İK Blog

Başarmak için önce hayal kur


Yazar: Cengiz Çatalkaya

Etiketler: başarı, kariyer planlama, kişisel gelişim


Bir işe başlamanın en önemli kısmı, o işi yapabileceğimizi hayal etmektir. İnsanoğlu Jules Verne?in Aya Seyehat?ini okumasaydı, aya gitmeyi hiç başaramayabilirdi. Çünkü biz eyleme geçmeden kafamızda olayı kurarız. Hayal gücü bu kadar etkiliyken, toplumda hayal gücüne bakış her zaman biraz alaycı olmuştur. Genellikle herkesin yaptığından farklı bir şey düşündüğümüzde ?Fazla hayal kuruyorsun sen..? ile başlayan cümleler duyarız.

Bu cümleler bir süre sonra, hayal gücümüzü durdurmaya ve herkes gibi düşünmeye iter bizi. Bu da gelişmemizin ve ilerlememizin sonu olur. Oysa günümüz iş dünyasında çalışanlarda görmek istediğimiz en önemli meziyetler yaratıcılık ve inovasyon. Yaratıcılık o kadar önemli ki tek başına bir şirketin kaderini bile değiştirebiliyor.

Yaratıcılığın ve inovasyonun kökeninde ise hayal gücü yatıyor. Einstein, ?Hayalgücü, bilgiden daha önemlidir? demiş. Hayal gücüne bu kadar ihtiyacımız olan iş dünyasına gelen kişiler ise içinde yaşadığımız toplumdan geliyor. Kişi iş dünyasına girene kadar, hayal gücü törpülenmiş ve körelmiş oluyor. Biz de 7 yaşında kaybolan bu hayal gücünü 22 yaşından sonra geri getirmeye uğraşıyoruz. Yani bu iş çocuklukta başlıyor. Çocuklar için imkansız yoktur. Çünkü önyargı yoktur. Çocuklar istediklerini yetişkinlerden daha rahat başarırlar. Çünkü başarmak için hayal kurmak gerektiğini çok iyi bilirler.

Aşağıdaki kısa filmi verdiğim eğitimlerde sık sık kullanırım. Tayland?ın deniz üzerinde kurulu balıkçı köyü olan Koh Paanye?nin futbol takımının ilginç hikayesinin anlatıldığı bu kısa filmde, hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu, bir şeylerin nasıl başarılacağını çocuklar anlatıyor.Çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var. Başarmak için hayal kurmalıyız ve hemen harekete geçmeliyiz. Kim ne derse desin, inanıyorsak durmamalıyız.

26/03/2012

Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Cengiz Çatalkaya

İnsan Kaynakları Müdürü
www.yetenekvekariyer.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 51631 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!