Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Neredesin Ey Doğru Aday

Yazar: Gülsün Müftügil     Tarih: 18/07/2013


Etiketler: işe alım, insan kaynakları

Neredesin Ey Doğru Aday-Gülsün Müftügil - CVyolla.com


İnsan kaynaklarında hemen her çalışanın bir dönem denk geldiği işlerden biridir bu... İşe alım, benim üzerinde uzmanlaşmak istediğim bir konu olmakla beraber bir süre sonra fazla tekdüze gelebilir diye düşündüğüm bir alan.

Kesinlikle işe alım konusunda uzmanlaşmak istiyorum ama sanırım kendimi salt bu işe bağlamam imkansız. Eskiden bu işin bir süre sonra sıkabileceğini düşündüğüm zamanlarda, kendi kendime 'ama her defasında farklı kişilerle tanışıp, konuşacaksın nasıl sıkıcı olabilir' derdim. Ama yok işin içine girince pek öyle değilmiş. Farklı farklı adaylara neredeyse hep aynı soruları soruyorsun. Yine de İK'nın önemli adımlarından biri ve üzerine düşme konusunda kararlıyım.

Şimdi biraz neler yapıyorum aday ararken ve neleri bir türlü yapamıyorum bunlardan bahsetmek istiyorum.

Ben ağırlıklı olarak son işimde, CV tarama ve aday görüşmeleri yapmaya başladım. Bizler de klasik olarak öncelikle kariyer portallarından faydalanıyoruz. Klasik kontör ve ilan satın alma işlemlerinin ardından başvuruları değerlendirme.

İlana gelen başvuruların %40'ı alakasız adaylar tarafından yapılıyor. Sağolsun onlar hayatımızın tadı tuzu...:) Daha sonra diğerleri içerisinden uygun olanların filtrelenmesi ve görüşmeye davetleri. Geleceğiz diyip gelmeyenler, geç kalanlar, aynı anda gelen adaylar vs bunlar zaten olmazsa olmazlarımız.

Eğer bu portallardan uygun adayı seçemezsek bu sefer gazetelerin kariyer eklerine ilan vermek oluyor ikinci yol. İlan vermek, eğer biraz göze görünür, markaya yakışır bir ilan olacaksa epey maliyetli oluyor. Ama gazeteden gelen başvurularda doğru adayı daha yakında hissediyorum ben. Ne yazıktır ki herkes internet kullanıyor ama herkes gazete almıyor. Aynı filtreleme işi bu başvurular içinde yapıldıktan sonra yine davet merasimi. Az önce söylediğim gibi gazeteden başvuran adaylar randevularına da daha sadıklar. Gerçekten gelmek isteyenler fakslıyor ve mail atıyor.

İşte tüm bunlar hakikaten zor, meşakkatli ve yüksek maliyetli işler. Hele bizim gibi aynı anda birden çok ve her bir pozisyon için birden fazla adayı hedefliyorsa :)

Artık daha düşük maliyetli hatta mümkünse maliyetsiz personel arayışlarına girdik. Bütün ofis bu konuda seferber oldu desem yalan olmaz, aidiyet duygusu işte böyle bir şey, burada çalışma arkadaşlarıma ince bir mesaj da yok değil hani... ;)

Reklam ve grafik bölümünde çalışan arkadaşları asiste etmesi için bir yardımcı arıyoruz şu aralar mesela. Bunu ilanını konu ile ilgili dergiler olan Marketing Türkiye Media Cat'in web sitelerinde ki kariyer sayfalarına ücretsiz yükledik.Ar-Ge departmanında çalışacak yeni mezun, enerjisi yüksek Elektrik Mühendisleri arıyoruz. Bunun içinde Elektrik Mühendisleri Odası'nın web sitesinden yararlandık. Bu mecralar ücretsiz ilan vermemizi sağlarken bir yandan da doğru adayı, doğru adreste arayarak bize nokta atışı yapma şansı verdi.

Üstteki iki paragrafı gayette iş ilanı gibi algılyabilirsiniz, sıkıntı yok :)

Ben, çok ayıptır ki bugüne kadar buraları keşfedememiştim. Ama kendime haksızlık edemem dedim ya işe alım denen mevzu ile burada karşılaştım ben. Ama ben öğrendim ve öğrenir öğrenmez sizinle paylaşmak istedim. Kesinlikle çok mantıklı. Eğer pozisyon ile ilgili bu tarz mecralar varsa mutlaka faydalanılmalı. Gerçi ilanlar yeni çıktı henüz bir geri dönüş almadım ama alacağımı düşünüyorum ki bunu da bu yazının altında yorum olarak paylaşacağım.

Aslında size birazda görüşme esnasında gözlemlediklerimden bahsetmek istiyorum, özelliklede başklarının görüşmelerinden ama bu akşam bunun için doğru zaman değil. Nedenini birkaç gün sonra anlatırım sanırım, o nedeni anlatmak için de bu akşam doğru akşam değil... Çok esrarengizim, farkındayım :)

Ps: Yazının görseli çok alakasız gelebilir, gelmesin. O, işe yeni alınmış mutlu bir çalışan... En azından siz, o gözle bakmaya çalışın :)

Sevgiler.

Bu arada yazarken Teoman dinliyorum ve diyor ki;

Her yer masmavi Akdeniz meltemi altında kitabım kucağımda...

Etiketler: işe alım, insan kaynaklarıNeredesin Ey Doğru Aday-Gülsün Müftügil - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Gülsün Müftügil - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Gülsün Müftügil
İnsan Kaynakları Yöneticisi
gulsun@ikburada.com

Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu. Lufian'da Çalışan İlişkileri ve Ücretlendirme Sorumlusu olarak çalışıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ CV Fotoğraflarında Selfie Devri Başladı
+ İnsanın da yemeğin de ağır ağır pişmişi makbul şu hayatta
+ Paradan çok akıl ve gönülle güç elde etmek... FC Barcelona
+ Çalışmaktan Hayatı Kaçıranlardan mısınız?
+ Dürüstlük mü, Cesaret mi?
+ Bırak insanlığını, gel profesyonel olalım

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar