Takip et, tablet PC Kazan

İK Blog  |  

İş arama, CV hazırlama, iş görüşmesi, kişisel gelişim
gibi konular üzerine İK Blog yazıları...

İş Görüşmesinde Başınıza Neler Gelebilir?

Yazar: Gökhan Yılmaz     Tarih: 24/02/2016


Etiketler: iş görüşmesi, mülakat

İş Görüşmesinde Başınıza Neler Gelebilir?-Gökhan Yılmaz - CVyolla.com


Personel seçme ve yerleştirme işlemi bir kurumun en çok önemsediği ve deneyimli kişilerce gerçekleştirilmesi istenen zorlu bir süreçtir.

Zira doğru işe doğru insan kaynağının yerleştirilememesi kurum için hem zaman hem maliyet hem de insan kaynağı israfını tetikleyecektir.

İnsan kaynaklarının giderek ülkemizde büyük bir önem kazanması ile artık kurumsal şirketler insan kaynaklarına gereken önemi vermekte,ciddi ciddi bütçeler ayırarak şirket içinde çok önemli konuma getirmektedirler.

Ülke olarak ne yazık ki insan kaynakları departmanlığının önemine ve gerekliliğine geç vardık.Bu yüzden hala iş tanımlarından iş gereklerine, mülakatlardan personel yönetimine kadar vasat derecede uygulamalar ve süreçler ile maalesef alanında yetkin olmayan yönetici konumundaki kişilerin varlığı ile olumsuz ve verimsiz sonuçlara neden olmaktadır.

Adaylar iş arama sürecini en etkili bir şekilde gerçekleştirecek bilince hata yapa yapa ulaşıyor diyebilirim.Eğer çevrenizde sizi bilgilendirecek,aydınlatacak yönetici veya ik danışmanı varsa şanslı sayılırsınız.Yoksa zaten deneme yanılma yolu ile yaptığınız hataları telafi edici adımlarda bulunacak,eksikliklerinizi gidererek çalışmalarda bulunacaksınız.İyi yetişmiş ve donanımlı insanlar gerek ücret gerekse sosyal haklar ile diğer yan hakları konusunda kendisini tatmin ve motive eden kurumlarda çalışmak isterler.Şirketlerde verimli,donanımlı ve içsel motivasyonu yüksek insan kaynağını kendilerine çekmek için harika fırsatlar ve imkanlar yaratırlar.

Eğer kurumsal olmayan veya ik departmanlığına gereken önemi vermeyen bir yere başvuruda bulunduysanız bilin ki gerek özgeçmişinizi incelemede gerekse mülakatlarda değerlendirmeler vasat geçecektir.

İş görüşmesi sürecinde bin bir emekle mülakat öncesi ve sonrası hazırlık yapıp mülakata girdiğiniz anda başınıza gelebilecek şeyler;

- Size özel hayatınızla ilgili soru sorabilirler.

- Siyasi görüşünüzü öğrenmek isteyebilirler.

- Özgeçmişinize doğru dürüst bakmadan sizi değerlendirmeye çalışabilirler.

- Görüşmeyi gerçekleştirecek yetkili kişi sizden gelmenizi istediği saatte kendisi gelmeyebilir hatta sizi saatlerce hiç bir özür belirtmeden bekletebilir. (Yaşanmış vakaalar mevcuttur.)

- Size bir günde farklı departmanlardaki yöneticiler ile görüşmeye alıp (olumlu geçmesine rağmen) hiçbir neden belirtmeden sizi hayal kırıklığına uğratabilirler.

- Başvurularınıza olumlu olumsuz geri bildirimlerde bulunmayabilirler. (Çoğu insan bundan şikayetçidir.)

Maalesef adaylar bu tatsız sorulara maruz kalabilmektedir. Adayların bilmesi gereken en önemli şey, donanımlı ve alanında yetkin yöneticiler ile uzman insan kaynakları personeli bu tür vasat durumları adaya asla yaşattırmaz.

Etiketler: iş görüşmesi, mülakatİş Görüşmesinde Başınıza Neler Gelebilir?-Gökhan Yılmaz - CVyolla.com


Yazar hakkında bilgi:
Gökhan Yılmaz - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.
Gökhan Yılmaz
Yazar, Blogger
gokhanyilmaz.hr@gmail.com

Anadolu Üniversitesi İşletme ve Halkla İlişkiler mezunu. İnsan kaynakları ve sosyal medya ile ilgili gelişmeleri ve yenilikleri takip ediyor ve yazıları ile sektöre değer katıyor.


Yazara ait diğer yazılar:
+ Gelecekte İş Gücünde İnsan Kaynağının Yerini Robotlar Alabilir mi?
+ Özgeçmişlerde sıkça rastlanan yanlış beyanlar
+ İş Arama Sürecini Daha Verimli Hale Getirebilmek İçin Yapılması Gerekenler
+ Blog Yazarlığının Kişisel Gelişim ve Kariyer Üzerine Etkisi

+ Yazara ait tüm yazıları görüntüle >>


İnsan Kaynakları uzmanlarına ait kariyer hayatına dair yazılar