Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Kişilik Envanterlerini Nasıl Cevaplamalı?

Yazar: Burcu Ertemli     Tarih: 02/04/2013


Etiketler: kişilik envanteri, iş görüşmesi, mülakat

Kişilik Envanterlerini Nasıl Cevaplamalı?-Burcu Ertemli - CVyolla.com


İnsan Kaynakları çalışanlarına en çok sorulan sorulardan biridir. Özellikle iş görüşmelerinde, görüşülen işi "kapmak" için kişilik envanterlerini nasıl cevaplamak gerekir? Siz de bu yazıyı bu sorunuza cevap bulmak için okuyor olabilirsiniz, üzgünüm ama amacınız buysa okuyacaklarınızı muhtemelen tatmin edici bulmayacaksınız.

Bu soruya "kesin" bir yanıt verememenin en önemli nedeni klasiktir: Herkesin farklı kişilik özellikleri vardır ve aslında bir işyerinde hepsine ihtiyaç duyulur. Üstelik kişilik envanteri sonuçlarını bir işe kabul görmenin ana nedeni olarak almak da pek sağlıklı olmaz. O zaman neden kişilik envanterleri kullanıyor?

Öncelikle belirli kişilik profillerinin belirli iş ve görevlere yatkın olduğu doğrudur. Kurum kültürüne uygun adayları seçmekte de kişilik envanteri sonuçlarını değerlendirmek faydalı olacaktır. Ayrıca işe aldığınız kişileri nelerin motive ettiğini, nelerin motivasyonunu düşürdüğünü, nasıl bir iş ortamı ve yönetim tarzında daha verimli çalışabileceğini kestirebilme imkânı bulmak da az bir katkı değildir.Bu açıdan kişilik envanterleri, kişileri etiketlemek için değil ama (zaten herkes farklı zamanlarda farklı karakter özellikleri gösterebilir) işe alım, performans ve ödüllendirme, kariyer geliştirme vb. bütün İnsan Kaynakları uygulamalarına destek olarak kullanılabilmektedir.

Şimdi ilk sorumuza geri dönersek... Size kişilik envanterlerini çözmede kullanabileceğiniz taktikler sıralayamayacağım, zaten kendinizce çeşitli taktikler uygulamanızı da pek tavsiye etmem. Çünkü uygulamaya çalışacağınız her taktik sizi sağlıklı sonuçlar elde etmekten uzaklaştıracaktır. Tutarsız sonuçlar çıktığında sizden en iyi ihtimalle envanteri tekrar cevaplandırmanız istenecektir. Kendinizi göstermek istediğiniz şekilde cevapladıkça aslında kendinizden uzaklaşırsınız. Böylece kendi kendinizi kandırmakla kalmaz, kendinize uygun olan işi kaçırır, uzak olana yaklaşırsınız. Sevmediğiniz bir kurumda sevmediğiniz bir işi yaparken başarılı olabilir misiniz?

Yine de sorarsanız, klasik cevaplarımı veririm: Dürüst olun, ilk aklınıza gelen cevabı verin, kendinizi çok kısıtlamayın, doğru ya da yanlış diye bir cevap olmadığını unutmayın...

Etiketler: kişilik envanteri, iş görüşmesi, mülakatKişilik Envanterlerini Nasıl Cevaplamalı?-Burcu Ertemli - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Burcu Ertemli - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Burcu Ertemli
İnsan Kaynakları Sorumlusu
burcuertemli@hotmail.com

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda İnsan Kaynakları Danışmanı olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ İnsan Kaynakları’nda Doğru Bilinen Yanlışlar
+ İş Bulmanızı Sağlayacak Beceriler
+ Pozitif Ayrımcılık ve Çalışan Kadın
+ Bugün strese karşı ne yaptın?
+ Bir Kuşun Kanadındaki İK
+ Sadece Dinle...
+ İş arayışını profesyonel atlet gibi yürütmenin 7 yolu

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar