Basın Odası

CVyolla.com'un Getirdiği Yenilikler Üzerine Röportaj

Ekonometri Dergisi / Temmuz - Ağustos 2014Son zamanlarda CVyolla.com'un adını sık duyar olduk. Başarınızın sırrı nedir?
CVyolla.com'un en büyük farkı yenilikçi olması. Alışılmış kariyer sitelerine göre farklı bir sistemle çalışıyor. 2006 yılından beri faaliyette ve sürekli kendini yeniliyor. Hem iş arayanlar hem işverenler için birçok yenilik sunuyor. İş arayanlar için getirdiği en büyük yenilik, adayların CV'lerini e-posta yoluyla binlerce şirkete ve aracı kuruma ulaştırabilmesi. Bu sayede; aday, tercih ettiği pozisyon, sektör ve şehir bilgilerine uyan binlerce şirkete tek tek başvurmak yerine, toplu halde CV'sini ulaştırabiliyor. Bu sürecin ne kadar hızlı ve etkili işlediğinin en önemli kanıtı ise birkaç gün içinde adayın çok sayıda görüşmeye çağrılması. Bir diğer önemli yenilik; adaylar özgürce Word, PDF, html, jpeg vb. gibi bir formatta hazırladıkları CV'lerini, özgün bir ön yazı ile beraber şirket yetkilisinin e-posta kutusuna ulaştırabiliyor. Bu da adayın İK yetkilisine daha hızlı ulaşmasını sağlıyor ve dikkat çekme şansını artırıyor.

Firmaların CVyolla.com'a ilgisi nasıl?
Bugün Türkiye'nin dört bir yanından 60.000'e yakın üye firmamız var. CVyolla.com, firmalar için de birçok yenilik ve avantaj sunuyor. Bu da firmalar arasında her geçen gün daha çok tercih edilen bir kariyer sitesi olmamızı sağlıyor. İşverenler için sistem şöyle çalışıyor: Firmalar, aradıkları adayla ilgili bilgileri sisteme giriyor. Sistem, bu tercihler doğrultusunda kendilerini seçmiş olan adayların CV'lerini her gün şirket yetkilisinin e-posta kutusuna gönderiyor. Böylece, şirket yetkilisi zahmetsizce aradığı CV'leri her gün e-posta kutusunda buluyor. Eğer aradıkları elemanı e-posta ile gelen CV'ler arasında bulamazlarsa, tüm CVyolla.com CV bankasını da detaylı filtreleme sistemini kullanarak inceleme şansları var. İşverenin en büyük avantajı, sınırsız sayıda CV inceleme şansına sahip olması. Herhangi bir kontör sınırlaması yok. Üstelik bu hizmetlerin hepsine, piyasada diğer kariyer siteleri tarafından sunulan bir ilan fiyatına eş bir fiyatta ulaşabiliyorlar.

Türkiye'deki işsizliği nasıl değerlendiriyorsunuz?
TÜİK verilerine göre 2013 sonunda işsizlik %9,7 seviyesindeydi. Tarım dışı işsizlik oranı %12 iken, 15-24 yaş arasındaki genç nüfusun işsizlik oranı ise %18,7 seviyesindeydi. İstihdam edilenlerin %50'si hizmet, %24'ü tarım, %20'si sanayi, %7'si inşaat sektörlerinde yer aldı. Yani hizmet yine açık ara lokomotif sektör oldu. Türkiye ekonomisi 2013'te %4 büyüdü. Türkiye, genç bir nüfusa sahip olduğu için yıllık %4'lük bir ekonomik büyüme, işsizlik rakamlarını aşağı çekmeye yetmemektedir. Zaten işsizlik oranları 2012'ye göre yaklaşık %0,5 artış göstermiştir. Ancak %5'ler üzerinde ve üretime dayalı bir ekonomik büyüme gösterebildiğimiz zaman işsizlik rakamlarında düşüş yaşanması mümkün olacaktır.

Bugün Türkiye'de en çok işe alım hangi sektörlerde oluyor?
CVyolla.com verilerine göre 2013 yılında yükselen sektörler yeme-içme, güvenlik, sağlık ve inşaat oldu. 2013 yılında yeme-içme sektöründe artan yatırımlar sayesinde iş fırsatlarında %70'e yakın bir artış gerçekleşti. Güvenlik sektöründe de ciddi bir hareketlilik yaşandı. 2013 yılında güvenlik sektöründeki kariyer imkanları %54'lük bir artış gösterdi. Sağlık sektöründeki istihdam oranlarında da %32'lik bir genişleme var. Burada özel sağlık hizmetlerindeki yatırımların artması büyük bir etken. Ayrıca, istihdamın lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörü bir önceki yıla göre daha yavaş büyüse de, 2013 yılında inşaat sektöründeki iş fırsatlarında %24'ü aşan bir artış gerçekleşti.

Türkiye'de en çok işten ayrılma sebepleri neler?
CVyolla.com olarak zaman zaman yaptığımız anketlerle üyelerimizin çeşitli konularda fikirlerini alıyoruz. Bu çalışmalarımız sonucunda Türkiye'de işten ayrılma sebepleri içinde ilk sırayı "ücret yetersizliği"nin aldığını söyleyebiliriz. Birçok çalışan aldığı ücretten mutlu değil ve bu konuda bir iyileştirme yapılmamasından dolayı iş değiştiriyor. İkinci işten ayrılma sebebi olarak; çalışanların "kariyerinde ilerleme şansı bulamaması"nı gösterebiliriz. Kariyerinde önünü göremeyen ve ilerleme umudunu yitiren çalışanlar çözümü iş değiştirmekte buluyor. Üçüncü olarak; "mesleki tatminsizlik" işten ayrılma sebepleri arasında. Birçok çalışan yaptığı işten mesleki haz alamıyor ve zamanla monotonluktan şikayet ediyor. Bunlar dışında sırasıyla; "yöneticilerle uyumsuzluk / mobbing", "işten çıkarılma", daha çok bayanları etkileyen bir unsur olarak "evlilik / doğum", erkeklerde "askerlik" gibi sebepleri sayabiliriz.

Eklemek istedikleriniz...
CVyolla.com olarak amacımız, Türkiye kariyer sektörüne yeni, farklı bir bakış açısı kazandırmak. İnsan kaynakları alanında getirdiğimiz yenilikler sayesinde hem iş arayanlar için bir umut kaynağı hem de işverenler için eleman ihtiyacını pratik bir şekilde karşılayan, hesaplı bir sistem yarattığımıza inanıyoruz. Bize fikirlerimizi paylaşma fırsatı verdiğiniz için de çok teşekkür ederiz...

Haberin detayı: http://www.dijimecmua.com/flash/index.php?id=9755Tüm Haberler >>

Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!