İK Blog

Bir iş size ne katar? Ya siz o işe?


Yazar: Cengiz Çatalkaya

Etiketler: iş görüşmesi, mülakat


İş görüşmelerinde, adayların en çok yaptığı hata "Şirketiniz bana çok şey katacağı ve bu alandaki gelişimimi sağlayacağı için..." tarzında cümlelerdir. Böyle cümleler kuruyorsanız, gelişiminizi tamamladığınızda işten ayrılacağınız veya o işi sadece gelişimizi sağlamak için istediğiniz düşünülebilir. Bir iş şüphesiz insana çok şey katar, ama bu iş görüşmesinde söylenmesi pek yararlı olmayan bir cümledir.

Çünkü şirketler size bir şeyler katmak için sizi işe almazlar. Şirketler eğitim kurumları değildir ve maaşınızı öderken, sizden bir şeyler beklerler. Onlardan mezun olmanızı beklemezler. Onlara başarı getirmenizi beklerler.

İş görüşmenizde, "Şirketinizin tanıtımı konusunda çok yararlı olabileceğimi ve bu durumun pazarlama departmanınıza katkı sağlayacağını düşünüyorum..." tarzında cümleler kurmanız ise çok yararlı olacaktır. Çünkü, bir iş sizin ona bir şey katmanızı ister.Bunu söylerken, bir önceki işinizdeki başarılarınızı anlatabilirsiniz. Geçmişten örnekler vermeniz önemlidir. Ama"Şunu yapacağım, bunu yapacağım, cironuz 5 katına çıkacak" tarzında geleceğe yönelik çok keskin cümleler de kurmayın. Yani abartmayın.

Bir iş görüşmesine gittiğinizde, o poziyona ne katacağınızı ve orada nasıl yararlı olacağınızı iyice düşünün. Ve bunu samimi bir dille anlatın.

İşin size bir şeyler katmasına gelince. Zaten, yaşadığınız iş deneyimi, size bir şeyler katacak ve bu işte başarılı oldukça gelişmenizi sürdürmeye devam edeceksiniz.

+ Bir iş size bir şeyler katmıyorsa, o işte olmanızın da bir anlamı yoktur. Hemen kendinize yeni bir iş arayın.

15/02/2013

Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Cengiz Çatalkaya

İnsan Kaynakları Müdürü
www.yetenekvekariyer.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 58637 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!