İK Blog

Geleceğin meslekleri ve yeni iş fırsatları


Yazar: Cengiz Çatalkaya

Etiketler: geleceğin meslekleri, kariyer planlama


Dünya hızla değişiyor, yeni iş fırsatları ve yeni meslekler ortaya çıkıyor. 6-7 kasım tarihlerinde katıldığım, insan yönetimi kongresinde oturumlardan birinde, geleceğin meslekleri konuşuldu. Bu birbirinden ilginç mesleklerin bazıları sadece gelecekte değil, şimdi de birer meslek ve iş fırsatı olarak düşünülebilir.

1- Mutluluk Müdürü (Happiness Manager) : Herkes çalıştığı şirkette mutlu olmak ister. Bu mesleği yapanların görevi, şirkette çalışanları mutlu etmek için, planlar, programlar oluşturup, onların daha mutlu çalışanlar olmasını sağlamak. Buna bir nevi pazarlamanın şirket içi olanı diyebiliriz.

2- Karbon vergi danışmanı: Gelecekte karbon salınımları, daha da kirlenen dünyada, belirli kıstaslara ve ağır yaptırımlara maruz kalacak. Sanayi kuruluşlarının doğaya saldıkları karbon emisyonlarının, uluslararası çevre antlaşmalarına göre düzenlenmesi gerekecek. Salınan karbon oranlarına göre şirketlerden verigi alınabilecek. Bu nokta da şirketlere, ödeyecekleri vergilerin düzenlenmesi için karbon vergi danışmanları gerekecek...

3- İkinci bahar kariyer danışmanı: Gelecekte insanların yaş ortalaması uzayacak. Bu da yaşlı insanların da çalışması anlamına gelecek. Belki emekli olduktan sonra, yarı zamanlı işlerde bile çalışabilecekler. Şu anda bile çok sayıda bu şekilde emekli olup, can skıntısından muzdarip insan tanıyorum.

4- Basitlik Müdürü (Simplicity Manager) : İş süreçleri genellikle şirketlerde çok ayrıntılı ve karışıktır. Basitlik müdürü, bu süreçleri basitleştirip, uygulanabilirliğini yükseltiyor.5- Trend analisti/Danışmanı: Günümüzde trendler hızla değişiyor. Gelecekte bu daha da hızlanacak. Şirketlerin, değişen trendleri hızla takip etmelerini sağlayacak kişiler gerekiyor. Şu anda bu konuda PSFK, Trendwatching, Springwise'dan yararlanabilirsiniz. Türkiye'de ise, Marketallica trend danışmalığı veriyor.

6- Deneyim Tasarımcısı: Hizmet sektöründe çalışan şirketlerin müşteri deneyimleri üzerine yoğunlaşan, veya ürün üreten firmaların kullanılabilirlik veya ürün deneyimi üzerine çalışan kişiler. Artık çoğu şirket, ürün veya hizmet değil, deneyim pazarladığını söylüyor.

7- Uzay hostesi: Virgin gibi şirketlerin uzay turizmi üzerine yoğunlaşmasıyla, ilerleyen zamanlarda popüler olabilecek bir meslek gibi görünüyor.

8- Yeşil Enerji Danışmanı/Uzmanı: Dünya için yenilenebilir enerji arayışları, şirketleri yeni yönelimlere itiyor. Bu alanda şu anda bile bir talilep var. Ama konu hakkında danışmanlık yapacak insan sayısı fazla değil.

9- İç Pazarlama Danışmanı / İç iletişim Müdürü: Şirketler kendilerini müşterilerine pazarlamakta, onlara kendilerini anlatmakta başarılılar. Ama gelin görün ki, şirketler kendilerini, kendi personellerine pazarlamakta genellikle başarısız oluyorlar. Mutlu müşteriler yaratıyorlar ama mutlu çalışanlar yaratamıyorlar. İç pazarlama danışmanları şirketlerin, çalışanları için de birer lovemarks olmasını sağlayacak. Şu anda bazı şirketlerde iç iletişim bölümleri çalışan bağlılığı ve çalışanlara stratejik iş iletişim konularında çalışmalar yapıyorlar ve çalışan motivasyonunu en üst seviyeye getirmeye çalışıyorlar. (Mutluluk müdürü ile benzeşiyor biraz)

09/04/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Cengiz Çatalkaya

İnsan Kaynakları Müdürü
www.cengizcatalkaya.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 58126 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!