Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Gelecek için yatırım: Yönetici Yetiştirme

Yazar: Derya Gönüllü Atacık     Tarih: 02/01/2013


Etiketler: yöneticilik, kariyer planlama

Gelecek için yatırım: Yönetici Yetiştirme-Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com


Geleceğin liderlerini seçme ve yetiştirme son derece önemli bir işlem olmasına rağmen genellikle bu konu, çok önemli pozisyondaki bir kişinin işten ayrılma döneminde gündeme gelir. Özellikle çok önemli yöneticilerin emekliye ayrılmaya başladığı günümüzde, orta ve üst düzey yöneticilere olan ihtiyaç artmaktadır.

Resmi bir kariyer planlama yapılması aynı zamanda personel almak ve bu personeli işte tutabilmek için de çok önemlidir. İşe başlayacak kişilerin, bu şirket içerisinde kendisini nelerin beklediğini en baştan görebilmesini sağlayan bu planlama, çalışanın öğrenme isteğini kamçıladığı gibi motivasyonunu da arttıracaktır. Yönetici yetiştirme, şirketinizin geleceğine yapacağınız bir yatırımdır. Doğru şekilde uygulandığı zaman sizin işlerinizi de oldukça kolaylaştıracak, şirketinizi keyifle çalışan bir ortam haline getirecektir. Bunun için yapılması gereken aşamalar şunlardır:

Uygun Adayları Seçmek:

İlk aşamada yapılması gereken organizasyon içerisindeki yönetici rollerinin gerektireceği kişisel ve profesyonel özellikleri belirlemek ve bunları öncelik sıralamasına dizmek olacaktır. Pek çok firma geleceğin lideri olacak kişilerde diplomatik ve incelikli davranabilme, başkalarını motive edebilme ve çözüme ulaşabilme gibi niteliklerinin bulunması gerektiğini düşünür. Her ne kadar bu kriterlerin göreceli olduğu düşünülse de, çalışanların organizasyon içerisinde yapacakları çalışmalar gözlenerek bu yeteneklere sahip olup olmadıkları gözlemlenebilir. Bu seçim sırasında en sık karşılaşılan hatalardan bir tanesi de ilgili pozisyona en yakın kişiye odaklanmaktır. Oysa her zaman bu kişi şirket içerisindeki en uygun kişi olmayabilir. Kişileri değerlendirirken sadece hali hazırda var olan bilgi ve özellikleri değil aynı zamanda bu kişilerin öğrenebilecekleri de hesaba katılmalıdır.Başarı İçin gerekli Eğitim Programını Hazırlamak

Adayları belirledikten sonra o kişilere kendilerinde liderlik potansiyeli görüldüğünü söylemek ciddi bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bu kişilerin yeterli olabilmeleri için almaları gereken eğitimler firmanın gereksinimlerine bağlıdır. Ancak bu eğitim süresince tercihen aynı yollardan geçmiş birinin koçluğu bilgi aktarımını kolaylaştıracaktır. Bunların yanı sıra kişilerin kendi yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri önemli projelerde yer almaları, onlara son derece değerli yöneticilik dersi sağlayacaktır. Bunun için çoğu firmalar belirli sorunları çözmek için yapılan toplantılara bu potansiyel kişilerin katılımını da sağlayarak neyi öğrenmeleri gerektiğinin canlı bir dersini verirler.

Gerçekçi Amaçlar Belirleyin:

Eğitimler sırasında bu adaylara sürekli geri bildirimde bulunmak kişilerin kendi potansiyellerini gerçekçi bir şekilde görmelerini sağlar. Ancak koyulan hedeflerin veya beklentilerin mantıklı ve ölçülebilir olması bundan daha önemlidir. Bu tür hedefler için net bitiş tarihleri koyun, bu tarihlerde değerlendirmeyi adayın kendisi ile yapın ve sıradaki hedefi belirlemeyin. Eğer ilerleme istediğiniz çizgide gidiyorsa bu gelişimi küçük ödüllerle desteklemek oldukça fayda sağlayacaktır.

Etiketler: yöneticilik, kariyer planlamaGelecek için yatırım: Yönetici Yetiştirme-Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Derya Gönüllü Atacık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
deryagonullu@gmail.com

Yeditepe Üniversitesi burslu Uluslararası ilişkiler mezunu. ODTÜ'de İnsan Kaynakları üzerine eğitim aldı. Şu anda Yapı Merkezi / Yapıray Railway Construction şirketinde İK müdürü olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ İşe Alımcının Görevi Ne Olmalı?
+ Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı (Outplacement)
+ İK firmaları beklentilerin ötesine nasıl geçebilir?
+ İşten Çıkarmada Bir Uygulama Örneği
+ Yöneticilerin Masasında Yer Almak
+ Geribildirim vermek ve geribildirim almak
+ Çevre dostu çalışma ortamları için
+ Bugünün gençleri ile nasıl çalışılır?
+ Ekip Yönetmek
+ İşyerinde hangi konularda zaman kaybediyoruz?
+ Üst düzey yönetici özgeçmişi
+ Kadın/Erkek Eşitliği !!??
+ Google Hakkında Bilmedikleriniz
+ İş arayanların yeni taktikleri
+ Özgeçmişte neler olmalıdır?
+ Sosyal Ağların işe alımda kullanımı

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar