Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Sevdiğiniz İşi Nasıl İstersiniz?

Yazar: Hayati Arpacı     Tarih: 22/03/2016


Etiketler: iş arama, mülakat

Sevdiğiniz İşi Nasıl İstersiniz?-Hayati Arpacı - CVyolla.com


Evet hanımlar, beyler!

Sizlere bu yazımda bir mülakata nasıl hazırlanır anlatmak istiyorum. Kendi üslubumca, sizleri sıkmadan eğlenerek okuyacağınız bir yazı olur umarım. :)

Öncelikle bir kız nasıl istenir hatırlamaya çalışalım. İsteyeceğiniz hanımefendinin ailesine hayırlı bir iş için geleceğinizi bildirmek üzere haber uçurursunuz. Kız tarafı da uygun görürlerse tabi ki de buyurun başımızın üzerinde yeriniz var deyip sizi kabul eder. Siz de o heyecanla neler yapacağınızı şaşırırsınız ve yavaş yavaş sakinleşmeye başlayıp hazırlıklara başlarsınız. Gideceğiniz zaman şık bir takım elbise giyer ve elinize en güzellerinden çiçek ve çikolataları alırsınız.

Çalarsınız kapıyı sizi buyur ederler. Eliniz, ayağınız birbirine dolanır nereye oturacağınızı bilemezsiniz. Zaman geçtikçe atmosfere alışırsınız ve bu sefer kız tarafı sizi sorgulamaya başlar. Hazırlıklı gittiyseniz zorlanmadan cevap verirsiniz. Verdiğiniz cevaplar aileyi tatmin ettiğinde artık sevdiğiniz kız sizindir.Peki, Bir İK'cıdan İş Nasıl İstenir?

Mülakatların yukarıda bahsettiğim olaydan hiçbir farkı yok. Olayı bir de diğer türlü ele alalım.

Uzun zamandan beri bir işin peşindesiniz ve tam da aradığınız bir şirkette pozisyon boşalmış. Öncelikli olarak kız tarafına uygun olup olmadıklarını sormak için yolladığımız haberi bu sefer bir CV aracılığıyla şirketlere sunuyoruz. Şirket de sizi sorup soruşturduktan sonra bir de yakından tanıyalım diyerek sizi görüşmeye çağıracaktır. Siz de mülakat günü sevdiğinizi istemeye gittiğiniz gün gibi şık bir takım elbise –bu şirket kültürüne göre değişebilir- giyiyorsunuz, güzel kokular sıkıyorsunuz ve sorulabilecek herhangi bir soru için önceden tedbirli davranıyorsunuz. Bu sefer cesur bir aday olarak çıkıyorsunuz kız tarafının karşısına. Aileme gerek yok ben tek başıma isterim kızı edasıyla giriyorsunuz içeri.

Görüşmeye tam saatinde gidiyorsunuz ve ilk testten olumlu puan aldınız, hadi iyisiniz. :) Görüşme başlar, karşı taraf size sorular yönlendirmeye devam eder. Hazırlıklı olduğunuz için ve gerçekten bu işi istediğinizi ikna ettiğiniz takdirde iş sizindir. Kız evi naz evidir bunu da unutmayalım birazcık sizi sorularla sıkıştırabilirler. :)

Karşı taraf ikna oldu. İşin en güzel tarafı burası istemek için gittiğiniz yerde teklifi onlar yapacak.

"Allah'ın emri peygamberin kavli ile çalışanımız olur musunuz?" :)

Etiketler: iş arama, mülakatSevdiğiniz İşi Nasıl İstersiniz?-Hayati Arpacı - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Hayati Arpacı - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Hayati Arpacı
İnsan Kaynakları Uzmanı
hayatiarpaci@hotmail.com

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi 4. sınıf öğrencisi. İnsan Kaynakları'na gönül vermiş, araştırmacı, çalışkan bir blogger, yazar. Şu anda bir danışmanlık firmasında İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Özgeçmiş Bir Pazarlama Sanatıdır
+ İK'da Amaca Giden Yollar
+ Yaşadığımız Hayat Seçimlerimizin Ürünüdür
+ İşinizi Aşka Dönüştürün
+ Başarısızlıklar, başarıyı açan altın anahtardır
+ İş Hayatının Alıştırması: Staj

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar