından onu başarmalısınız. Nereye gideceğinizi bilmeden yola çıkmak sadece uzun bir yolculuğa sebep olur.

Amacınızın aslında ne olduğunu biliyorsunuz sadece onu fark edemiyorsunuz. Bilinçaltınızda bulunan istekleriniz, size dayatılan sorumluluk ve beklentiler içerisinde fark edilmiyor.

Hayattaki amacınızı ve başarılı olacağınız hedefleri bulabilmeniz için öncelikle kendinize sormanız gereken sorular var.

 • Neleri yaparken mutluluk duydum? Şu ana kadar hayatınızda yaptığınız hangi aktiviteler hangi işler size mutluluk verdi? En mutlu olduğunuz zaman ne zamandı? Neler yapıyordunuz?

 • Beni en çok heyecanlandıran şeyler neler? Yapmaktan zevk aldığınız, sizi heyecanlandıran, kalp atışınızı hızlandıran, hiç sıkılmadan yaptığınız, yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız şeyler neler?

 • Yeteneklerim neler? Neyi iyi yapabiliyorsunuz? İnsanlar sizden hangi konuda yardım istiyorlar? Hangi konularda size danışıyorlar? Sizde imrendikleri şeyler neler?

 • Kimlere özeniyorum? Hayatta herkesin idolleri vardır. Onlar gibi olmak istediği kişiler. Bu kişilerin yaptığı şeylere özenirler. Bu kişileri, idollerinizi iyi analiz edin. neyi nasıl yaptıklarını, doğrularını görün ve onları kendiniz için uygun şekle çevirin.  Bu sorulara vereceğiniz cevapları iyi analiz etmelisiniz. Bu sorulara cevap verirken yaparken sevdiğiniz ve ayrıca yapmaya devam edebileceğiniz özelliklerinizi görebildiniz mi? Bunları yaparken para kazanabilir misiniz?

  Ortaya çıkan olasılıkları değerlendirmek için harekete geçmelisiniz. Sizi durdurmak için içinizden bazı düşünceler geçebilir. Onlardan uzak durmayı başarmanız gerekir. İnsanların buldukları amaçlarına gitmelerini engelleyen en genel düşünce ve inanışları şunlardır:

  -Bunu yapabileceğime inanmıyorum.
  -Bu hiç gerçekçi gelmiyor.
  -Bu doğru karar mı?
  -Ya olmazsa?

  Bu 4 düşünce ve inanış aslında hiç kesinliği olmayan görüşleri ve korkuları belirtir. İnsanların daha başlamadan amaçlarına ulaşmalarını engeller. Oysa hiçbirinin kesin sonucu başlamadan bilinemez. Denemeden görülemez.

  Bu yüzden amaçlarınıza doğru ilerlemek için "denemeniz" gerekir. Belki ilk seferde başaramayacaksınız. Belki bulduğunuz amacın doğru olmadığını göreceksiniz ve belki başaracaksınız. Bunu belirleyen şey ilk adımı atmanız ile ortaya çıkar. En baştan pes etmek sadece bir pişmanlığın oluşmasına sebep olabilir.

  Başarıyı yakalamak için amacınızın ne olduğunu farkedip onun için harekete geçmeniz gerekir.

  Etiketler: kariyer planlama, kişisel gelişim  Amacınızı Bulun ve Ona Ulaşın-Gökhan Gökalan - CVyolla.com


  Yazar hakkında bilgi:
  Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
  Gökhan Gökalan
  Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni
  http://blog.gokhangokalan.com
  www.twitter.com/gokhangokalan

  Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.


  Yazara ait diğer yazılar:
  + Özgeçmiş oluştururken dikkat edilmesi gereken 6 nokta
  + Başarısızlığın Adımları
  + İşinizin sizi strese sokmasına izin vermeyin
  + Topluluk Önünde İyi Bir Konuşma Yapmak İçin Adımlar
  + Bana Ne
  + Kişisel Markalaşma için Temeli oluşturmak
  + Kariyer Planınızı Çöpe Atın
  + Daha iyi hedefler nasıl alınır?
  + Başarıya Ulaşmak İçin 3 Önemli Adım

  + Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


  İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar