Takip et, tablet PC Kazan

Basın Odası

En iyi internet girişimleri açıklandı

Marketing Türkiye / 02 Şubat 2009

En iyi internet girişimleri açıklandı - CVyolla.com
İnternet girişimcilerinin yeni buluşma adresi olan etohum, 31 Ocak'ta gerçekleştirdiği bir hafta sonu toplantısıyla yatırım yapılabilecek fikirlere sahip ilk 21 internet girişimi açıklandı! Ağustos ayından bu yana toplam 1.200 kişinin 500 farklı projeyle başvurduğu etohum'un seçim kriteri ise fikirlerin hayata geçirilmesine ve büyütülmesine ilişkin stratejiler oldu.

etohum kurucusu Burak Büyükdemir, konuyla ilgili şunları söyledi: "etohum olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana internet girişimcilerine ‘Leyleğin size bebek getirmesini beklemeyin. Eğer bebek yapma fikriniz varsa bunu düşünmek hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Fikrinizi gerçekleştirmek üzere yola çıkmalısınız' diyoruz. Bu doğrultuda düzenlediğimiz etkinlikler asla bir yarışma niteliği taşımıyor. etohum olarak yatırım yapılabilecek girişimlerin hayata geçirilmiş ya da geçirilmek üzere olmasına önem veriyoruz. Bu süreçte 50 projeyi yakından inceledik ve bu projelerdeki 100'e yakın kişiyle de yüz yüze görüştük. Sadece kağıt üzerinde ve fikir aşamasında olan projelerin hepsini de tek tek dinledik. Ancak girişimcilerin ilk önce kendilerine yatırım yapmaları gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Bu sürecin sonunda belirlediğimiz 21 proje, aradığımız tüm özelliklere sahip bulunuyor."

Etohum'un seçtiği "yatırım yapılabilecek" internet girişimleri ve projelerin hayata geçirilme hikâyeleri şöyle:

Cvyolla.com

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde aynı bölümde okuyan sonrasında ise yurtdışında yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan Onur Çakır ve Meriç Kul'a ait bu proje, bir kariyer sitesi olmakla beraber iş arayan adayın şirketlere özgeçmişini göndermesi modeliyle başlıyor. Kendi fikirlerini hayata geçirmek üzere işlerinden ayrılan Çakır ve Kul, cvyolla.com İŞKUR belgeli bir kariyer sitesi olduğunda ise bu iş modelini geliştiriyorlar. Cvyolla.com, şu anda, diğer iş bulma sitelerinden farklı hizmetler vermek ve internet pazarında yer almak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Gercekten.com

2007 yılında Atlantis Müzik Yapım adıyla kurduğu şirketi ile birçok önemli konser, ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenlemekte olan Erdal Bozkuş, yakın arkadaş çevresiyle beraber bir proje geliştiriyor. Ünlüleri, internet aracılığıyla hayranlarıyla buluşturacak bir modele sahip olan gercekten.com, bugün, televizyon, sinema, müzik ya da spor dünyasının ünlülerinin isme özel imza ve görüntülerini hayranlarının kapısına kadar ulaştırıyor.

Ideshot.com

İnternet sektöründe birçok firmada çalışan Metin Kahraman ve Harun Peşken, ilk olarak Angelabs A.Ş. isimli bir şirket kuruyor. 2008 yazında ise iki ortak, şirketlerin yeni fikir geliştirme ihtiyaçlarının internet üzerinde yeterince karşılanmadığını düşünüyor. Bunun sonucunda da tüketicilerin aldıkları ürün ve hizmetler ile ilgili yenilikçi fikir ve önerilerini toplayıp markalara ileten ve bu sayede karşılıklı iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen bir iş modeli hayata geçiriliyor. Bugün ideshot.com, yeni ve nitelikli fikirlerini sunan marka danışmanları ile platformda yer alan markalar arasında etkileşimli bir ortam oluşturuyor.

Kartguru.com

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu olan Özgür Alaz, kariyerine, Pazarlama Trendleri Uzmanı olarak firmalara yeni teknoloji ve trendler konusunda danışmanlık hizmeti vererek başlıyor. Bunun yanı sıra Alaz, düzenli olarak güncellediği Marketallica blogu ile de pazarlama alanında çalışan bireyleri yeniliklerden haberdar ediyor. Kartguru.com ise, bireylerin finansal ve alışverişe yönelik tercihlerini kolaylaştırmayı amaçlayan bir karşılaştırma ve öneri servisi olarak geliştiriliyor. Ücretsiz bir servis olan kartguru.com, tüketicilerin kredi kartları ile tasarruf etmelerine yardımcı olmayı, bankaların yeni müşteri kazanma maliyetlerini düşürmeyi ve yeni bir kart satış kanalı yaratmayı hedefliyor.

Kimgelsin.com

Kendi konularında uzmanlaşmış, bunun yanı sıra müzikle de profesyonel olarak ilgilenen Mohaç Yücel, Ceren Yücel, Selçuk Uzun ve Volkan Çınar, internet üzerindeki ihtiyaçları yakından analiz ederek kimgelsin.com'u kuruyorlar. Ağırlıklı olarak müzik etkinliklerine dair haberlerin alınmasını ve söz konusu etkinlikler için talep yaratılmasını sağlayan kimgelsin.com, müzisyenler hakkında detaylı bilgi de içeren ve geniş bir yaş skalasına hitap edebilen bir iş modeli olma niteliği taşıyor.

Kolokyum.com

Ceyhun Baskın, İnanç Eray, Evren Başbuğ isimli başarılı ve genç 3 mimar arkadaş, mezun olduktan sonra birlikte DistArchitects Mimarlık Ofisini kuruyor. Birçok yarışmada çeşitli ödüller kazanan mimarlar, internet ve mimarlığı aynı potada eriterek meslektaşlarının yeni ekonomideki ihtiyaçlarını çok iyi bir şekilde analiz ediyorlar. Bu doğrultuda kurulan kolokyum.com, mimarların paylaşım platformu olmayı hedefliyor. Mimarlıkla ilgili mesleki paylaşımların yapılabileceği kolokyum.com, konferans, seminer ve röportajların yer alacağı video altyapısıyla da dikey bir pazarda hizmet etmeyi planlıyor.

Ogrence.net

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden 2008 yılında mezun olan Doğan Kaya Berktaş ve ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü öğrencisi olan Yekmer Şimşek tarafından hayata geçirilen ogrence.net, dershane, veli ve öğrenci arasındaki etkileşimi sağlayan web tabanlı bir çözüm niteliği taşıyor. Birçok dershanenin kendi yazılımlarına sahip olmadığı, olanlarınsa istedikleri verimi alamadıkları fikrinden yola çıkarak kurulan ogrence.net, dershanelerin internet üzerinde kullanımını sağlamak üzere geliştirilen bir iş modeli olma özelliği taşıyor.

Pabbuc.com

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fizik Bölümü'nden mezun olan Serdar Yaman ve Göker Ezberci'nin kurduğu pabbuc.com, internet üzerinden ayakkabı, çanta ve aksesuar satıyor. Babasının ayakkabı sektöründe olmasından dolayı ayakkabı pazarını çok yakından tanıyan ve daha önce çeşitli yazılım şirketlerinde çalışan Serdar Yaman ve teknoloji şirketlerinde çalıştıktan sonra kendi hosting firmasını kuran Göker Ezberci tarafından hayata geçirilen pabbuc.com, 2006 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Sunumax.com

1986 doğumlu Sadık Kocabaşa ve 1990 doğumlu Cem Kocabaşa kardeşler tarafından kurulan sunumax.com, televizyon sunucusu gibi bir karakterin, sitelerde hareketli olarak ilgili sitenin hedef kitleye anlatmasını sağladığı bir iş modeli niteliği taşıyor. Geliştirdikleri bu teknolojiyle kısa sürede birçok kurumsal firmaya hizmet veren Kocabaşa kardeşler, yarı yapay zekayla online karakterlerin konuşması veya sitelerin içinde belli komutlara göre iletişime geçmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Userspots.com

1983 yılında Ankara'da doğan, 2006 yılında ODTÜ İstatistik Bölümü'nü bitiren, şu anda ise aynı üniversitedeki ODTÜ Enformatik Enstitü'sünde Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans yapmakta olan Mustafa Dalcı, 2006'dan bu yana ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda Web Geliştiricisi olarak çalışıyor. Bilişim sektöründeki ilgi alanları semantik web, insan-bilgisayar etkileşimi ve kullanılabilirlik üzerine olan Dalcı tarafından geliştirilen Userspots, site ve yazılımları kullanıcılar ile test ediyor, göz izleme cihazı ile kullanıcıların göz hareketlerini izliyor ve sitede karşılaşılan sorunları bularak sonuçları yorumluyor, sonucunda da analiz raporu ile çözüm önerileri sunuyor.

Cepkod.com

ODTÜ Elektrik Elektronik Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olan, ardından Koç Üniversitesi MBA programını bitiren, eğitiminin bir dönemini de London Business School'da alan Oğuzhan Aygören ve Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü' mezunu olan Mustafa Alpay, 2008 yılının Ağustos ayında Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin verdiği destekle teknolojik ve yenilikçi iş fikirlerini hayata geçirmek için Imovasyon'u kuruyorlar. Daha sonra ?cepkod.com'u geliştiren iki ortak, bu kapsamda, gerçek dünyada yaşananların internetle bağlantısını sağlayacak mobil yazılım üzerinde çalışıyorlar.

Etohum kampına çağrılacak diğer adaylar şunlardan oluşuyor:

- Maksidurak.com'un kurucuları

- Evimizinherseyi.com'un ortakları

- ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi'nden 8 ayrı oyun ve söz konusu oyunları geliştiren girişimci ekip

Proje sahipleri etohum ile birlikte girişim kampına giriyorlar!

Şubat ayından itibaren belirlenen projelerin sahipleriyle birlikte bir girişim kampına gireceklerini belirten Burak Büyükdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sene 30 girişimciyi bu kampa davet edeceğiz. Burada, iş planı yapma, sunum teknikleri, iş hukuku, finans ve benzeri konularda pratiğe yönelik aktivitelerle dolu 5 gün geçireceğiz. Girişimciler kamp süresince ayrıca, Türkiye'de başarılı olmuş internet girişimcileriyle bir araya gelme ve onlardan koçluk ve danışmanlık alma imkânı da bulacaklar. Söz konusu faaliyetler kamp sonrasında da devam edecek. Bundan sonraki toplantılarımızda ise girişimciler, kendilerini internet topluluğuna daha fazla anlatma fırsatı bulacaklar. Mayıs ayının ortalarına doğru da yatırımcı olabileceğini düşündüğümüz şirket, kişi ve profesyonelleri kapalı bir toplantıda girişimcilerle buluşturacağız. Gelecek sene aynı süreci tekrar başlatarak internet girişimciliğine olan ilgilinin artarak devam etmesi için çalışacağız."

etohum etkinlikleri hakkında bilgi almak ya da toplantılara katılmak isteyen girişimcilerin www.etohum.com adresine girmeleri yeterli oluyor. 

En iyi internet girişimleri açıklandı - CVyolla.comTüm CVyolla.com haberleri

Diğer Haberler

Yeni Asır Gazetesi
25 Aralık 2015

CV Tasarım Yarışması'nda Ödüller Sahiplerini Buldu
Yeni Asır Gazetesi
18 Aralık 2015

CV Yarışması'nda Mutlu Son
Ben TV
10 Aralık 2015

Ekonomizmir programının konuğu olduk
Sabah Gazetesi
17 Kasım 2015

6. CV Tasarım Yarışması başladı
Yeni Asır Gazetesi
12 Kasım 2015

Yaratıcılığına Güvenenler İş Başına!
Yeni Asır Gazetesi
15 Şubat 2015

İş Fırsatları BALEV Kariyer Günü'nde
Yeni Asır Gazetesi
11 Aralık 2014

5. Yeni Asır CV Tasarım Yarışması'nda Mutlu Son
Sabah Gazetesi
19 Ekim 2014

En dikkat çekici CV kazanacak
Yeni Asır Gazetesi
25 Eylül 2014

Yaratıcılığına Güvenenler İş Başına!
Ekonometri Dergisi
Temmuz - Ağustos 2014

CVyolla.com'un Getirdiği Yenilikler Üzerine Röportaj
EgeBurada Ege Üniversitesi
22 Nisan 2014

Yaratıcı CV Hazırlama Atölyesi büyük ilgi gördü
Yeni Asır Gazetesi
16 Mart 2014

Ücretsiz CV Atölyesi
Yeni Asır Gazetesi
16 Şubat 2014

İnternette İş Aramanın Farklı Yolu: CVyolla.com
Yeni Asır Gazetesi
24 Aralık 2013

CV Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu
usak.edu.tr
18 Aralık 2013

Uşak Üniversitesi'nde Etkili CV Hazırlama Eğitimi
Yeni Asır Gazetesi
15 Aralık 2013

CV Tasarım Yarışması Sonuçları Belli Oldu
Yeni Asır TV
23 Kasım 2013

CV Tasarım Yarışması Üzerine Söyleşi Yeni Asır TV'de
Yeni Asır Gazetesi
17 Kasım 2013

CV Tasarım Yarışması'na Destek Yağdı
Yeni Asır Gazetesi
5 Kasım 2013

Yaratcılığına Güvenenler Bu Yarışmayı Kaçırmasın
konak.bel.tr
30 Eylül 2013

Kariyer Söyleşileri
haberler.com
30 Eylül 2013

CVyolla.com "Kariyer Söyleşileri" Başlıyor
Sabah Gazetesi
21 Eylül 2013

Kariyer Söyleşileri Başlıyor
Eko Vitrin Dergisi
Mayıs 2013

CVyolla.com ile iş arayanlar daha özgür
Yeni Asır TV
23 Mart 2013

CVyolla.com'un hikayesi Yeni Asır TV'de
Ekonometri Dergisi
Mart-Nisan 2013

İnternetten Eleman Bulmada Son Moda
AVM Marka Dergisi
Kasım 2012

Perakende Diğer Sektörlerin Önünde
Kobilife Dergisi
Ekim 2012

İşsizlik Oranında Düşüş Yaşanıyor
New Tech Dergisi
Ekim 2012

CVyolla.com: Online Kariyerde Yeni Soluk
Techno Today Dergisi
20 Eylül 2012

Online kariyer sektöründe bir yenilik: CVyolla.com
Ekonometri Dergisi
Mart-Nisan 2012

Yeni Nesil İnsan Kaynakları Sitesi
Platin Dergisi
Mayıs 2009

İş bulmanın en hızlı yolu
Marketing Türkiye
28 Nisan 2009

etohum girişimcileri öğrencilerle buluşuyor!
İhlas Haber Ajansı
28 Nisan 2009

etohum girişimcileri üniversitelilerle buluşuyor!
Posta Gazetesi
20 Nisan 2009

Ülkemizde iş arayan adaylar için yeni bir umut kaynağı
MediaCat
Mart 2009

Facebook'ta daha az resim 'tag'leyin
PCnet
Mart 2009

E-tohum'un fidanları yeşerdi
TRT 2
Bilişim Rüzgarı
19 Şubat 2009

Yatırım yapılabilecek internet girişimleri
İhlas Haber Ajansı
17 Şubat 2009

Cvyolla.com'un hikayesi anlatılacak
Haber turk.net
17 Şubat 2009

CVyolla.com'un hikayesi
Yeni Şafak
17 Şubat 2009

cvyolla.com'un hikayesini merak etmeyen var mı?
kurumsalhaberler.com
13 Şubat 2009

Etohum'un konuğu CVyolla.com
ntvmsnbc.com
03 Şubat 2009

İnternet girişimcilerinin yeni buluşma adresi etohum
Haber turk.net
02 Şubat 2009

Geleceğin İnternet girişimcileri açıklandı
Hizmetix
Aralık 2008

CV'ler bir tıkla binlerce şirkete ulaşıyor