Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Fondip ile Mülakat Teknikleri

Yazar: Arda Selim Uçer     Tarih: 20/03/2013


Etiketler: x-y kuşağı, iş görüşmesi, mülakat

Fondip ile Mülakat Teknikleri-Arda Selim Uçer - CVyolla.com


Gerek yönetim toplantılarında gerekse insan kaynakları çalışanlarının bir araya geldiği herhangi bir ortamda konu döner dolaşır ve personel sirkülasyonu ile yeni neslin iş dünyasına ve çalışma kavramına bakış açısına gelir. Y Kuşağından yakınan yönetici ya da İK'cı bulmak bugünlerde sıradanlaşan bir olay. 'Hemen iş değiştiriyorlar', 'şirket aidiyetleri çok düşük', 'işe başlar başlamaz yükselmek istiyorlar, sanki müdür olmak çok kolay', 'kurallara adapte olmakta zorlanıyorlar' bu cümlelerden sadece bazıları. Üstelik bu ve benzerleri sayfalarca yazılabilecek cümlelerin tamamına yakınında doğruluk payı da var.

Peki bu gerçeği tespit eden insan kaynakları çalışanları ya da şirket yöneticileri hangi davranış ve alışkanlıklarını değiştiriyor? İnsan kaynakları prosedür ve uygulamalarında değişen neslin ve onların iş yapış şekillerinin karşılıkları yaratılabildi mi?

Elbette birkaç sene öncesine göre yapılan uygulamaların sosyal medya odaklı olması, çalışan memnuniyetinin işveren markası kavramı ile yaratılmaya çalışılması gibi farklı ve yaratıcı İK uygulamaları hayatımıza girdi. Şirket içi uygulamalar hayli çeşitlendi ve 'gençleşti'. Ancak hala bu alanda gidilecek oldukça fazla mesafe var.

Örneğin aşağıdaki video "The Social Network" filminden bir sahneyi içeriyor. İzleyenler biliyordur; film Facebook'un kuruluş hikayesini, dolayısıyla da kurucusu Mark Zuckerberg'in yolunu anlatıyor. Mark Zuckerberg 1984 doğumlu bir Y Kuşağı patronu. Harvard'da öğrenci iken kurduğu site ile şu anda Google'dan bile fazla tekil ziyaretçi alan bir markanın sahibi. Elbette başarısı farklı düşünmeye borçlu olan bu girişimcinin uygulamaları da kurduğu site gibi alışılagelmişin dışında.

Aşağıdaki videoda ilk yazılımcısını işe almasını göreceksiniz. Hergün yaptığımız mülakatları birini izliyor olacaksınız. Ama nasıl? Masanın etrafındaki gençler hem 'shot' yapıp hem kod yazıyorlar! Ayakta kalan da Facebook'ta işe giriyor. Elbette iş merkezimizin işe alım odalarını tekila bardakları ile doldurmayı düşünecek değiliz ama mevcut durumdan birkaç adım uzaklaşarak, sıradanın dışında, eğlenerek çalışmak isteyen Y Kuşağının da beklentilerini karşılayan yeni uygulamalar yapamaz mıyız?Etiketler: x-y kuşağı, iş görüşmesi, mülakatFondip ile Mülakat Teknikleri-Arda Selim Uçer - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Arda Selim Uçer - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Arda Selim Uçer
İnsan Kaynakları Müdürü
selimardaucer@gmail.com

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Arthur Andersen | Ernst & Young, Berko İlaç gibi firmalarda İnsan Kaynakları üzerine çalıştıktan sonra şu anda Speak Marketing Solutions & Consultancy firmasında İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ İnsan Kaynakları İçin "Ortamı" Değiştirme Zamanı
+ İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -II-
+ İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -I-
+ Galatasaray | Fenerbahçe | Beşiktaş ve Olmayan İnsan Kaynakları

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar