Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -II-

Yazar: Arda Selim Uçer     Tarih: 05/06/2012


Etiketler: iş görüşmesi, mülakat

İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -II- -Arda Selim Uçer - CVyolla.com


Sevgili aday,

Uzun zamandır mektuplaşamadık. Umarım keyfin yerindedir...

Durgunlaşan işe alımlar derken senin de işin zorlaştı. Ama hemen pes etmek, umutsuzluğa kapılmak yok. Senin deneyimlerinden faydalanmak isteyecek, seni fark etmeye çalışacak bir sürü insan kaynakları çalışanı olduğuna eminim.

Bugün sana bir soru sorarak başlamak istiyorum sohbetimize; kendini onlara yani seni keşfetmek üzere yakından tanımak isteyen şirketlere ya da yöneticilere yeterince doğru ve detaylı şekilde ifade edebildiğine emin misin?

Haydi gel işini bilmeyen insan kaynaklarcıları, senin kıymetini bilmeyen yöneticileri ve hatta ekonomik krizi bir kenara bırakalım. Bu arada soğuk bir şey içer misin bu sohbetimize eşlik edecek?Mutlaka bir özgeçmişin vardır. Hatta kariyer sitelerinde de doldurduğun birden fazla özgeçmiş olduğuna bahse girerim. Elbette bunları da doğru bilgilerle donatmışsındır. Peki şu gözle bu "seni başkasına anlatacak" olan dokümanı incelemeye ne dersin? Özgeçmişini sunarken dikkat etmen gerektiğini düşündüğüm noktaları not aldım, belki sana faydası dokunur.

 • "Çok şey anlatan, hiçbir şey anlatamaz" mantığı ile özgeçmişini sade hale getirdiğine emin misin?
 • İmla hatalarını kontrol ettin mi? Bazen küçük bir detay onca güzelliğin arasında göze batar.
 • Özgeçmişindeki iş deneyimlerin kronolojik ve izlemesi kolay bir sıralamada yazılmış mı?
 • Güncel ve profesyonel bir fotoğrafın ekli mi? Haydi o arkadaşının düğünündeki straplez elbiseli fotoğrafını değiştir...
 • İş tanımların basit, sade, teknik terimlerden arınmış ama yeterince fikir verebilir detaya sahip mi? O bölümde yapılan her işi yapan bir Süpermen gibi görünmek güzel ama ne denli gerçekçi? Hem unutma ki bir profesyonelin ortalama olarak bir özgeçmişi incelemek için ayırabildiği süre yarım dakikanın altında.
 • İletişim bilgilerin güncel ve doğru mu? İletişim için yazdığın e-posta adresini sadece Facebook bildirimlerini kontrol etmek için kullanmadığına eminim...
 • Eğitim bilgilerindeki tarihleri düzenledin mi?
 • Haydi sertifika ve aldığın eğitim bilgilerini güncellemeye üşenme, inan buna bile(!) özenle bakan işe alımcı tanıdıklarım var.
 • Başvurduğun sektör ve pozisyona göre özgeçmişini şekillendirdin mi? Finans ya da reklamcılık sektöründe işe alım ile uğraşan profesyonellerin özgeçmişten bekledikleri farklı oluyor biliyorsun. Başvurduğun iş yaratıcılıkla ilintili ise bu yaratıcılığı göstermeye özgeçmişinden başlamaya ne dersin?

  İş arayışında bol şans dilerim. Bu süreçte yardımım dokunacak bir konu olursa e-posta adresim sağ üst köşede yazıyor.

  Sevgiyle.

  Etiketler: iş görüşmesi, mülakat  İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -II- -Arda Selim Uçer - CVyolla.com


  Yazar hakkında bilgi:
  Arda Selim Uçer - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
  Arda Selim Uçer
  İnsan Kaynakları Müdürü
  selimardaucer@gmail.com

  Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Arthur Andersen | Ernst & Young, Berko İlaç gibi firmalarda İnsan Kaynakları üzerine çalıştıktan sonra şu anda Speak Marketing Solutions & Consultancy firmasında İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışıyor.


  Yazara ait diğer yazılar:
  + İnsan Kaynakları İçin "Ortamı" Değiştirme Zamanı
  + Fondip ile Mülakat Teknikleri
  + İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -I-
  + Galatasaray | Fenerbahçe | Beşiktaş ve Olmayan İnsan Kaynakları

  + Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


  İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar