İK Blog

Nasıl bir gelecek?


Yazar: Ahmet Veli Olgundeniz

Etiketler: kariyer planlama, iş seçimi

Görüntüleme Sayısı 4956 görüntülenme

2000 yılında 73 olan üniversite ve diğer yükseköğretim kurumu sayısı, özellikle son yıllardaki patlama ile 186'ya ulaştı. Üniversitesi olmayan il neredeyse kalmadı. Peki, üniversite sayısındaki bu artış beraberinde neyi getirdi? 2000 yılında üniversite mezunu işsiz sayısının genel toplam içindeki oranı yüzde 9,5 iken bu oran 2011'de yüzde 18'e ulaşarak neredeyse ikiye katlandı.

Toplam işgücünün yüzde 15.8 artışla 26.4 milyona çıktığı 2000-2011 döneminde üniversiteli işgücü yüzde 120 artışla 4.5 milyona ulaştı ve üniversite diplomalı işsiz sayısı ise yüzde 227 artışla 500 bine yaklaştı.

Bugün her beş işsizden biri üniversite diploması taşıyor.

Yani mantar gibi okul açmanın kimseye bir faydası olmamış anlaşılan. Gelelim esas soruya yükseköğrenim görmüş insanlar neden hayatta umduğunu (mesela bir iş) bulamıyor? Bu sorunun yanıtını için Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla, daha henüz, yapılan "Üniversite Tercih Anketi", öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

14 ilde yapılan anketin sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 54,55'i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9'unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlenmiş.Bir başka araştırma da yenibiris.com'dan. 14 şehirde (İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, İzmir, Aydın, Ankara, Kayseri, Antalya, Adana, Samsun, Trabzon, Erzurum, Gaziantep) 18-44 yaş arası toplam 1232 kişiyle yaptıkları araştırmaya göre; erkeklerin yüzde 56'sı, kadınların ise yüzde 51'i eğitimini aldıkları meslekte çalışmıyor ve bu kişilerden yüzde 76'sı işinden memnun değil ya da kararsız.

Gönülsüz Çalışan

Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin yüzde 60'ı bir başkasının tercih ettiği mesleğin "memnun olmayarak" eğitimini alıyor ve mezun olduktan sonra tamamen başka bir iş yapıyor. Tamamen başka bir işi yapan kişilerin de yüzde 76'sı mutsuz.

Eskiler "Gönülsüz yapılan aş ya karın ağrıtır ya baş!" der.

İşgücünün yarısı her gün işe ayağını sürüyerek gidiyor ve ekmek belasına iş görüyorsa, yüz binlerce insan en verimli çağında emeklilik günlerinin hayalini kuruyorsa Türkiye nasıl bir geleceğe doğru gidiyor?

Devlet bir an önce gençlerin ilköğretimden başlayarak doğru alanlara yönelmeleri için önlemler almalı. Bence bu herşeyden daha önemli bir sorun. Çünkü insanlar doğru işle eşleşmediği sürece ne sağlıkta ne güvenlikte ne turizmde ne de herhangi bir işte hak ettiğimiz başarıları elde edemeyeceğiz.

3.5 litrelik motora sahip süper bir arabayı otobanda ikinci vitesle zorlayarak kullanmaya benziyor yaşadığımız durum. İkinci vitesle de menzile ulaşabilirsiniz ama hem motoru zorlarsınız hem de hep "sona kalırsınız".

İyilikle kalın...

18/03/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Ahmet Veli Olgundeniz - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Ahmet Veli Olgundeniz

İnsan Kaynakları Yazarı, İletişim Uzmanı

  
  


İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Yeni Asır İnsan Kaynakları Gazetesi editörlüğü ve köşe yazarlığı yaptı. Yeni Asır TV’de de Kariyer Doktorum adında bir televizyon programı hazırlayıp sundu. Şu anda Medical Park İzmir Hastanesi'nde Kurumsal İletişim ve Eğitim Koordinatörü olarak çalışmaktadır. İş yaşamı, insan kaynakları ve kariyer alanlarında şu ana kadar 400’ün üzerinde köşe yazısı yayınlanan ve 300 TV programı yapan Olgundeniz, "İş Görüşmelerinin 40 Zor Sorusuna 40 Mükemmel Yanıt" ve "Manipülatörün Cep Kitabı" adında iki kitap yazmıştır. Kariyer Doktoru blog sayfasında yazılarını yayınlamaktadır.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63903 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!