Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Bugünün gençleri ile nasıl çalışılır?

Yazar: Derya Gönüllü Atacık     Tarih: 13/09/2012


Etiketler: x-y kuşağı

Bugünün gençleri ile nasıl çalışılır?-Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com


Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, kuşaklar arası çatışmalar iş hayatında çok önemli bir yer kaplıyor. Günümüzde baby boomers, x nesli ve y nesli hep bir arada çalışıyor ama gün geçtikçe ilk kuşak yerini tamamen X Nesline bırakıyor ve şimdilerde X nesli ve Y Nesli hep birarada çalışıyor. Peki neler söyleniyor bu kişiler hakkında? Daha önceki yazıma benzer bilgiler gibi gelebilir ama ben yine de bu önemli olan bu konuyu bir kez daha farklı kaynaklardan edindiğim bilgiler ışığında sizlerle paylaşmak istedim.

1990'larda X Nesli olarak tanımlanan gençler bugünün yöneticileri. Ve onların yönetmeye çalıştığı bugünün gençleri onlardan çok farklı. Bugünkü gençler daha öncekilerden daha iyi eğitimli, daha yetenekli, daha açık görüşlü ve daha hedef merkezli.

1980 ? 2000 yıları arasında doğdular ve artık yavaş yavaş iş yaşamına girmeye başlıyorlar. Onlar tamamen dijital ortamın içine doğmuş olan ilk nesil. Ayrıca bizim için devasa olan dünya onlar için gerçek anlamda küresel bir köy. Singapur'da mektup arkadaşları, yan sınıfta öğrenci değişimiyle gelmiş bir yabancı arkadaşları var. Büyük beklentiler nedeniyle, aileleri tarafından en kısa zamanda hedefe ulaşacak şekilde bir düşünce yapısıyla yetiştirildiler. Bu yüzden hedef merkezli, özgüveni yüksek, çevresinin farkında ve beklenti dolular.Bugünün gençleri yetiştirilme koşulları nedeniyle sizden onlara örnek liderler olmanızı, onları zorlayacak görevler vermenizi, esnek çalışma şartları yaratmanızı ve kendi anlaştıkları insanlarla ekip oluşturmalarına izin vermenizi beklerler. Bunların yanı sıra onları cesaretlendirmeyi ve çoğu küçük yaştan beri dijital birer sihirbaz olan bu gençlerden öğrenecek çok şeyiniz olduğunu unutmamalısınız.

Y Nesli gençliğinin birer çalışan olarak kurumlara katacak kendilerine özgü değerleri olduğunu kısa zamanda fark edebilirsiniz. Eş zamanlı olarak birden fazla konuyla ilgilenebilirler. Teknik konularda yüksek beceriye sahip ve işbirliği yapmaya açıktırlar ve genellikle olaylara olumlu açıdan bakarlar. Fakat Y Nesli gençliği bile kusursuz değil. Önemsiz gördükleri işleri savsaklama, hoşlanmadıkları insanlarla zor iletişim kurma, sabırsızlık, aşırı özgüven ve doğal olarak tecrübesizlik onların en büyük sorunları.

Etiketler: x-y kuşağıBugünün gençleri ile nasıl çalışılır?-Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Derya Gönüllü Atacık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
deryagonullu@gmail.com

Yeditepe Üniversitesi burslu Uluslararası ilişkiler mezunu. ODTÜ'de İnsan Kaynakları üzerine eğitim aldı. Şu anda Yapı Merkezi / Yapıray Railway Construction şirketinde İK müdürü olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ İşe Alımcının Görevi Ne Olmalı?
+ Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı (Outplacement)
+ İK firmaları beklentilerin ötesine nasıl geçebilir?
+ İşten Çıkarmada Bir Uygulama Örneği
+ Gelecek için yatırım: Yönetici Yetiştirme
+ Yöneticilerin Masasında Yer Almak
+ Geribildirim vermek ve geribildirim almak
+ Çevre dostu çalışma ortamları için
+ Ekip Yönetmek
+ İşyerinde hangi konularda zaman kaybediyoruz?
+ Üst düzey yönetici özgeçmişi
+ Kadın/Erkek Eşitliği !!??
+ Google Hakkında Bilmedikleriniz
+ İş arayanların yeni taktikleri
+ Özgeçmişte neler olmalıdır?
+ Sosyal Ağların işe alımda kullanımı

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar