Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Kadın/Erkek Eşitliği !!??

Yazar: Derya Gönüllü Atacık     Tarih: 17/05/2012


Etiketler: kadın, iş hayatı

Kadın/Erkek Eşitliği !!??-Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com


Her ne kadar son zamanlarda pozitif ayrımcılık şeklinde kadınların iş hayatında karşılaştıkları zorluklar azalmaya başlamış gibi görünse de yapılan bir araştırma aslında çok da büyük bir değişikliğin yaşanmadığını ortaya koyuyor. DDI danışmanlık şirketinin yaptığı araştırma dünya çapında tam 10 bin iş lideri ile yapılan görüşmeler sonunda derlendi.

Özellikle kariyer planlaması konusunu ele alan araştırmaya göre kadınların bu konuda yaşadığı sorunlar daha kariyerlerinin en başında karşılarına çıkıyor. Hazırlanan rapora göre kariyerlerinin ilk aşamalarında erkekler kadınlara göre ileride yönetici pozisyonuna uygun olmalarını sağlayacak eğitimlere daha çok katılma şansı buluyorlar. Bu tip eğitimlere katılan erkeklerin oranı kadınlara göre %28 daha fazla. Bu fark yönetici pozisyonuna yükselen elemanlar arasında daha da artıyor. Bu seviyedeki erkeklerin kariyerlerini geliştirecek eğitimlere katılma oranı kadınlara göre tam %50 daha fazla. Bunun sonucu olarak da üst düzey yönetici pozisyonlarındaki kadınların oranı sadece %7'lerde kalıyor.Rapor pek çok kadının bu konuda bir ayrımcılık ile karşılaştıklarının farkında bile olmadıklarını da ortaya koyuyor. Bunun sebebi ise bu eğitimler için personel seçimi konusunun genellikle büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilmesi. DDI Danışmanlık'tan raporu yorumlayan uzman Mary-Rose Lines bu durumun engellenmesinin kolay olmadığını ve bu görünmez ayrımcılığın endişe verici boyutlara yükseldiğini söylüyor.

Çok uzağa gitmeden, bu tarz araştırmalara hiç bakmadan aslında hepimiz iş hayatımızda ne yazıkki tanık oluyoruz bu tarz haksızlıklara. Eminim buarada eğer bir forum oluştursak ve bu konu ile ilgili yaşananlar paylaşılsa, kadın-erkek eşitliğine olan güven oldukça azalır, ve işin garip tarafı da ne biliyor musunuz kadınların hem cinslerini desteklemek, eşitliği sağlamak yerine daha çok köstek olmaları, bu daha da anlaşılmaz bir durum!!!

Etiketler: kadın, iş hayatıKadın/Erkek Eşitliği !!??-Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Derya Gönüllü Atacık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
deryagonullu@gmail.com

Yeditepe Üniversitesi burslu Uluslararası ilişkiler mezunu. ODTÜ'de İnsan Kaynakları üzerine eğitim aldı. Şu anda Yapı Merkezi / Yapıray Railway Construction şirketinde İK müdürü olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ İşe Alımcının Görevi Ne Olmalı?
+ Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı (Outplacement)
+ İK firmaları beklentilerin ötesine nasıl geçebilir?
+ İşten Çıkarmada Bir Uygulama Örneği
+ Gelecek için yatırım: Yönetici Yetiştirme
+ Yöneticilerin Masasında Yer Almak
+ Geribildirim vermek ve geribildirim almak
+ Çevre dostu çalışma ortamları için
+ Bugünün gençleri ile nasıl çalışılır?
+ Ekip Yönetmek
+ İşyerinde hangi konularda zaman kaybediyoruz?
+ Üst düzey yönetici özgeçmişi
+ Google Hakkında Bilmedikleriniz
+ İş arayanların yeni taktikleri
+ Özgeçmişte neler olmalıdır?
+ Sosyal Ağların işe alımda kullanımı

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar