Basın Odası

Perakende Diğer Sektörlerin Önünde

AVM Marka Dergisi / Kasım 2012

Perakendenin dinamik bir sektör olduğunu dile getiren CVyolla.com Şirket Ortağı ve İş Geliştirme Müdürü Meriç Kul, "2000'li yıllardan bu yana modern perakendecilik dediğimiz kurumsal perakende zincirlerinin ve AVM'lerin sayısı hızla artıyor" diyor. Bir AVM'nin yaklaşık bin - bin 500 kişiye iş imkanı sağladığını, bu rakamın neredeyse bir fabrikaya eşdeğer olduğunu aktaran Kul, 2012 yılında da perakende sektörünün büyüme trendini sürdüreceğini belirtiyor. "CVyolla.com istatistiklerini incelediğimizde, 2012 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre perakende sektöründeki iş fırsatlarında yüzde 21 civarı bir artış var" diyen Kul, bu oranla perakende sektörünün, diğer sektörlerin önüne geçtiğini vurguluyor.
"Satış danışmanlığı revaçta" Sektörün, en çok satış pozisyonunda iş imkanı sunduğunu belirten Kul, "CVyolla.com verilerini baz aldığımızda, satış danışmanlığı en çok başvuru aldığımız ve şirketler tarafından da en çok talep edilen pozisyon" diyor ve konuyu şu sözleriyle değerlendiriyor: "Sektörde hızlı büyüme olduğu kadar yüksek bir sirkülasyon da var. Satış danışmanlığının yanı sıra sektörde; mağaza müdürü, bölge yöneticisi, satış direktörü, reyon elemanı, reyon şefi, satın alma uzmanı, stok yöneticisi, lojistik/yükleme/boşaltma elemanı, muhasebeci, ön muhasebeci, halkla ilişkiler elemanı, e-ticaret uzmanı, yazılımcı gibi çok sayıda pozisyonda iş imkanı yakalamak mümkün. 2012'in ilk yarısı baz alındığında CVyolla.com'a gelen başvuruların yüzde 9' unun perakende sektörünü tercih ettiğini görebiliyoruz. Tüm sektörler içinde bu oran önemli bir paya sahip. Bunda pazarın hızlı büyümesinin ve çok sayıda iş fırsatı yaratmasının etkisi büyük. Sektör her eğitim düzeyinde elemana iş imkanı sağlıyor. Reyon elemanından satış direktörüne kadar her kademede geniş bir istihdam yelpazesi sunuyor."
"Satış pozisyonu geçici olarak görülüyor" "Sektörde en dikkat çekici şey, başta satış pozisyonu olmak üzere birçok pozisyonda çok sayıda iş fırsatı sunulması ancak yüksek sirkülasyon yaşanıyor olması" diyen Kul, birçok insanın, perakende sektöründeki bilhassa satış pozisyonunu geçici olarak gördüğünü belirtiyor. Evleninceye veya askere gidinceye kadar çalışıp ayrılan çok personelolduğunu aktaran Kul, kurumsal bir zincir mağazada satış personeline birçok eğitim verildiğini ve sirkülasyonun da etkisiyle kısa sürede şefliğe ve müdürlüğe yükselmenin diğer sektörlere göre daha hızlı olduğunu vurguluyor.
"Bilhassa gençler yoğun ilgi gösteriyor" CVyolla.com verileri incelendiğinde; perakende sektörüne başvuranların yüzde 38'inin 16-24 yaş arasında, yüzde 40'ının 25-30 yaş arasında, yüzde 22'sinin ise 30 yaş üstünde olduğunu söyleyen Kul, iş başvurularıyla olakolı şu değerlendirmeleri yapıyor: "Sektöre bilhassa gençler yoğun ilgi gösteriyor. illere göre dağılıma baktığımızda; perakende sektöründe iş arayanların yüzde 29' u istanbul' daki, yüzde 12'si Ankara'daki, yüzde 9'u izmir'deki, yüzde 6'sı Bursa'daki, yüzde 5'i Adana'daki, yüzde 4'ü Antalya'daki, yüzde 4'ü Kocaeli'ndeki iş fırsatlarına başvurmuş gözüküyor. Bir şehirdeki AVM sayısıyla perakende sektöründeki iş fırsatları arasında paralellik var."
"AVM'ler açıldıkça zincir mağazaların Türkiye'deki dağılımı artacak" 2012 yılının ilk yarısındaki büyümenin yılın ikinci yarısında da sürdüğünü aktaran Kul, çok sayıda AVM projesinin devam ettiğini belirtiyor, "Yeni AVM'ler açıldıkça kurumsal zincir mağazaların Türkiye'deki dağılımı artmaya devam edecek" diyen Kul, sözlerine şöyle devam ediyor: "Her yeni AVM, perakende sektöründe yeni iş fırsatları doğuracak. Yukarıda da dediğimiz gibi bir AVM' de 1000-1500 kişi istihdam ediliyor ki bu sayı bir fabrikaya denk. Bu derecede yüksek istihdam sağlayan AVM'ler, iş arayanlar için birer cazibe merkezi olmaya devam edecektir. Kurumsal mağazalar eleman sirkülasyonunun önüne geçmek ve daha iyi bir hizmet verebilmek için perakende sektöründe çalışanlara yönelik eğitimler sunmaya hız veriyorlar. Bu eğitimler arttıkça sektör, personelin kişisel gelişimi açısından daha cazip hale geliyor, Bu da sektöre olan ilgiyi daha da artıracaktır. Perakende sektörünün bir başka avantajı da ortaokul, lise mezunu seviyesindeki adaylar için de, üniversite mezunu adaylar için de çeşitli iş fırsatları sunuyor olması. Geniş bir aday yelpazesine hitap ettiği için sektöre ilgi yükselerek devam edecektir."
"Pratik, farklı ve hesaplı bir sistem yarattığımıza inanıyoruz" CVyolla.com olarak, perakende sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmek ve sektördeki işverenlerin en doğru adaylara ulaşmasını sağlayacak pratik bir sistem sunmak amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Kul, "Kariyer sektörüne getirdiğimiz yenilikler ve farklılık sayesinde hem iş arayan adaylar için yeni bir umut kaynağı hem de şirketler için eleman ihtiyacını karşılayan çok pratik, farklı, hesaplı bir sistem yarattığımıza inanıyoruz" diyerek sözlerine son veriyor.


Tüm Haberler >>

Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!