Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

İş Başvuruları İçin Referans Nasıl İstenir, Nasıl Yazılır?

Yazar: Selin Yetimoğlu     Tarih: 16/12/2013


Etiketler: referanslar

İş Başvuruları İçin Referans Nasıl İstenir, Nasıl Yazılır?-Selin Yetimoğlu - CVyolla.com


CareerBuilder'ın 2492 işe alımcı ve 3976 çalışan ile yaptığı son araştırmasına göre, işe alımcıların %80'i aday referansları ile sürecin ilerleyen aşamalarında iletişime geçerken %16'sı adayı görüşmeye davet etmeden önce CV'de bulunan referans numaralarını arıyor.

Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biriyse işe alımcılar tarafından başvuru formunda ya da CV'de görüp de aradıkları referansların %30'unun sahte olması.

Sahte referanstan kastedilense öyle bir kişinin olmaması değil. O kişi muhtemelen gerçek ve muhtemelen gerçekten o CV'de yazan pozisyon ve şirkette çalışıyor. Sahte olan kısımsa o kişinin bizim adayımıza gerçekten referans olacak yakınlıkta olup olmaması kısmı.

Peki iş başvuru sürecinin en önemli aşamalarından biri olan referans nasıl istenir, kimden alınmalıdır, bu işler nasıl olur?

 • Eğer CV'nize referans yazıyorsanız veya iş başvuru formunda sizden istenmişse, oraya sizi gerçekten tanıyan, profesyonel olarak birlikte iş yapmış olduğunuz ve size karşı iyi niyetli olduğuna inandığınız kişileri yazmalısınız.
 • Akraba ve arkadaşlarınızı özellikle belirtilmemişse yazmamalısınız. Bazı kurumlar istiyor, "1 akraba ismi verin, 1 arkadaşınızı yazın" diyerek veya bazı kurumlar "kurumumuzda çalışan akraba/arkadaş/tanıdık var mı?" gibi sorular ekliyor başvuru formlarına.
 • Referans olarak yazdığınız kişilerden önce izin almalı, yazarken de bu durumdan haberdar etmelisiniz. Her başvurudan önce arayıp haberdar etme görüşüne katılmıyorum, iki taraf için de vakit kaybı ancak genel olarak nazik bir "referans yazma izni" almak gereklidir.
 • İş arama sürecine uzun bir aradan sonra tekrar başladıysanız referanslarınızı da bu durumdan haberdar etmelisiniz. Aksi takdirde beklenmeyen bir telefon aldıklarında sizin önceden söylememiş olmanız hoş olmayan durumlara sebep olabilir.
 • Referanslarınızı bayramlarda, seyranlarda, özel günlerde arayarak hallerini hatırlarını sormalı, kendinizi hatırlatmalısınız.  Son olarak, lütfen dıdısının dıdısı olan ünlü/saygın/önemli kişileri referans diye yazmayınız!!

  Bir görüşmede adaya referanslarında yer alan "milletvekili" beyefendiyi nereden tanıdığını sordum. Bir etkinlikte tanıştığını söyledi. "Şimdi kendisini arayıp 'Aday Beyi nasıl bilirsiniz?' diye sorsam ne cevap verir sizce?" diye sordum. Aday beyefendi de, "Yani ismimden tanımaz beni, öyle etkinlikte 'isterseniz beni referans olarak yazabilirsiniz çocuklar' demişti sadece" cevabını aldım.

  Evet adayla ilgili süreç daha fazla ilerlemeden son buldu, kendisini tanımayan birisini referans olarak gösterecek bir vizyondan daha fazlasını arıyorduk.

  Durumun ilginç olan diğer tarafıysa milletvekili beyefendinin tanımadığı gençlere referans olma isteği. Kendisini arayıp referans almak isteyenler olduğunda ne cevap veriyor acaba...

  Etiketler: referanslar  İş Başvuruları İçin Referans Nasıl İstenir, Nasıl Yazılır?-Selin Yetimoğlu - CVyolla.com


  Yazar hakkında bilgi:
  Selin Yetimoğlu - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
  Selin Yetimoğlu
  İnsan Kaynakları Uzmanı, Profesyonel Koç
  yetimogluselin@gmail.com

  Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunudur. Danışmanlık, Bankacılık, Otelcilik, Sağlık, Telekomünikasyon gibi sektörlerdeki İnsan Kaynakları deneyimlerinin ardından son olarak Bilişim sektöründe İnsan Kaynakları üzerine çalışmaya devam etmektedir. Aynı zamanda Profesyonel Koçluk desteği vermekte ve selinyetimoglu.com blogunda haftalık olarak paylaşımlarda bulunmaktadır.


  Yazara ait diğer yazılar:
  + Şirketinizde Sosyal Ağları Neden Yasaklamamalısınız?
  + IQ veya EQ yetmez, CQ'nuz kaç? Asıl ondan haber verin!
  + En Kolay Ortaya Çıkan Yalan Türü: CV Yalanları

  + Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


  İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar