Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Başarısızlığın Adımları

Yazar: Gökhan Gökalan     Tarih: 10/05/2013


Etiketler: başarı, kişisel gelişim

Başarısızlığın Adımları-Gökhan Gökalan - CVyolla.com


Kariyer içerisinde başarıya yoğunlaşmak ve ileriye doğru bakmak en önemli şey olarak görülür. Halbuki tek başına çok yetersizdir ve sadece sonuca yoğunlaşırsanız yolunuz üzerindeki birçok engeli göremezsiniz. Başarıya ulaşmak için başarı kadar sizi başarısızlığa götürebilecek durumları da görebilmelisiniz. Onlardan sadece bu şekilde uzaklaşabilirsiniz.

İşte sizi başarısızlığa götürebilecek nedenler ve onları nasıl engellemeniz gerektiği:

1. Yapmak yerine istemek

Başarısız insanların en büyük hatalarından birisi, gerçekleştirmek istedikleri şey için yaptıkları tek şeydir: "Bunu istemektir." Gerçekleştirmek için istemenin yanında devam edip yapmak gerekir.Bu yüzden neleri sadece istediğinize ve neleri yapmak için ilerlediğinize dikkat edin.

2. Düzeltmek yerine eleştirmek

Eleştirmek kolaydır. Başarısız insanlar bir hata olunca ilk olarak bu hatanın kim tarafından yapıldığını bulmaya çalışır, ardından bu kişiyi eleştirmek için ilerler. Bu ilerlemeyi durduracak bir süreci ortaya çıkartır. Hataların ardından problemleri değil çözümleri tartışabilmelisiniz.

3. Hedefsiz hareket etmek

Bir insan eğer nereye gittiğini bilmiyorsa ne kadar ilerlediği hiç önemli değildir. Her zaman ulaşmak istediğiniz bir nokta olsun çünkü amaçsız hiç bir şey doğru ilerlemez.

4. Tek doğruya inanmak

Başarısız insanların yaptığı bir diğer hata her zaman tek bir doğru olduğuna inanmalarıdır. Hedefe giden tek bir yola inanırlar ve o yolu her geçemediklerinde tekrar denerler. Başarı için bakış açınızı genişletin. Aynı noktaya birden çok yoldan gidilebildiğini sadece bu şekilde görürsünüz. Ve evet her zaman birden fazla yol vardır.5. Yürümek gerekirken koşmak

Eğer çabuk düşmek istiyorsanız yürümeyi öğrenmeden koşmayı deneyin. Başarısızlığın ortaya çıkmasını sağlayan bir nokta yürünmesi gereken yerde koşmaktır. Aceleci ve plansız davranmayın. Önce yürümeyi öğrenin. Yavaş ama sonuca giden bir yol, hızlı ama hiçbir yere gitmeyen yoldan her zaman daha iyidir.

6. Çabuk pes etmek

Her yolda engeller vardır. Herkes hata yapar. Ama sadece hatalarından sonra pes etmeyip ilerleyenler başarıya ulaşır. Eğer bir kariyer seçtiyseniz ve ilerliyorsanız, durduğunuz noktalarında olacağını bilin. Önemli olan geri dönmeyip tekrar ilerlemek için mücadele etmektir.

7. "Biz" kelimesini öğrenmemek

Herkes başarısız olur ama eğer en hızlı kim başarısız olur diye sorarsanız, cevabı "ben" diyen kişidir. İki kişinin bir kişiden daha iyi olduğunu bilin, üç kişinin iki kişiden... Başarı için "ben" kavramından uzaklaşıp "biz" kavramını kabul etmelisiniz.

8. Mükemmel zamanı beklemek

Eğer bir şeyin olmamasını istiyorsanız mükemmel zamanı bekleyin. Çünkü mükemmel zaman hiçbir zaman gelmez. Hiçbir iş mükemmel şartlarda oluşturulmaz. Her zaman engeller, her zaman zor koşullar vardır. Bu yüzden beklemekten vazgeçin ve harekete geçin.

Etiketler: başarı, kişisel gelişimBaşarısızlığın Adımları-Gökhan Gökalan - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Gökhan Gökalan
Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni
http://blog.gokhangokalan.com
www.twitter.com/gokhangokalan

Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Özgeçmiş oluştururken dikkat edilmesi gereken 6 nokta
+ İşinizin sizi strese sokmasına izin vermeyin
+ Topluluk Önünde İyi Bir Konuşma Yapmak İçin Adımlar
+ Bana Ne
+ Kişisel Markalaşma için Temeli oluşturmak
+ Kariyer Planınızı Çöpe Atın
+ Amacınızı Bulun ve Ona Ulaşın
+ Daha iyi hedefler nasıl alınır?
+ Başarıya Ulaşmak İçin 3 Önemli Adım

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar