İK Blog

Etkili İletişim Yalnızca Güzel Konuşabilmek Mi?


Yazar: Nedim İleri

Etiketler: iletişim

Görüntüleme Sayısı 7217 görüntülenme

Çağlar öncesinden beri İnsanların ortak noktalarından ve ihtiyaçlarından olmuş iletişim.İsmi zaman zaman değişik şekilde adlandırılmış olsa da, geçmişte de bugün de şüphesiz yarın da önemi ve kıymeti belli ki hiç değişmeyecek.

Önce bir İnsan ile diğer bir İnsan arasında ,sonraki aşama da gruplar arasında,kuruluşlar arasında,toplumlar arasında olmak üzere çok değişik boyutlar içermektedir. Öte yandan gerek soysal,gerek ekonomik ,gerekse kültürel açıdan bugünün koşullarındaki yeri ve önemi ise hepimizin bildiği üzere zirve yapmış durumda.

İletişim bu denli önemli hale gelmiş.Dolayısıyla bilgi çağı İnsanı ve bilgi çalışanlarının bu gelişmelere paralel şekilde mutlaka bu konudaki becerilerini bir gözden geçirmeleri gerekiyor.

Bireysel olsun ekipler veya gruplar arası olsun ,ya da kurumlar kuruluşlar veya toplumlar arası işin her ölçeğinde durum aynı.Yani kişiler gibi grupların,ekiplerin,işletmelerin ve geniş toplulukların da bu konudaki becerilerini sürekli gözden geçirip geliştirme ihtiyaçları söz konusu.

Çünkü artık kazanımlar veya kayıplar tıpkı satranç oyunu marifetliliği ile iletişimdeki etkinlik ve etkililikler ile doğrudan ilgili ve ilintili.Bununla birlikte iletişim genel başlıklar altında,Konuşma,Dinleme ile Okuma ve Yazma olmak üzere dört ana yöntemi bünyesinde bulunduruyor.

Çokça karşılaşılan bir husus ise iletişimin güzel,etkili konuşma ve hitabetten veya yalnızca empati ve iknadan ibaret olduğu.Oysa iletişim öylesine geniş ve kapsamlı bir olgu ki,içinde her bir etkenin ayrı ayrı yeri ve tesiri,rolü var.Konuşmanın yanında daha da etkili dinleme var ki ,etkisi ve çarpan katsayısı değeri diğerlerinin üçünden öte.Ne yazık ki bunun çoğumuz bilincinde ve farkında değiliz.Bu kadar güçlü bir etkiye sahip dinleme(gönülden hele bağ kurup kalp gözü ve iç sesi ile dinleyebilmek) tarafını genellikle ıskalıyor ve iletişimde istenilen düzeyi de böylelikle elde edemiyoruz.

Netice itibarıyla iletişim şart hem de etkili iletişim.Ayrıca iletişim kelimesi kadar,yazıldığı kadar bir yer kaplamıyor. Dedik ya, gücü ve tesiri çok yüksek ve önemli.İçinde okuma yazma ile konuşma ve dinlemesi var.Konuşmanın sesi var sözü var hele bir de vücut dili var ki bunun etki oranı da tıpkı dinleme gibi sesi de sözü de aşıyor .Etki bakımından dinlemenin ikiz kardeşi.Beden dili deyince de bizim söylediklerimizin doğal olarak samimiyet ve tutarlılığı burada ön plana çıkıyor.Beden dilinde bizim imajımız var bir de .Yani ilk oluşturacağımız algının olabildiğince doğru kurulmasına hizmet edecek faktör.İmaj olarak da işin öz güven uyandıran tarafı, fiziki görünümümüz ve sosyal farkında lığımız bu çerçevede kendini gösteriyor.

Bir şifre tecrübe paylaşımı bu konuda ;Sevgi,samimiyet ve güler yüz çok güçlü üç anahtar.

Paylaşmak Sevgidir,Berekettir.

15/08/2014

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Nedim İleri - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Nedim İleri

İK Yazarı, Gelişim ve Proje Yöneticisi

  
  


Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. İnsan Kaynakları Yönetimi, Teknoloji ve İş Geliştirme, Stratejik Yönetim ve Organizasyon Hizmetleri alanlarında 20 yılı aşkın deneyim sahibi. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Geliştirme konularında nedimileri.com sayfasında da güncel paylaşımlarda bulunmaktadır.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63594 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!