Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Yeterliliklerimizi Yapabilirliğe Dönüştürebiliyor muyuz?

Yazar: Nedim İleri     Tarih: 08/09/2016


Etiketler: iş hayatı, kişisel gelişim

Yeterliliklerimizi Yapabilirliğe Dönüştürebiliyor muyuz?-Nedim İleri - CVyolla.com


Günümüzün iş ve yaşam alanı güncesi durumunda olan yetkinlik-yeteneklilik ve dolayısıyla yetenek yönetimi konusunda hemen hemen her gün yeni araştırmalar ve çalışmalara ilişkin paylaşımlara rastlamak mümkün.

Birçok kurum ve işletmelerin de işletme stratejilerinin üst sıralarında yetenekli çalışanları kazanmak ve elde tutmak üzerine yoğun bir ilgi olduğuna ise hiç şüphe bulunmuyor.

Bu gelişmeler bir yandan yetenek yönetiminin önemini gösterirken, bir diğer taraftan, iş yaşamında yönetsel sorumluluk üstlenen profesyonellerin mesleklerinde başarılı olmalarına çok etki oluşturacak olan bu alanda mahir olmaları, artık deyim yerindeyse iş yöneticilerinin aynı zaman birer yetenek avcısı olmaları gerektiğini de vurguluyor.

İşin yönetim tarafında durum böyle iken, bugün öğrenim aşamasında bulunan ve meslek sahibi olma yolunda ilerleyen İnsanlara da tabi ki, gerçek manada yetenek olma bakımından çok iş düşüyor.

Özellikle de bir dalda öğrenimini belli aşamaya taşımayı başarmış İnsanların, bu aşamadan itibaren üzerinde önemle duracakları bir husus var. Aldıkları derece ve sahip oldukları yeterliliklerini işin pratiği ile yeterince yoğurup yapabilirlik düzeyine taşımaları.

Aksi halde sahip olunan bu yeterlilik aşamalarının mesleki alanda yer bulmaları ve bu yolda doğru adımlarla yol almaları açısından ne yazık ki yeter olmayacağını da bilmekte fayda var.

Peki. Ne yapmak gerekiyor bu konuda dediğimizde; öğrenilen teorik alan bilgilerinin aynı alanda yapılacak uygulamalar ile bezenerek deneyime dönüştürülmesi ve neticesinde bu mesleğe ait yapabilirlikle buluşmaları elbette.

yetenek yönetimi


Bununla beraber bir alanda mesleki kariyer yapmak ancak elde edilen metodolojik bilgilerin işlenmesiyle ve hayata geçirilmesiyle elde edilecek deneyimle taçlanmasıyla tamamen ilgili.

Bu çerçevede, bir alandan yeterlilik alan İnsanların hemen ilk fırsatta iş sahasına yönelmeleri ve odaklarını; sahip oldukları birikimi, pratik uygulamalarla bezeyerek gelişimlerini başlatmak için tecrübeye yatırım yapmaya döndürmeleri olmalı.

Bir taraftan iş deneyimi elde ederken bir diğer taraftan da yine yeni akademik-bilimsel derecelere ilginin sürmesi yanında, kurs, konferans, seminer vb. gibi her türlü eğitim ve gelişim kapılarını takip edip yaşam boyu öğrenci olmayı da ihmal etmemek.

Böylelikle yeteneklerin işin uygulamasına da vakıf olmaları söz konusu oldukça, işe alımcılar için başat konumundaki yapabilirlik tarafları kurulmuş ve güçlenmiş olsun.

Netice olarak; yeterliliklerin yapabilirlikle buluşmasının aynı zamanda iş sahasına doğru kanatlarla hareket başlatma ve yeterlilikten yapabilirliğe dönüşmüş yetkinliklerin iş arayışında gerçek manada referans niteliğinde olacağı asla göz ardı edilmemelidir.

Paylaşmak sevgidir, berekettir.

Etiketler: iş hayatı, kişisel gelişimYeterliliklerimizi Yapabilirliğe Dönüştürebiliyor muyuz?-Nedim İleri - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Nedim İleri - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Nedim İleri
İK Yazarı, Gelişim ve Proje Yöneticisi
nedimileri@gmail.com

Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. İnsan Kaynakları Yönetimi, Teknoloji ve İş Geliştirme, Stratejik Yönetim ve Organizasyon Hizmetleri alanlarında 20 yılı aşkın deneyim sahibi. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Geliştirme konularında nedimileri.blogspot.com sayfasında da güncel paylaşımlarda bulunmaktadır.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Bireyin Güçlü Kişilik Özelliklerinin Temeli Güven Değil Mi?
+ Yönetsel Yetkinlikler Pastasında En Çok Hangi Bilgi, Beceri ve Tutum Başlıkları Yer Alıyor?
+ Bisiklet Kullanmayı Yalnızca Kitaptan Okuyup Öğrenebilir miyiz?
+ Bize Biraz Kendinizden Bahseder misiniz?
+ CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
+ İş Görüşmesinde En Kullanılmayacak Söz Sizce Nedir?
+ İK Blog Yazmanın Katkıları ve İş Arama Sürecine Etkileri
+ CV Hazırlamada Önemli Referans Noktalar Nelerdir?
+ Yetenek Yönetimi Asıl Yetenektir
+ Adaya Sonuç Bildiriminin Önemi
+ İnsan Kaynakları'nın misyonu ve vizyonu ne olmalıdır?
+ Etkili İletişim Yalnızca Güzel Konuşabilmek Mi?

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar