İK Blog

Başarısızlıklar, başarıyı açan altın anahtardır


Yazar: Hayati Arpacı

Etiketler: başarı, kişisel gelişim


Hepimiz en iyi yaptıklarımızla ve başarılarımızla övünüp durmayı severiz. Yeri geldiğinde insan yaptığı hatalardan ve başarısızlıklardan da övünmeyi bilmelidir. Çünkü onlarda bizim yaşam mücadelemizde bizi başarıya ulaştıran övünç duyulacak zenginliklerimizden biri olabilir.

İnsanlar Neden Hata Yapmaktan Korkar?

Daha çocuk yaşlarda bize kusursuz olmanın yollarını öğretilirken hata yapmaktan kaçınılmamız gerektiği öğretildi. Oysaki kusursuzluk diye bir kavramın insan hayatıyla çeliştiğinin farkında değilizdir. Her insan hata yapar ve hatalar birer zenginliktir. Genç yaşlarda neler yapıp neler yapmamız gerektiğinin bir avantajıdır. Hatalar insanın ayakta kalmasını güçlendirir. Ama bizim toplumumuzda bu hep ayıplanmıştır. Eğitim sistemimizde bunun üzerine kurulmuştur ve her yanlışımız doğrularımızı götürmüştür. Gelin de hata yapmaktan korkmayalım, gelin de başarısızlıklarımızdan ders almanın yollarını öğrenemeyelim!Başarısızlıklar Başarıyı Açan Anahtar Gibidir.

Bu yazı başarısızlıkla sonuçlanabilir, vermek istediğim mesajı okuyuculara veremeyebilirim. Ama bu severek yaptığım işi yazılar yazmamı sonlandırmam için bir sebep olmamalıdır. Gelen eleştirileri göz önüne alarak eksiklerimi gidermiş olacağım. Bakın olumsuz bir durumu nasıl faydalı bir hale getirebiliyoruz. Her insanın başına gelmiştir geçici başarısızlıklar... Kimi daha başlamadan yolun başında pes etmiştir ama başarısızlığın arkasındaki nedenleri incelese o küçük buz dağının alt kısmını görebilse sonuçlar daha farklı olacaktı. Yapılan her hatanın sebeplerini araştırmayan insan ilerlediğini zannettiği yolda pekte yol kat edememiş yerinde sayıp durmuştur. Sanki koşu bandında koşuyormuşçasına...

Belirli alanlarda başarısızlıklarından ders almayı bilen insanları önemli konumlarda görmek pekte zor değil. Bu tür insanların kişisel gelişim kitaplarını okumakla zaman kaybetmeye ihtiyaçları yok. Onlar kendi kişisel gelişim kitaplarını kendi dünyalarında yazıp okumuşlardır. İçlerini döksünler size hepsinden geçmişte yaşanan başarısızlıkların izi vardır. Bu başarısızlıklar onları başarıya kilitlemiştir. Aslında her başarısızlık başarıyı açan altın bir anahtar gibidir. Anahtarları yanlış kapılarda değerlendirdiğimiz de hiçbir işlevi olmaz. Keskin bir kılıç olmak için, çok çekiç darbesi yemek gerekir. Edison'un başarı hikâyesini hepimiz okumuşuzdur. Ampulün icadı aşamasında 999 deney yapıp bu deneylerin her birini başarısızlık değil, belki başarıya gitmeyen bir yolu daha keşfetmek olarak değerlendiriyordu. Başarısızlıklar tekrarlanmadığı sürece başarıya ulaşmamızı sağlar.

Size yaşamınız boyunca hata yapmamanız konusunda uyarılar gelmiş olabilir. Korkmayın yaptığınız her hata sizi motive etsin. Belki de içinde yaşadığınız korkular sizi önemli bir konuma gelmenize engeldir. E.Langen'in dediği gibi "En usta kimse, bir zamanlar en çok yanlışı yapan kimsedir."

31/01/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Hayati Arpacı - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Hayati Arpacı

İnsan Kaynakları Uzmanı

  
  


Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi mezunu. Şu anda File Marketler Zinciri'nde İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63039 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!