Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Bırak insanlığını, gel profesyonel olalım

Yazar: Gülsün Müftügil     Tarih: 15/11/2012


Etiketler: iş hayatı, insan kaynakları

Bırak insanlığını, gel profesyonel olalım-Gülsün Müftügil - CVyolla.com


Dün gece eskiye dair önemli anıların, takvim yapraklarının, kurutulmuş çiçeklerin üzerine çocukluk gözyaşlarımın akmış olduğu o küçük, hasır kokan sepetin içinden bir takvim yaprağı çıktı 31.07.2004 "Bugün Selma öldü. Ben O'nu sadece 2 kere görmüştüm ama çok üzüldüm" notu ile... Huzurla uyu...

Bundan 8 sene önceydi çok gencim, çok acemiyim çalıştığım şirketlerin birinde üretimde çalışan genç bir çalışanımız hayatını kaybetmişti. Olayın acısı biraz hafifleyince hakedişlerini hesaplamaya başlamıştım. Hesaplamaları yaparken birikmiş yıllık izinlerini ücret alacağına dahil etmeye kalktığımda; ailesi iznini nereden bilecek, eee kendi de gelip isteyemeyeceğine göre onları boşver diyen yöneticimin o lanet suratı, o sevgisiz, o kötü bakışları hala gözümün önünde. Olur mu öyle şey bunlar onun hakkı, üstelik ailesi çok zor durumda öldü diye gelip hakkını savunamayacak diye nasıl hakkını yeriz dediğimde ?biraz profesyonel ol iş hayatında duygusallığa yer yok' dedi. O an tüm hayatım boyunca profesyonel olmayacağıma yemin ettim.Ondan sonra da hakikaten asla bile bile, göz göre göre çalışanın hakkının yenmesine, profesyonelliğe kurban edilmesine müsaade etmedim. Eğer bunu değiştirmeye yetmediyse gücüm o kurumda durmadım. Hala amatörüm, hala duygusalım, değişmeye hiç niyetim yok.

Ne ara, nasıl, kimlerin yüzünde bu kadar profesyonel olduk anlamıyorum. 3 kuruşluk menfaatler için insanlık, arkadaşlık, haysiyet gibi dünyanın en kıymetli olgularını kendi kendimize ayaklarımızın altına alıp vıcığı çıkana kadar eziyoruz. Kim değiştirdi bu kavramları acaba? Ne ara hak yemek, hırsızlık yapmak, salt menfaatlerin peşinden gitmek profesyonellik oldu bilmiyorum ama çoğunluğun profesyonellikten anladığı buysa ben yokum.

Etiketler: iş hayatı, insan kaynaklarıBırak insanlığını, gel profesyonel olalım-Gülsün Müftügil - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Gülsün Müftügil - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Gülsün Müftügil
İnsan Kaynakları Yöneticisi
gulsun@ikburada.com

Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu. Lufian'da Çalışan İlişkileri ve Ücretlendirme Sorumlusu olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ CV Fotoğraflarında Selfie Devri Başladı
+ Neredesin Ey Doğru Aday
+ İnsanın da yemeğin de ağır ağır pişmişi makbul şu hayatta
+ Paradan çok akıl ve gönülle güç elde etmek... FC Barcelona
+ Çalışmaktan Hayatı Kaçıranlardan mısınız?
+ Dürüstlük mü, Cesaret mi?

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar