Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Geleceğin meslekleri ve yeni iş fırsatları

Yazar: Cengiz Çatalkaya     Tarih: 09/04/2013


Etiketler: geleceğin meslekleri, kariyer planlama

Geleceğin meslekleri ve yeni iş fırsatları-Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com


Dünya hızla değişiyor, yeni iş fırsatları ve yeni meslekler ortaya çıkıyor. 6-7 kasım tarihlerinde katıldığım, insan yönetimi kongresinde oturumlardan birinde, geleceğin meslekleri konuşuldu. Bu birbirinden ilginç mesleklerin bazıları sadece gelecekte değil, şimdi de birer meslek ve iş fırsatı olarak düşünülebilir.

1- Mutluluk Müdürü (Happiness Manager) : Herkes çalıştığı şirkette mutlu olmak ister. Bu mesleği yapanların görevi, şirkette çalışanları mutlu etmek için, planlar, programlar oluşturup, onların daha mutlu çalışanlar olmasını sağlamak. Buna bir nevi pazarlamanın şirket içi olanı diyebiliriz.

2- Karbon vergi danışmanı: Gelecekte karbon salınımları, daha da kirlenen dünyada, belirli kıstaslara ve ağır yaptırımlara maruz kalacak. Sanayi kuruluşlarının doğaya saldıkları karbon emisyonlarının, uluslararası çevre antlaşmalarına göre düzenlenmesi gerekecek. Salınan karbon oranlarına göre şirketlerden verigi alınabilecek. Bu nokta da şirketlere, ödeyecekleri vergilerin düzenlenmesi için karbon vergi danışmanları gerekecek...

3- İkinci bahar kariyer danışmanı: Gelecekte insanların yaş ortalaması uzayacak. Bu da yaşlı insanların da çalışması anlamına gelecek. Belki emekli olduktan sonra, yarı zamanlı işlerde bile çalışabilecekler. Şu anda bile çok sayıda bu şekilde emekli olup, can skıntısından muzdarip insan tanıyorum.

4- Basitlik Müdürü (Simplicity Manager) : İş süreçleri genellikle şirketlerde çok ayrıntılı ve karışıktır. Basitlik müdürü, bu süreçleri basitleştirip, uygulanabilirliğini yükseltiyor.5- Trend analisti/Danışmanı: Günümüzde trendler hızla değişiyor. Gelecekte bu daha da hızlanacak. Şirketlerin, değişen trendleri hızla takip etmelerini sağlayacak kişiler gerekiyor. Şu anda bu konuda PSFK, Trendwatching, Springwise'dan yararlanabilirsiniz. Türkiye'de ise, Marketallica trend danışmalığı veriyor.

6- Deneyim Tasarımcısı: Hizmet sektöründe çalışan şirketlerin müşteri deneyimleri üzerine yoğunlaşan, veya ürün üreten firmaların kullanılabilirlik veya ürün deneyimi üzerine çalışan kişiler. Artık çoğu şirket, ürün veya hizmet değil, deneyim pazarladığını söylüyor.

7- Uzay hostesi: Virgin gibi şirketlerin uzay turizmi üzerine yoğunlaşmasıyla, ilerleyen zamanlarda popüler olabilecek bir meslek gibi görünüyor.

8- Yeşil Enerji Danışmanı/Uzmanı: Dünya için yenilenebilir enerji arayışları, şirketleri yeni yönelimlere itiyor. Bu alanda şu anda bile bir talilep var. Ama konu hakkında danışmanlık yapacak insan sayısı fazla değil.

9- İç Pazarlama Danışmanı / İç iletişim Müdürü: Şirketler kendilerini müşterilerine pazarlamakta, onlara kendilerini anlatmakta başarılılar. Ama gelin görün ki, şirketler kendilerini, kendi personellerine pazarlamakta genellikle başarısız oluyorlar. Mutlu müşteriler yaratıyorlar ama mutlu çalışanlar yaratamıyorlar. İç pazarlama danışmanları şirketlerin, çalışanları için de birer lovemarks olmasını sağlayacak. Şu anda bazı şirketlerde iç iletişim bölümleri çalışan bağlılığı ve çalışanlara stratejik iş iletişim konularında çalışmalar yapıyorlar ve çalışan motivasyonunu en üst seviyeye getirmeye çalışıyorlar. (Mutluluk müdürü ile benzeşiyor biraz)

Etiketler: geleceğin meslekleri, kariyer planlamaGeleceğin meslekleri ve yeni iş fırsatları-Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Cengiz Çatalkaya
İnsan Kaynakları Müdürü
www.yetenekvekariyer.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Çocuklardan Büyüklere 7 Kariyer Tavsiyesi
+ Gerçek Mutluluk Nedir ve Nasıl Yakalanır?
+ Hayatının ve Kariyerinin Lideri Sen Ol
+ Yakın geleceğin 10 popüler mesleği
+ E-posta yazmanın 12 önemli kuralı
+ Bir iş size ne katar? Ya siz o işe?
+ Kariyeriniz için önemli 8 Sosyal Medya aracı
+ Atatürk'ün Kariyer ve Meslek seçimi üzerine görüşleri
+ Blog yazmanın kariyeriniz için 7 önemli faydası
+ İş görüşmesinde konuşmak ve dinlemek üzerine
+ İşe alınmamanız başarısız olduğunuz anlamına gelmez
+ Twitter'da kariyerinizi etkileyebilecek 5 hata
+ Özgeçmişiniz 6 saniyede sizi nasıl anlatır?
+ İş hayatında başarılı olmanın yolları
+ Başarmak için önce hayal kur
+ İş hayatında başarılı olmanın yolları
+ İş görüşmesine çağrılmamanın 10 önemli nedeni

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar