Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Şirketinizde Sosyal Ağları Neden Yasaklamamalısınız?

Yazar: Selin Yetimoğlu     Tarih: 28/04/2016


Etiketler: sosyal medya

Şirketinizde Sosyal Ağları Neden Yasaklamamalısınız?-Selin Yetimoğlu - CVyolla.com


Bugün, kurumların yaklaşık yarısı çalışanların internet kullanımını oldukça geniş bir kapsamda kısıtlamış durumdalar. Saatlerce çalıştıktan sonra bir nefes alabilecekleri ortam olarak gördükleri Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara giremiyorlar ve siz bunun kurumunuz için faydalı olduğuna mı inanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Bakın, neden:

- Sosyal erişimi olanlar daha üretken şekilde çalışabiliyor. Academy of Management tarafından konu hakkında yapılan araştırmaya göre bilgisayar başındayken verilen 10 dakikalık bir mola, ayakta dolaşarak verilen aynı süredeki moladan daha dinlendirici oluyor.

- Adecco'nun araştırmasına göre, yeni mezun genç yeteneklerin %38'i sosyal medya özgürlüğünü kısıtlamayan bir şirkette çalışmayı özellikle istiyor.

- Masaüstü bilgisayarlarda erişimleri kısıtlasanız bile Ranstad Workmonitor 2012 araştırmasına göre çalışanların yarısı akıllı telefon kullanıyor. Yani siz "oh ne iyi ettik de Facebook'u kapattık, şimdi çok çalışıyorlar" diye düşünürken onlar sosyal ağlarda olan biten her şeyden haberdar olmaya devam ediyorlar.

- Çalışanlarınıza güvenmediğinizi ima etmenin daha güzel bir yolu olamazdı. "Biz şimdi izin versek siz Twitter'dan çıkmazsınız o yüzden yasak!" dediğinizin farkında mısınız? Peki ya çalışan bağlılığı oluşturmanın çalışanlarda yaratacağı motivasyon sayesinde şirketinize en büyük verimi sağlayacak olan yöntem olduğunun? Bir de "yasak olanın cazibesi" durumu var tabii.Hala var mıdır bilmiyorum, bundan 3 yıl önce Fresenius Medical Care'de staj yaptığım dönemde şöyle bir uygulama vardı. İnternete 5 dakikalık periyotlarla girebiliyorsunuz. Yani tarayıcınızda bir sayfa açtığınız anda süreniz başlıyor ve 5 dakika boyunca istediğiniz gibi gezinebiliyorsunuz. Eğer süre dolunca devam etmek isterseniz bir hatırlatma çıkıyor ve yeni bir 5 dakika daha harcamak isteyip istemediğinizi soruyor. Gün içinde en fazla toplam 90 dakikayı internette geçirebiliyorsunuz. Ne yasaklıyor ne tamamen serbest bırakıyor. İsterseniz Facebook'ta dolaşın, isterseniz gazete okuyun. Bence bu güzel bir uygulama.

Ya da bir internet kullanım genelgesi yayınlayın. Çalışanları neyi hangi sınırlar çerçevesinde kullanabilecekleri konusunda bilgilendirerek serbestlik tanıyın. Ne yaparsanız yapın bence toplam iş çıktıları için tamamen yasaklamaktan çok daha verimli olacaktır.

Etiketler: sosyal medyaŞirketinizde Sosyal Ağları Neden Yasaklamamalısınız?-Selin Yetimoğlu - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Selin Yetimoğlu - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Selin Yetimoğlu
İnsan Kaynakları Uzmanı, Profesyonel Koç
yetimogluselin@gmail.com

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunudur. Danışmanlık, Bankacılık, Otelcilik, Sağlık, Telekomünikasyon gibi sektörlerdeki İnsan Kaynakları deneyimlerinin ardından son olarak Bilişim sektöründe İnsan Kaynakları üzerine çalışmaya devam etmektedir. Aynı zamanda Profesyonel Koçluk desteği vermekte ve selinyetimoglu.com blogunda haftalık olarak paylaşımlarda bulunmaktadır.


Yazara ait diğer yazılar:
+ IQ veya EQ yetmez, CQ'nuz kaç? Asıl ondan haber verin!
+ En Kolay Ortaya Çıkan Yalan Türü: CV Yalanları
+ İş Başvuruları İçin Referans Nasıl İstenir, Nasıl Yazılır?

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar