Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Google Hakkında Bilmedikleriniz

Yazar: Derya Gönüllü Atacık     Tarih: 25/04/2012


Etiketler: başarılı şirket

Google Hakkında Bilmedikleriniz-Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com


Google hep en iyilerin listesinde var, en çok çalışılmak istenen şirket, en iyi ücret paketi olan şirket, en iyi şirket sıralamalarında hep ilk sırayı almayı başarıyor. Peki ama bu sıralamalar dışında yani bildiklerimiz dışında Google'ı farklı kılan neler var? İşte Google hakkında bilmediğiniz 9 nokta:

 • Google çalışanları scooter'dan sonra şimdi de bisiklet ile ulaşımlarını sağlıyorlar

 • Film günleri düzenleniyor. (Gişe hasılatı kıracak, merakla beklenen filmleri çalışanlarına izletmek için genelde bir tiyatro salonu kiralanıyor, hatta 1 davetlinizi yanınızda getirmeniz de mümkün)

 • 18 hafta anneler için doğum izni veriyor ama tabi aslında farklı olan babalar için de 7 hafta ücretli doğum izni veriyor olması (kreşin varlığından hiç bahsetmiyorum bile...)

 • Google'ın kendi Facebook'u var, Google intraneti, Moma, 15,916 çalışanın bilgilerine ulaşabileceğiniz, tüm Google haberlerinin paylaşıldığı, Google çalışanlarının birbirleriyle haberleştiği bir yer.

 • Halıların bile geri dönüşümlü olduğu, çevre kirliliğine neden olmamamak için şirket ulaşımının yaygın olarak bisikletle yapıldığı Google'da son noktaya gelinmiş durumda, çalışanların binadan dışarı çıktıklarında temiz hava solumaları için havadaki toksinleri ayırıcı bir hava filtresi yerleştirilmiş durumda Mountain View Kampüsüne.

 • 1 Nisan şakaları çok popüler şirket içinde, hatta Google'ın 1 Nisan şakaları okadar ünlü ki 1 Nisan 2004 tarihinde gmail aktif olduğunda, insanlar bunun yine bir Google şakası olduğunu zannediyorlar.

 • Şirket içinde birçok klüp var, bu klüplerden bazıları Bayan Mühendisler, Google Network, Eşcinseller vs... • Google'ın bir önemli yeri de restauranları, açık büfe yemeklerin hepsi çok lezzetli kendinizi 1.sınıf bir restaurantta hissetmeniz mümkün.

 • Google binaları da tam bir yaratıcılık örneği, tasarım harikası olan bu binalardan New York Ofisinin girişinde Google çalışanlarının legolardan yaptığı Empire State modeli bulunuyor.

 • Google yaratıcılığı her zaman doruklarda uygulayan, şirketin kurumsal kimliğinin bir parçası; şiketin kültürü bu şekilde olunca, doğal olarak çalışanlar da aynı kültürde oluyor ve bu çalışanları mutlu kılmak için de birçok yaratıcı uygulama örneği şart oluyor.  Belki Google hakkında ileride daha detaylı bir çalışma yapıp, çalışma hayatımızda Google'da yer alan hangi yaratıcı uygulamaları şirketlerimizde paylaşabiliriz ve Türkiye'de hangi şirketlerde bunlara benzer yaratıcı uygulamalar olduğunu belki sizler benimle paylaşabilirsiniz.

  Etiketler: başarılı şirket  Google Hakkında Bilmedikleriniz-Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com


  Yazar hakkında bilgi:
  Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
  Derya Gönüllü Atacık
  İnsan Kaynakları Yöneticisi
  deryagonullu@gmail.com

  Yeditepe Üniversitesi burslu Uluslararası ilişkiler mezunu. ODTÜ'de İnsan Kaynakları üzerine eğitim aldı. Şu anda Yapı Merkezi / Yapıray Railway Construction şirketinde İK müdürü olarak çalışıyor.


  Yazara ait diğer yazılar:
  + İşe Alımcının Görevi Ne Olmalı?
  + Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı (Outplacement)
  + İK firmaları beklentilerin ötesine nasıl geçebilir?
  + İşten Çıkarmada Bir Uygulama Örneği
  + Gelecek için yatırım: Yönetici Yetiştirme
  + Yöneticilerin Masasında Yer Almak
  + Geribildirim vermek ve geribildirim almak
  + Çevre dostu çalışma ortamları için
  + Bugünün gençleri ile nasıl çalışılır?
  + Ekip Yönetmek
  + İşyerinde hangi konularda zaman kaybediyoruz?
  + Üst düzey yönetici özgeçmişi
  + Kadın/Erkek Eşitliği !!??
  + İş arayanların yeni taktikleri
  + Özgeçmişte neler olmalıdır?
  + Sosyal Ağların işe alımda kullanımı

  + Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


  İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar