Basın Odası

İşsizlik Oranında Düşüş Yaşanıyor

Kobilife Dergisi / Ekim 2012

CVyolla.com İş Geliştirme Müdürü ve Şirket Ortağı Meriç Kul, "TÜİK verilerine göre Türkiye'de yüzde 9-10 aralığında değişen işsizlik oranları bulunuyor" diyerek sözlerine başlıyor. Bu oranın, tarım dışı işsizlik baz alındığında yüzde 11-12 bandına çıktığını dile getiren Kul, "Genç nüfus baz alındığında ise bu oran yüzde 16-18 aralığına kadar yükseliyor" diyor. Yılın ilk yarısında işsizlik oranlarının bir-iki puan daha yüksek seyrettiğini ifade eden Kul, "Yılın ikinci yarısında yaz aylarıyla birlikte yükselen turizm ıstihdamı sayesinde işsizlik oranlarında her sene bir miktar düşüş yaşanıyor" diye konuşuyor. Kul, Türkiye'nin büyüyen bir genç nüfusa sahip olması nedeniyle yılda ortalama yüzde 5 ekonomİK büyümenin işsizlik oranlarını aşağı çekmeye yetmeyeceğine dİKkat çekerek, "Yüzde 5'ler üzerinde ve üretime dolayısıyla istihdama yönelik bir ekonomik büyüme gösterebildiğimiz sürece Türkiye'de işsizlik rakamlarında düşüş yaşanması mümkün olacaktır" açıklamasını yapıyor.
Doğru aday, daha kısa sürede seçiliyor İnsan kaynakları şirketlerinin, şirketlere doğru elemanı bularak işe alma konusunda danışmanlık hizmeti sunduğunu aktaran Kul, "İK şirketi, kendisine başvuran şirketin ihtiyacına uyan elemanı CV bankası içinde aratıyor ve uygun gördüğü adaylarla tek tek irtibata geçerek iş görüşmesi yapıyor" diyor. Kul, bu görüşme esnasında, pozisyonun yapısına göre kişisel testlerle karakter analizi de yapılabildiğini belirtiyor ve ekliyor: "İK şirketleri, birçok adayla görüştükten sonra şirketin beklentilerine uyan adayları seçerek şirkete sunuyor. Böylece şirket, aradığı adayı daha kısa sürede ve daha az personel gücü kullanarak bulma şansı yakalıyor." Bu noktada CVyolla.com'un, hem İK danışmanlık şirketlerine hem de işveren şirketlere CV bankası sağlayan bir rol üstlendiğini ifade eden Kul, "CVyolla.com'un kurumsal üyeleri arasında çok sayıda işveren şirket olduğu gibi bu şirketlere danışmanlık veya aracılık yapan çok sayıda İK danışmanı şirket de bulunuyor", diyor. Kul, CVyolla.com ile her sene on binlerce adayın seçtikleri şirketlere ve İK danışmanlık firmalarına CV gönderdiğini dile getiriyor ve ekliyor: "Her sene artarak gelen bu CV'lere ve şirketlerin olumlu tepkilerine bakıldığında, her sene binlerce adayın istihdamına katkı sağladığımızı söyleyebiliriz." Kul, internetteki gelişmelere paralel olarak son bir yılda insan kaynakları siteleri için en önemli iki değişikliğin sosyal medya ve mobil hayatta yaşanan gelişmeler olduğuna dikkat çekiyor. "Bu iki değişiklik, kariyer sektörünü de etkiliyor. Sosyal medya ve mobil dünyadaki gelişmeler, insan kaynakları sektöründeki gelişmeleri de beraberinde getiriyor" diyen Kul; iş arayan adayların, işveren şirketlerin ve aracılık yapan İK sitelerinin bu değişimin gerisinde kalmamaları gerektiğini söylüyor.
İnşaat ve Sağlık sektörlerinde yükseliş var Kul, sözlerine şöyle devam ediyor: "özellikle mühendislik, finans, turizm, üretim, tekstil, otomotiv, basın - medya, bilişim, çağrı merkezi - müşteri hizmetleri, satış ve pazarlama, hizmet, sağlık - medikal ve inşaat çok yoğun başvuru aldığımız ve işe yerleştirmede eleman sağladığımız başlıca sektörler arasında yer alıyor." CVyolla.com verileri baz alındığında son zamanlarda inşaat ve sağlık sektörlerinde yükseliş görüldüğünü ifade eden Kul, "inşaat sektörü istihdam sağlanması açısından lokomotif bir sektör. 2011 yılının ilk 6 ayına göre inşaat sektöründe istihdam fırsatlarında yüzde 30 civarı bir artış görülüyor" diyor. Sağlık sektöründeki istihdam oranlarında ise 2011'in ilk 6 ayına göre yüzde 27'lik bir genişleme olduğunu söyleyen Kul, "Turizm sektöründe ise her sene bir önceki seneye göre büyüme gözlemleniyor" diyor. Kul, bu durumun istihdam oranlarında artışı beraberinde getirdiğini dile getiriyor. Bunun yanında, Türkiye'de işten ayrılma sebeplerine de değinen Kul, "ilk sırayı ücret yetersizliği alıyor" diyor ve sözlerine şöyle son veriyor "Birçok çalışan ücret konusunda bir iyileştirme yapılmaması, kariyerinde önünü görememe, ilerleme umudunu yitirme, mesleki tatminsizlik gibi nedenlerle çözümü iş değiştirmekte buluyor. Bunlar dışında yöneticilerle uyumsuzluk, işten çıkarılma, evlilik, doöum, askerlik gibi sebepler yer alıyor.


Tüm Haberler >>

Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!