Basın Odası

Yeni Nesil İnsan Kaynakları Sitesi

Ekonometri Dergisi / Mart-Nisan 2012

İnsan Kaynakları siteleri alanında son bir yılda neler değişti?
Son bir yılda insan kaynakları siteleri için en önemli değişiklik sosyal medyanın öneminin daha da artması oldu. Sosyal medyayı kullanan insan sayısı her geçen gün artıyor. İstatistiklere göre; Türkiye'de facebook kullanıcısı 28 milyon. Bu insanların %65'i yani 18 milyonu ise aktif iş hayatında olan 25-55 yaş arası kişiler. Linkedin ve Twitter da çok aktif olarak milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla, insan kaynakları siteleri bu değişimin dışında kalamaz. İnsan kaynakları siteleri sosyal medya mecraları ile bütünleşme içine gidiyor. Artık sitenin facebook'taki sayfası, facebook uygulamaları, sitenin kolu bacağı gibi ayrılmaz birer parçası olarak düşünülmeli.

Sektördeki değişimleri ve gelişimleri anlatır mısınız?
Sosyal medya ve mobil hayat? Hayatımıza her geçen gün daha çok giren bu iki değişiklik, şüphesiz kariyer sektörünü de etkiliyor. Sosyal medyanın sunduğu imkanlar sayesinde artık insanlar nerede, ne yaptığını, fotoğraflarını, videolarını, kısacası hayatlarına dair birçok ayrıntıyı anında arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. İş hayatındaki milyonlarca insanın bu derece aktif kullandığı bu mecrayı insan kaynakları sektörü de aktif kullanmaya başladı. Bu gelişmelere paralel ilerleyen bir başka süreç ise cep telefonlarının artık birer küçük bilgisayara dönüşmüş olması. 3G teknolojisiyle beraber insanlar artık her yerde ve her an çevrimiçi olabiliyor. İnternette daha uzun vakit geçirebiliyor. Bu zamanın önemli bir kısmını da sosyal medya sitelerinde geçiriyor. Bu sebeple, kariyer sektöründe her geçen gün sosyal medya ve mobil uygulamalar daha aktif kullanılıyor.

CVyolla.com'u diğer İK sitelerinden ayıran nedir?
CVyolla.com, işsizliğin kronik bir sorun haline geldiği ülkemizde hem iş arayan adaylar için yeni bir umut kaynağı hem de şirketler için eleman ihtiyacını karşılayan çok pratik, farklı, hesaplı bir sistem. Alışılmış kariyer sitelerinden farklı bir sistemle çalışan CVyolla.com'un getirdiği en büyük yenilik, adayların CV'lerini e-posta yoluyla ve sadece bir tıkla binlerce şirkete ve aracı kuruma ulaştırabilmesi. Bu sayede, aday, her gün ilan aramak, her ilana tek tek başvurmak durumunda kalmıyor. Bir tıkla tercih ettiği pozisyon, sektör ve şehir bilgilerine uyan binlerce şirketin CV bankasına girerek ilanı herhangi bir mecrada yayınlanmayan iş fırsatları için de değerlendirilme ayrıcalığını yakalıyor. Bu sürecin ne kadar hızlı ve etkili işlediğinin en önemli kanıtı ise birkaç gün içinde adayın çok sayıda görüşmeye çağrılması.

İş arayanlar için getirdiği bir diğer önemli yenilik, adaylar belli kalıplar içine girmeden diledikleri gibi CV'lerini hazırlayabiliyor. Ve özgün ve özgürce Word, PDF, html, jpeg vb. gibi bir formatta hazırladıkları CV'lerini, özgün bir kapak mektubu ile beraber şirket yetkilisinin e-posta kutusuna ulaştırabiliyorlar.

CVyolla.com, şirketler için de farklı ve pratik bir sistem sunuyor. Şirketler, aradıkları adayla ilgili bilgileri sisteme giriyor. Sistem, bu tercihler doğrultusunda kendilerini seçmiş olan adayların CV'lerini her gün şirket yetkilisinin e-posta kutusuna gönderiyor. Böylece, şirket yetkilisi zahmetsizce aradığı CV'leri her gün e-posta kutusunda buluyor. Eğer aradıkları elemanı e-posta ile gelen CV'ler arasında bulamazlarsa, tüm CVyolla.com CV bankasını da detaylı filtreleme sistemini kullanarak inceleme şansları var. İş verenin en büyük avantajı, sınırsız sayıda CV'yi inceleme şansına sahip olması. Üstelik, bu hizmetlerin hepsine, piyasada diğer kariyer siteleri tarafından sunulan bir ilan fiyatına eş bir fiyatta ulaşabiliyorlar.

Siteyle ilgili yeni projeleriniz var mı?
CVyolla.com'la ilgili birçok yenilik üzerinde çalışıyoruz. Temelde amacımız, sosyal medyayla bütünleşmek. Yakın bir zamanda Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinden üyelerimize ve iş arayan adaylara birçok yeni hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Artık sosyal medya mecraları sitemizin bir parçası gibi olacak. Üyelerimizle ve iş arayan adaylarla sürekli birebir iletişim içinde olarak onların aradıkları işi bulma süreçlerinde ve sunacağımız çeşitli ücretsiz e-eğitimler ve İK uzmanlarının yazıları sayesinde bireysel kariyer gelişimlerinde aktif rol almak istiyoruz. Bunun dışında, şu anda birtakım sosyal sorumluluk projeleri üzerinde çalışıyoruz. Üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlamak, her ay şirket üyelerimizle işbirliği içinde fidan bağışı yaparak Türkiye'nin ağaçlandırılmasına katkı yapmak şu anda aktif olarak üzerinde çalıştığımız projelerden bazıları.

Halkın siteye ilgisi ne seviyede?
CVyolla.com'un getirdiği yeniliklere her geçen gün artan bir ilgi var. Şu ana kadar herhangi büyük bir reklam projesi içinde yer almadık. Hep "kulaktan kulağa tavsiye" ile sitemizin bilinirliği yayıldı. Bu üyelerimizin sitemizi benimsediğinin bir göstergesi... Bunu görmek bizi mutlu ediyor. Bugün 110.000'i aşkın CV ve 50.000'i aşkın şirket üyemiz var. Sosyal medyanın aktif kullanımı ile birlikte kulaktan kulağa yayılma sürecinin çok daha hızlanacağını öngörüyoruz.

Bu işe girmek nereden aklınıza geldi?
CVyolla.com benzeri sistemler Amerika'da mevcut. Türkiye'de internet insan kaynakları sektöründe hep benzer siteler faaliyet gösteriyor. Sektöre bir yenilik getirmek ve yukarıda da bahsettiğimiz birçok farklılığı ve avantajı hem iş arayanlara hem de iş verenlere sunmak amacıyla CVyolla.com projesini geliştirdik. Yurt dışındaki örnekleri inceledikten sonra Türkiye'ye özgü birçok yenilik de ekledik ve ortaya özgün bir model çıktı. Dediğimiz gibi amacımız, Türkiye kariyer sektörüne yeni, farklı bir bakış açısı kazandırmak.Tüm Haberler >>

Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!