Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

İşinizin sizi strese sokmasına izin vermeyin

Yazar: Gökhan Gökalan     Tarih: 15/04/2013


Etiketler: stres yönetimi

İşinizin sizi strese sokmasına izin vermeyin-Gökhan Gökalan - CVyolla.com


İşiniz size, ona ne kadar izin verirseniz o kadar stres katar. Eğer iş yerinde fazla strese girdiğinizi düşünüyorsanız, kendinizi strese sokmaktan vazgeçin. Eğer işinizin sıkıcı olduğunu hissediyorsanız sıkıcı olmaktan vazgeçin. Çünkü işiniz sizsiniz.

Yaptığınız işte hissettikleriniz sadece sizin yaptıklarınız ve duygularınızla ilgilidir. Bu yüzden aynı işi yapan kişilerden biri mutsuzken diğeri mutlu olabiliyor. Bu yüzden bir kişi için saatler geçmezken diğeri için kolay bir gün oluyor.

İşiniz sizin duygularınızı yaşatan bir yansımadır. Eğer işinizde mutlu olmak istiyorsanız. Ona sizi mutsuz etmesi için nedenler vermeyin. Stresten ve işinizin sıkıcılığından kurtulmak için küçük bir oyun deneyebilirsiniz. Bunun için:

1) Sizi strese ve sıkıntıya sokan her şeyi not edin.

Sizi strese sokan, sıkılmanıza neden olan şeyler neler? Yoğun iş temposu? Son anda çıkan görevler? Yeni bir sorumluluk? Proje bitiş süreleri? Size zor anlar yaşatan her bir durumu bulun. Stresten uzaklaşmak için ilk yapmanız gereken şey, sizi strese sokan şeyleri bulmaktır. Nelerin sizi strese soktuğunu bir kağıda yazmaya başlayın. Eğer onlardan kurtulmak istiyorsanız hiç bir şeyi atlamayın.

2) Stresi ve sıkıntıyı derecelendirin.

Bulduğunuz ve yazdığınız her bir durumun size karşı hissettirdiği stres ve duyguyu derecelendirmeniz gerekiyor. Her birine yüz üzerinden puan verin. (100, sizi tamamen sıkan, strese sokan ve buna karşı koyamadığınız durum seviyesi) Örneğin, proje bitiş süreleri sizi en rahatsız eden şey ise ama tek başına ona karşı savaşabiliyorsanız ona yüz üzerinden elli verin. Son anda çıkan işler ikinci sırada ise ona kırk verin. Her bir stresi puanlayın. (Sizi tamamıyla kontrol dışına çıkartan bir durum mu var? 100 vermekten korkmayın!)3) Sınırı Geçmeyin.

Size zarar verecek her bir durumu biliyorsunuz. Onların sizi kontrolden çıkartmasına, işinizde mutsuz olmanızı sağlamasına izin vermeyin. 100 sizin sınırınızdı. Şimdi gün içinde karşılaştığınız her bir durum karşısında onların puanlarını toplayın. Bu negatif duyguların oluşturduğu puanlar yüzü geçerse durma zamanınız gelmiş demektir.

4) Durun.

Durun ve kendinize pozitif bir enerjiye geçmek için fırsat tanıyın. Bir çay molası verin. Akşam için güzel bir sinema filmine bilet alın. Eşinizle telefonda sohbet edin. Bir mizah dergisi okuyun. İnternette kısa süreliğine dolaşın. Komik bir youtube videosu izleyin. Kitap okuyun. Müzik dinleyin. Kısacası sevdiğiniz ve sizi tekrardan pozitif enerji ile doldurabilecek bir şeyler yapın.

4 küçük adımla stres ve sıkıntı ile baş edebilecek bir oyuna sahip olun. Kendinize katacağınız bu küçük oyun size tahmin ettiğinizden daha fazla mutluluk ve pozitif enerji verecek. Tek yapmanız gereken işiniz ne kadar önemli , acil ve gerekli olsa da küçük oyununuzda yüz seviyesini geçtiğinizde kendinize 5-15 dakika ayırabilmeniz. Eğer bunu yapmazsanız zaten yaşadığınız stres ve sıkıntı sizden daha fazlasını alır. Bu yüzden bu küçük arayı vermeyi bir zaman kaybı olarak görmeyin ve ona şans verin.

Etiketler: stres yönetimiİşinizin sizi strese sokmasına izin vermeyin-Gökhan Gökalan - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Gökhan Gökalan
Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni
http://blog.gokhangokalan.com
www.twitter.com/gokhangokalan

Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Özgeçmiş oluştururken dikkat edilmesi gereken 6 nokta
+ Başarısızlığın Adımları
+ Topluluk Önünde İyi Bir Konuşma Yapmak İçin Adımlar
+ Bana Ne
+ Kişisel Markalaşma için Temeli oluşturmak
+ Kariyer Planınızı Çöpe Atın
+ Amacınızı Bulun ve Ona Ulaşın
+ Daha iyi hedefler nasıl alınır?
+ Başarıya Ulaşmak İçin 3 Önemli Adım

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar