Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

İnsanın da yemeğin de ağır ağır pişmişi makbul şu hayatta

Yazar: Gülsün Müftügil     Tarih: 09/05/2013


Etiketler: kişisel gelişim

İnsanın da yemeğin de ağır ağır pişmişi makbul şu hayatta-Gülsün Müftügil - CVyolla.com


Sabun köpüğü insanlar, firmalar, ürünler...

İnsanın da yemeğin de ağır ağır pişmişi makbul şu hayatta.

Özgeçmiş incelerken, yeni tanıştığım insanlarla sohbet ederken bazen en olmadık yerlerde, televizyonlarda ünlüleri izlerken sabun köpüğü insanlar her yerdeler...Elime geçen Dış Ticaret Operasyon Uzmanı özgeçmişinde 1992 doğumlu arkadaşımız "uzun yıllar" yöneticilik yapmış olmakla beraber, kurumumuzda çalışmayı çok istediği için "uzmanlık" da yapabileceğinden bahediyor. Haftasonu denk geldiğim bir grup öğrenci içinden bir tanesi 'Staj süresinde İK'nın tüm süreçlerine "hakim olduğu için" mezun olunca asistanlık ya da uzman yardımcılığı değil doğrudan uzman pozisyonlarına başvuracağını söylüyor. Kuvvetle muhtemel bir çoğumuzun adını dahi bilmediği eski manken "yeni sanatçı" kızımız çok sayıda teklifin olduğunu ama şimdilik sinema değil, daha uzun soluklu olacağı ve sanatını daha geniş kitlelere icra edebileceği için dizi projelerine açık olduğunu anlatıyor. Patronun kuzeni Ayşe'den olma, sonradan görme delikanlı ise kurmaya çalışılan İk sisteminin tamamen yanlış olduğunu Mali İşler'de ki sıkıntılı süreci rayına oturtunca İK'ya da el atacağından bahsediyor.

Ne yazık ki gerek sosyal hayatımızda, gerek iş hayatımızda hatta ülkenin gittikçe kötüye giden medyasında da sabun köpüğü arkadaşlara çokça rastlıyoruz. Fakat en zoru ofistekiler olsa gerek. Atsan atılmaz satsan satılmaz, evlat olsa çekilmezler. Hele ki hasbelkader biraz yetki verilmişse ellerine değmeyin keyiflerine, vay sizin halinize...

Nispeten benim neslimin iş hayatına atıldığı 7-8 sene önce sistemin henüz bu denli bozulmadığı zamanlardı. Stajyerken çay kahve getirmekten, iş hayatına yeni atılmış tazeler olarak fotokopi çekiyor olmaktan gocunmazdık. Evrak takmak, sisteme veri girişi yapmak acizlik gelmezdi gözümüze. Şimdi düşününce hakikaten hiç birine pişman değilim. Ne çektirilen fotokopilere ne de sokaklarda kaybola kaybola geçen günlerime. (Bu arada inanın hiç kolay başlamadım iş hayatına.. Bkz: ... :] Diyeceğim o ki insan hayatın içinde olgunlaşmak için pişmekten korkmamalı. Kaybetmeli, acı çekmeli, ders almalı, yeterince iyi anlamadığını düşünüyorsa o dersi tekrar almalı. Yanmadan, yapışmadan, için için en sağlıklısından pişmek. Hani usta tiyatrocular derler ya sahnenin tozunu yutmak işte o hesap, hayatın tozunu atabilmek için önce o tozu yutmak gerek. Emin olun o kadar da korkunç değil.

Etiketler: kişisel gelişimİnsanın da yemeğin de ağır ağır pişmişi makbul şu hayatta-Gülsün Müftügil - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Gülsün Müftügil - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Gülsün Müftügil
İnsan Kaynakları Yöneticisi
gulsun@ikburada.com

Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu. Lufian'da Çalışan İlişkileri ve Ücretlendirme Sorumlusu olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ CV Fotoğraflarında Selfie Devri Başladı
+ Neredesin Ey Doğru Aday
+ Paradan çok akıl ve gönülle güç elde etmek... FC Barcelona
+ Çalışmaktan Hayatı Kaçıranlardan mısınız?
+ Dürüstlük mü, Cesaret mi?
+ Bırak insanlığını, gel profesyonel olalım

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar