Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Bireyin Güçlü Kişilik Özelliklerinin Temeli Güven Değil Mi?

Yazar: Nedim İleri     Tarih: 09/01/2018


Etiketler: psikoloji, kişisel gelişim

Bireyin Güçlü Kişilik Özelliklerinin Temeli Güven Değil Mi?-Nedim İleri - CVyolla.com


Güçlü Kişilik Özellikleri nelerden oluşur deyip bir düşündüğümüzde Güvenilir bir İnsan Olma durumunun ilk sırada karşımıza belireceği aşikar.

Diğer taraftan başarıya değer veren(İçinde bulunduğu ortam, İnsanlar ve tüm canlılar için artı değer oluşturmanın en önemli başarım olduğunu düşünen)eğitime, öğrenmeye ve gelişime açık, öğrendiklerini paylaşan. şeklindeki bir karakter, mizaç-huy ve yeterlilik korelasyonu yapısı ile karşılaşmamız muhtemel.

Ayrıca hepimizin bildiği üzere güven hem bireysel, hem de iş ve sosyal yaşam alanımızla ilgili ilişkilerin doğru kurulup, sağlıklı bir biçimde ilerlemesi ve gelişmesi bakımından ortak bir mihenk taşı olup, toplumsal yaşamın da deyim yerindeyse harcı ve çimentosu kıymetinde bir öneme sahip.

Bununla beraber İnsan ihtiyaçları denildiğinde kuşkusuz Maslow'un İhtiyaçlar Piramidi ilk sıralarda aklımıza gelir. Dolayısıyla İnsan ihtiyaçları öncelik sırası ile bu teorinin pastasında da önce fizyolojik ihtiyaçların, hemen ardından ise; Güven ve güvende olma durumunun yer aldığını görüyoruz.

Güçlü Kişilik Özelliklerinin Temeli Güven


Diğer yandan bir İnsanın önce kendisiyle barışık ve kendi tutum ve davranışlarını, özünü sevmeden ailesiyle, komşularıyla veya diğer sosyal yaşam alanlarında genel kabul gören bir davranış ve uyum yapısını yakalaması beklenebilir mi? Elbette ki beklenemez.

Şimdi biz de konumuzun özüne dönüp devam edecek olursak, bir toplulukta iskelet yapısını temsil eden temel değerler o topluluğun omurgasını oluşturur.

Topluluklarda bu değerleri içselleştirmiş bireylerin değer yaklaşımlarının etkisinden oluşacak bütünsel ve toplumsal kültür(Bireysel, mesleki, kurumsal, yerel, ulusal) ün içinde ise en önemli tutkal özelliği olarak yine ortak güven anlayışı kendini sergilemekte.

Özetle güven önce bireylerin kişilik örüntülerinde sağlam şekilde yer almalı. Sonrasında bireylerin bu güçlü kişilik özelliklerinin tesiriyle önce aile çevrelerinden başlayıp sonrasında iş ve sosyal yaşam alanlarında aynı eksende olumlu, genel kabul seviyesi yüksek düzeyde gerçekleşecek davranış ve tutum yansımalarını beklemek mümkün olacaktır.

Paylaşmak sevgidir, berekettir.

Etiketler: psikoloji, kişisel gelişimBireyin Güçlü Kişilik Özelliklerinin Temeli Güven Değil Mi?-Nedim İleri - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Nedim İleri - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Nedim İleri
İK Yazarı, Gelişim ve Proje Yöneticisi
nedimileri@gmail.com

Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. İnsan Kaynakları Yönetimi, Teknoloji ve İş Geliştirme, Stratejik Yönetim ve Organizasyon Hizmetleri alanlarında 20 yılı aşkın deneyim sahibi. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Geliştirme konularında nedimileri.blogspot.com sayfasında da güncel paylaşımlarda bulunmaktadır.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Yönetsel Yetkinlikler Pastasında En Çok Hangi Bilgi, Beceri ve Tutum Başlıkları Yer Alıyor?
+ Bisiklet Kullanmayı Yalnızca Kitaptan Okuyup Öğrenebilir miyiz?
+ Bize Biraz Kendinizden Bahseder misiniz?
+ Yeterliliklerimizi Yapabilirliğe Dönüştürebiliyor muyuz?
+ CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
+ İş Görüşmesinde En Kullanılmayacak Söz Sizce Nedir?
+ İK Blog Yazmanın Katkıları ve İş Arama Sürecine Etkileri
+ CV Hazırlamada Önemli Referans Noktalar Nelerdir?
+ Yetenek Yönetimi Asıl Yetenektir
+ Adaya Sonuç Bildiriminin Önemi
+ İnsan Kaynakları'nın misyonu ve vizyonu ne olmalıdır?
+ Etkili İletişim Yalnızca Güzel Konuşabilmek Mi?

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar