Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

Kız Tavlama Sanatı

Yazar: Ahmet Veli Olgundeniz     Tarih: 09/03/2016


Etiketler: kişisel gelişim, psikoloji

Kız Tavlama Sanatı-Ahmet Veli Olgundeniz - CVyolla.com


Muzip öğrencilerden birisi dersin sonunda geriye doğru yaslanıp iç çekerek, "Hocam, iletişim, ikna, manipülasyon hepsi iyi güzel de biz, esas kızlarla nasıl arkadaşlık kuracağız onu anlatsanız." dedi. Sınıfta gülüşmeler oldu doğal olarak. Öğrencinin isminin "Kemal" olduğunu söyleyip onu mahçup etmek istemem tabi.

"Bunu daha sonra konuşuruz" diyerek konuyu geçiştirdim ancak bu konuda birşeyler yazsam daha iyi olur dedim kendi kendime.

Kadın erkek ilişkilerini tam olarak anlamak ve bu konuda kesin kurallar koymak neredeyse imkansız. O kadar göreceli ve o kadar çok farklı faktörler etkili oluyor ki... Ama yine de sizler için bir kaç noktanın altını çizeyim...

Moralini bozma

Akıl ve mantık yoluyla düşünecek olursak güzel ve çekici kızların yakışıklı ve karizmatik erkeklerle beraber olması beklenir öyle değil mi? Aslında hiç de öyle değil. Çevrenize şöyle bir bakın bakalım güzel kızlar gerçekten yakışıklı erkeklerle mi beraber?

Mesela televizyonlarda her akşam rastladığımız çok alımlı güzel bayanların magazin sayfalarında eşleriyle birlikte resimlerini görürüz. Sanki adam, kadını fidye için kaçırmış da polis çevirmesinde yakalanmışlar.

Dolayısıyla güzelliğinize çok güvenmiyorsanız bile moralinizi bozmayın.Yakınında olmak

Tanışmak istediğiniz bayanın yakınında mümkünse yakınlarında yani kapsama alanında olmaya gayret edin. Niye diyecek olursanız, Mevlana'nın dediği gibi "Gönül, gözün gördüğü yere akar..." Neden pilotlar hosteslerle veya işadamları sekreterleriyle evleniyor...

Eğer tanışıyorsanız onunla konuşurken beden dilinize dikkat edin. Sesinizin hızını ve tonunu onunkine benzeştirmeye çalışın. Konuşurken göz teması sağlayıp ona doğru hafifçi eğilmeyi unutmayın.

Eğer ilk kez tanışacaksanız kıza bir şekilde mutlaka dokunmanızı öneririm. Bu dokunmayı sakın yanlış anlamayın. Son derece dostane bir şekilde parmak uçlarıyla sosyal bir temastan bahsediyorum. Hani bazı dost canlısı insanlar bizlerle tanıştığında dirseğimiz veya ön kolumuza dostça bir dokunuşta bulunurlar ya işte tam onu kastediyorum.

Neden diyecek olursanız, Scientific American'da yayınlanan bir makalede Fransa'nın Veannes şehrinde yapılan bir bilimsel araştırmayı aktarıyor. (Why Light Touching Can Double Your Chances of Getting a Date) Üç yakışıklı Fransız genci sokakta rastgele seçtikleri 240 bayana arkadaşlık teklif etmişler. Araştırma sonucunda gençlerden kızlara hafif bir sosyal dokunuşta bulunanların bulunmayanlara oranla iki kat daha başarılı olduğu anlaşılmış. Dokunmayanların başarısı yüzde 10 iken dokunanlar yüzde 20 başarılı olmuş.

Sadece kadın erkek ilişkilerinde değil yine Fransa'da garsonlara müşterilere bir şekilde temas etmeleri öğretiliyor. Bu dokunuşu gerçekleştiren garsonların daha fazla bahşiş topladığını biliyoruz. Yine aynı çalışmada gece kulüplerinde bayanları dansa kaldırma teklifi yaparken hafif dokunuşun etkili olduğu biliniyor.

Bilimadamları dokunmanın insanlar üzerinde bebeklikten gelen olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyor. Dokunuşlar karşımızdaki insanla aramızda pozitif bir bağın oluşmasına yardımcı oluyor.

Neyse bir ara da erkekleri konuşuruz.

İyilikle kalın.

Etiketler: kişisel gelişim, psikolojiKız Tavlama Sanatı-Ahmet Veli Olgundeniz - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Ahmet Veli Olgundeniz - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Ahmet Veli Olgundeniz
İnsan Kaynakları Yazarı, İletişim Uzmanı
ahmet.olgundeniz@yeniasir.com.tr

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Yeni Asır İnsan Kaynakları Gazetesi editörlüğü ve köşe yazarlığı yapmaktadır. Yeni Asır TV’de de Kariyer Doktorum adında bir televizyon programı hazırlayıp sunmaktadır. İş yaşamı, insan kaynakları ve kariyer alanlarında şu ana kadar 400’ün üzerinde köşe yazısı yayınlanan ve 300 TV programı yapan Olgundeniz, "İş Görüşmelerinin 40 Zor Sorusuna 40 Mükemmel Yanıt" ve "Manipülatörün Cep Kitabı" adında iki kitap yazmıştır.


Yazara ait diğer yazılar:
+ İyi bir kapak yazısı nasıl yazılmalı?
+ Yaşı geçkinler için kariyer önerileri
+ Her şey iyi gitti ama neden beni işe almadılar
+ Nasıl bir gelecek?
+ İşinize malolabilecek 9 kötü alışkanlık
+ Özgeçmişteki her bilgi doğru olmalı
+ İş görüşmelerinde yapılan hatalar

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar