Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Adaya Sonuç Bildiriminin Önemi

Yazar: Nedim İleri     Tarih: 07/01/2015


Etiketler: iş görüşmesi, mülakat

Adaya Sonuç Bildiriminin Önemi-Nedim İleri - CVyolla.com


İnsan Kaynaklarının en etkin süreçlerinden biri olan işe alım ve dolayısıyla mülakat aşamasının yalnızca bir pozisyona eleman bulmadan ibaret olmadığını düşünüyor, iletişim yolunda çok sık karşılaşılan geri bildirimden imtina etme durumlarına bir değinmek istiyorum.

Bilindiği üzere her işletme açık pozisyona uygun olacak iş gören temini için arayışını başlatır ve belirlenen nitel ve nicel kriterleri ilana çıkartarak bu işlemin ilk adımını başlatır. Bu iş için başvuru yapan adaylar görüşmeye davet edilirler. İşe alım personeli ve İK Uzmanı marifetiyle aday veya adaylarla özenle görüşmeler gerçekleştirilir.

Hem aday hem de seçme personeli için zor ve titizlik gerektiren bu aşama adayın söz konusu pozisyon için uygun kişi olup olmadığını belirlemek bakımından; özgeçmiş ve özgeçmişte belirtilen argümanların incelemesi ve adaya yöneltilen sorulara karşılık adayın vereceği cevaplar, tepkiler, adayın bu iş konusundaki bilgilerinin seviyesinin belirlenmesi, genel görünüm, imajı; psikolojik(öz güven), sosyolojik(farkındalık) ve kıyafet ile aksesuar seçimi gibi başvurulacak çeşitli test yöntemleri özenle uygulanmaya çalışılır. Bu manada;

 • Adayın iş deneyimleri,
 • İletişim becerilerinin ve işe ilişkin özgün yaklaşımlara sahip bulunup bulunmadığı,
 • Adayın hitabet ve temsil kabiliyeti,
 • İşin neviine göre temel, teknik ve iş yönetimi pozisyonları içinse ilaveten yönetsel yetkinlik durumlarının tespit edilmesi;
 • Diğer taraftan genel kişilik ve karakter etiği yani değer anlayışı ve bu konudaki duruşu ve değer üretme yönündeki tutumunun bu işletmenin kültürü bakımından değerlendirilmeye çalışılması,
 • Eğitim ve yeni öğrenmelere açık bir birey olup olmadığı vb.

  gibi çok genel bir takım mülakat araçları ve yöntemleri kullanılarak bu aşamalar büyük bir özenle ve titizlikle işin sorumlularınca yürütülür.  Bu genel skala ve usuller zaten tüm İK' cılar açısından rutin işlemler. Şimdi asıl konuya gelecek olursak; öncelikle mülakat çift yönlü bir süreçtir. Bu nedenle işletme açısından olduğu kadar aday için de önemli ve kıymetlidir. Bununla beraber her bir adayın da bu vesileyle işletmenin genel imajı ve işletme marka değeri bakımından çok önemli birer tanıtım gönüllüsü olacakları, işletmenin tüm yetkililerince göz ardı edilmemelidir.

  Bu çerçevede ise, mülakat sonucunda başarılı görülmeyen her adaya kısa bir katılım teşekkürü hazırlanmalı. Adayın sahip olduğu üstün vasıfları bulunmakla beraber, işletmede boş olan pozisyon üzerinden değerlendirmenin yapıldığı ve bu kapsamdaki değerlendirme sonucunda yerleştirme yapılmasının mümkün olmadığı, katılan adaylara mutlaka bildirilmelidir.

  Paylaşmak sevgidir, berekettir.

  Etiketler: iş görüşmesi, mülakat  Adaya Sonuç Bildiriminin Önemi-Nedim İleri - CVyolla.com


  Yazar hakkında bilgi:
  Nedim İleri - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
  Nedim İleri
  İK Yazarı, Gelişim ve Proje Yöneticisi
  nedimileri@gmail.com

  Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. İnsan Kaynakları Yönetimi, Teknoloji ve İş Geliştirme, Stratejik Yönetim ve Organizasyon Hizmetleri alanlarında 20 yılı aşkın deneyim sahibi. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Geliştirme konularında nedimileri.blogspot.com sayfasında da güncel paylaşımlarda bulunmaktadır.


  Yazara ait diğer yazılar:
  + Bireyin Güçlü Kişilik Özelliklerinin Temeli Güven Değil Mi?
  + Yönetsel Yetkinlikler Pastasında En Çok Hangi Bilgi, Beceri ve Tutum Başlıkları Yer Alıyor?
  + Bisiklet Kullanmayı Yalnızca Kitaptan Okuyup Öğrenebilir miyiz?
  + Bize Biraz Kendinizden Bahseder misiniz?
  + Yeterliliklerimizi Yapabilirliğe Dönüştürebiliyor muyuz?
  + CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  + İş Görüşmesinde En Kullanılmayacak Söz Sizce Nedir?
  + İK Blog Yazmanın Katkıları ve İş Arama Sürecine Etkileri
  + CV Hazırlamada Önemli Referans Noktalar Nelerdir?
  + Yetenek Yönetimi Asıl Yetenektir
  + İnsan Kaynakları'nın misyonu ve vizyonu ne olmalıdır?
  + Etkili İletişim Yalnızca Güzel Konuşabilmek Mi?

  + Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


  İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar