Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Özgeçmiş oluştururken dikkat edilmesi gereken 6 nokta

Yazar: Gökhan Gökalan     Tarih: 02/02/2015


Etiketler: CV hazırlama, özgeçmiş

Özgeçmiş oluştururken dikkat edilmesi gereken 6 nokta-Gökhan Gökalan - CVyolla.com


Tecrübeleriniz ve eğitiminiz ne kadar kaliteli olursa olsun ya da ne kadar iyi bir çalışan olursanız olun yeni işinizle aranızda birkaç kâğıt parçası kadar ince bir çizgi vardır. Eğer kendi değerinizi özgeçmişinizde yaptığınız yanlışlarla iyi aktaramazsanız, ikinci adıma hiç geçemeyebilir ve bu yüzden birçok iş fırsatını kaçırabilirsiniz.

İnsan Kaynakları departmanları kendilerine gelen başvuruları taramak ve potansiyel çalışan adaylarını belirlemek üzere özgeçmişlerinizden yararlanırlar. Bu yüzden özgeçmişinizde yapacağınız küçük hatalar mülakat için çağırılmamanıza ve kendinizi ifade edemeyip, bu iş için uygun olduğunuzu gösterememenize sebep olabilirler.İşte Özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gereken 6 küçük ama önemli adım:

1. Ön yazı yazın.
Özgeçmişler belirli kurallara uygun şablonlar halinde yazılırken ön yazı, kendi cümlelerinizi ve düşüncelerinizi, neden başvurduğunuzu ve nasıl yarar sağlayabileceğinizi bir paragraflık kısa ve açıklayıcı bir yazı ile aktarmanızı ve en baştan dikkat çekebilmenizi sağlarlar.

2. Fotoğraf kullanın.
Özgeçmişinizde her daim güncel bir fotoğrafınızın olması gerekir. Fotoğraf kullanırken profesyonel çekilmiş bir fotoğraf, vesikalık kullanabilirsiniz. Asla günlük fotoğraflarınızdan kırpılmış bir kareyi kullanmayın.

3. Dilbilgisine dikkat edin.
Özgeçmişinizi hazırlarken sadece yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi sıralamamalı, onları anlatırken kullandığınız dilbilgisine de dikkat etmelisiniz. Özgeçmişlerde en sık yapılan hatalar dilbilgisinden kaynaklanmaktadır. Yanlış ya da eksik yazılmış bir kelime ilk izlenim için hiç hoş karşılanmaz.

4. Bölümleri ve başlıkları koyu olarak yazın.
İş tecrübeleri, yetenekler, kişisel bilgiler gibi kısım ve başlıkların özgeçmişinizin okunması sırasında kolaylık sağlaması için koyu/kalın puntolarla yazılması önemli bir noktadır. Bu şekilde okunması daha akıcı ve kolay bir özgeçmiş oluşturursunuz. Okuyan kişi de aradığı kısmı daha kolay ve hızlı bulur.

5. İş tecrübelerinize dikkat çekin.
Özgeçmişinizde en önemli kısım iş tecrübelerinizdir. Eğer Yeni mezun/tecrübesiz değilseniz bu kısmı ön planda ve daha detaylı olarak göstermeniz çok önemli. İşverenler sizin eski işinizde neler yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı daha sizi görmeden bilmek isterler.

6. Fazla detaydan kaçının.
Özgeçmişler adı üstünde öz olmalıdırlar. 1 sayfa ideal ve yeterlidir. Eğer gerçekten çok fazla tecrübe, yetenek ve eğitim bilginiz var ise nadir olarak 2 sayfaya çıkabilirler. Fakat 1 sayfa olarak tutmak hem okunma, hem de gerekli derecede sizi tanımaları için yeterlidir. Özgeçmiş sizi işe aldıracak adım değildir. Detayları ve anlatmak istediklerinizi mülakat ve görüşme kısımlarına saklayarak dikkat çekici ama yeterli uzunlukta bir özgeçmiş yazın. Daha fazlasını değil.

Etiketler: CV hazırlama, özgeçmişÖzgeçmiş oluştururken dikkat edilmesi gereken 6 nokta-Gökhan Gökalan - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Gökhan Gökalan
Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni
http://blog.gokhangokalan.com
www.twitter.com/gokhangokalan

Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Başarısızlığın Adımları
+ İşinizin sizi strese sokmasına izin vermeyin
+ Topluluk Önünde İyi Bir Konuşma Yapmak İçin Adımlar
+ Bana Ne
+ Kişisel Markalaşma için Temeli oluşturmak
+ Kariyer Planınızı Çöpe Atın
+ Amacınızı Bulun ve Ona Ulaşın
+ Daha iyi hedefler nasıl alınır?
+ Başarıya Ulaşmak İçin 3 Önemli Adım

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar