Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Psikolojik Sermaye

Yazar: Evrim Kuran     Tarih: 16/02/2016


Etiketler: kişisel gelişim, psikoloji

Psikolojik Sermaye-Evrim Kuran - CVyolla.com


Küresel dünyamız zor zamanlardan geçiyor. Ülkemiz de bu yutulması zor lokmadan payını alıyor kuşkusuz. Global kriz canavarı, şimdiden binlerce çalışana dişlerini geçirdi bile. Böyle zamanlarda ortalık “biz demiştik” diyenlerden geçilmiyor. Krizin V tipi mi L tipi mi olduğu, krize mortgage kredilerinin yapısının bozulmasının mı sebep olduğu, Marx’ın haklı mı haksız mı olduğu tartışıladursun, olan yine ortalama vatandaşa oluyor. Küresel kriz terörürün global anlamda 1 aylık bilançosu içler acısı: sadece bir ayda 100 bini aşkın yeni işsiz... Gelişmekte olan güzel ülkemizde eski işsizlerimizin derdine henüz derman olamamışken, Türkiye’de de pek çok çalışan her yeni güne ipi boynunda uyanıyor.

Araştırmacıların bu konuda bize bir iyi bir de kötü haberi var. Önce kötü haber: İşsizlik insanın ruh halini öyle derinden sarsıyor ki, yeniden bir işe girebilme, yeniden üretebilme yetisini de zayıflatıyor. Ve işte panzehir: Psikolojik Sermaye! Araştırmalara göre psikolojik sermaye, işsizliğin birey üzerindeki olumsuz etkilerini azaltarak, yeniden üretkenlik kazanması ve olumlu sonuçlar yaratması sürecine hız kazandırıyor.

Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nden Profesör Fred Luthans, Psikolojik sermayeyi “bireyin pozitif psikolojik durumu” olarak tanımlıyor. Luthans’a göre psikolojik sermayenin 4 önemli belirleyeni var:1. Zorlukların üstesinden gelebilmek için gerekli çabayı koymamızı sağlayan öz-etkinlik (kendini yeterli bulma)

2. Şimdi ve gelecekte başarılı olabilmek için olumlu tavır ve olumlu beklentiler (iyimserlik)

3. Hedeflere ulaşmak için azmetmek ve gerektiğinde hedeflere giden yolları yeniden gözden geçirmek (umut)

4. Zorluklar ve sıkıntılar dört bir yandan saldırdığında bile kendini toplamak ve devam etmek (direnç)

Geleneksel kaynaklar ve geleneksel yanıtların yaraya merhem olmadığı apaçık ortadayken, zaman, çalışanlarımızın psikolojik sermayelerine yatırım yapma zamanıdır. Bu zor dönemeçte, olumlu iklim yaratmak zorunda olan 21. Yüzyıl liderinin, organizasyonu, çalışanları ve kendisi için yapabileceği en iyi yatırım kuşkusuz ki budur.

Etiketler: kişisel gelişim, psikolojiPsikolojik Sermaye-Evrim Kuran - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Evrim Kuran - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Evrim Kuran
Danışman ve Eğitmen
evrim@dinamo.co

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Marmara Üniversitesi HR Management & Development ve Sabancı Üniversitesi Executive MBA üzerine 2 yüksek lisans programını tamamladı. Şu anda Dinamo Danışmanlık ve Eğitim firmasında Kurucu Ortak, Danışman ve Eğitmen.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Yeni Nesil Çalışanlar için İşveren Markasının Önemi
+ Müşteri Bazen Haklıdır!
+ Açılın, Y'ler Geliyor!
+ Anlamadığım Şeyler
+ Haddini Bilmezler Ordusu
+ 21. Yüzyıl Liderliği
+ Jobs'tan Alınan İlhamla Noktaları Birleştirmek
+ Oyuna Girmek - Oyunda Kalmak
+ Üstün Başarısızlıklar!

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar