İK Blog

İş görüşmesinde konuşmak ve dinlemek üzerine


Yazar: Cengiz Çatalkaya

Etiketler: iş görüşmesi, mülakat


İş görüşmelerinde, mülakatçı adayı çözmeye, anlamaya aradığı pozisyon için uygun olup olmadığını bulmaya çalışır. Bu yüzden sorular sorar. Aday ise kendini anlatmaya, iş için ne kadar uygun olduğunu göstermeye, bu işte başarılı olacağını anlatmaya çalışır. İki insan karşılıklı konuşmaktadır. Birinin seçme, birinin seçilebilme durumu söz konusudur.

Üçüncü bir faktör daha söz konusudur. Bunun adı zamandır. Zaman mülakatta kısıtlıdır. Çünkü, o gün içinde görüşmeyi bekleyen diğer adaylar vardır. Bu yüzden zaman çok iyi kullanılmalıdır. Mülakatçının en sevmediği şey, süresi bittiği halde hala aday hakında yeterli fikir edinememektir. Bir aday için kararsız kalmışsa, o adayın işi bitmiş demektir. Bu yüzden adayın, kısıtlı bir süresi olduğunu unutmaması gerekir. Bu kısıtlı sürede, mülakatçının kendisini tanımasını sağlamalıdır? Burada devreye pazarlama girer. Seth Godin, uzun kitaplardan, kısa yazılara ve oradan da küçük kitaplara geçmiştir. Günümüz iş dünyasında zaman azalmaktadır. Zamanı iyi değerlendirmek gerekir. Zamanı en iyi değelendirmesi gereken kişi ise adaydır.Geçmiş deneyimlerini pazarlamayı bilen aday, mülakatçının sorularına en doyurucu cevapları verebilir. Mülakatçının ne aradığını bilirse, sorulara doğru ve kısa cevaplar verecek, mülakatı en iyi şekilde değerlendirecektir. İş görüşmelerinde adaylar çok konuşmadan, sorulan sorulara kısa ve öz cevaplar verip konuyu dağıtmadan mülakatı vermelidir. İş görüşmesinde çok konuşan adaylara gelince. Süre biter ve geriye cevaplanmamış sorular kalır.

Aday, çok konuşup rahatlamış, kendince içindeki dökmüş ama aslında başarısız bir iş görüşmesi geçirmiştir. Mülakkata her iki taraf da iyi dinlemelidir. Doğru insanı, doğru işe, doğru sorulara verilen, doğru cevaplar yerleştirir. Çünkü, konuşmayı ve dinlemeyi bilmek çoğu zaman, insanın hayatını değiştirir.

19/09/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Cengiz Çatalkaya

İnsan Kaynakları Müdürü
www.cengizcatalkaya.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 58126 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!