İK Blog

Eğlence sektöründe bir yenilik: "Bar Catering"


Yazar: Ece Erkal

Etiketler: söyleşi, girişimcilik


Gooddrink Catering kurucu ortağı Alper Yeruşalmi ile eğlence sektöründe bir yenilik olan "Bar Catering" üzerine bir söyleşi

Hazırlayan: Ece Erkal

CVyolla: Kurucu ortağı olduğunuz Gooddrink eğlence sektöründe bar catering hizmetleri vermekte. Öncelikle bize biraz bar catering hizmetinin ne olduğundan bahsedebilir misiniz?
Alper Yeruşalmi:
Son yıllarda önce ABD'de sonra Avrupa'da ortaya çıkmış yeni bir sektör. Alkollü ve alkolsüz içki servisini; normal yemek servisinden ayıran, gerek sunum şekilleriyle gerekse hazırlanan kokteyller ve personeliyle beraber tamamen davet tipine veya kişiye özel ayrıcalıklar sunan, etkinliğin kalitesini arttıran ve eğlencenin sınırlarını zorlayan bir hizmettir.

CVyolla: Bu hizmetler en çok hangi organizasyonlarda tercih ediliyor?
Alper Yeruşalmi:
Organizasyonlarla ilgili özel bir sınırlama yok. Firma açılışları, lansmanlar, özel tanıtım aktiviteleri, firma içi kurumsal etkinlikler, düğün, ev partisi, doğum günü, vb. organizasyonlardan oluşuyor. Bir günde birkaç farklı organizasyonda, 1000 kişiye kadar hizmet verebiliyoruz. Son birkaç yıldır organizasyonlarda birbirinden farklı lezzetli kokteyller yapılması ve değişik alternatifler yaratılması, orijinal sunum şekilleriyle yapılan ikramların eğlencenin seviyesini arttırması, alkol seviyesinin kontrollü ve ayarlanabiliyor olması; bar catering kavramını organizasyonların vazgeçilmezleri arasında kılıyor.CVyolla: Gooddrink fikri nasıl ortaya çıktı, siz bu mesleğe ne zaman ve nasıl başladınız?
Alper Yeruşalmi:
Çocukluğumdan beri alkollü ve alkolsüz kokteyller yapmak, hobimdi ve özel ilgi alanıma giriyordu. Turizm Otelcilik mezunu olmama rağmen uzun yıllar farklı sektörlerde yönetici pozisyonlarında çalıştım. Bu arada küçük event ve partilerde kokteyl yaparak hobimi devam ettiriyordum. Mayıs 2009 yılında katılmış olduğum kişisel gelişim seminerinden sonra, gerçekten çok severek yapmak istediğim, hayalimdeki mesleğin bu olduğuna karar verdim. Bugüne kadar edinmiş olduğum bilgileri pekiştirmek adına yurtiçinde farklı eğitimlere katıldım. Daha sonra yurtdışında sektörle ilgili yenilikleri gözlemleyip trendleri takip ederek bu işi kurmaya karar verdim. Yurtiçinde bir bistro barda bar kısmının işletmeciliğini yaptım. Ardından 2009 Eylül ayında kendi bar catering firmamı, Gooddrink'i kurdum.

CVyolla: Küçük yaşlarda başlayan merakınızı ve hobinizi, başarılı bir iş yaşamına dönüştürerek bir hayalinizi gerçekleştirmişsiniz. Peki, bu sektör, sizin gibi bu işten keyif alan kişilere iş olanakları açısından nasıl fırsatlar sunmaktadır?
Alper Yeruşalmi:
Sektör son birkaç senede Türkiye'de var olan bir sektör; fakat, aynı zamanda yeniliğe ve büyümeye de çok açık. Dolayısıyla her geçen gün büyümeye açık olduğu için organizasyonların sayısı da gittikçe artıyor. Bu organizasyonlarda çalışacak dolayısıyla kalifiye ve yetiştirilecek yeni elemanlara her zaman ihtiyaç duyuyoruz.

CVyolla: Bu sektörde çalışmak isteyenler için başlangıç aşamasında ve özellikle eğitim almak isteyenlere neler önerirsiniz?
Alper Yeruşalmi:
Gerek dijital ortamda gerekse sektörde yazılı bilgi alabilecekleri kaynaklar bulunmakta, önce bu kaynaklardan bilgi alıp bu işi gerçekten profesyonelce yapmak istiyorlarsa bize başvurabilirler. Bu işe başvurmak isteyenler için IK departmanımız var, gerçekten bu işte çalışabilecek profesyonel elemanları bizim kendi hazırladığımız sistemi göstererek çalışmasını sağlıyoruz. Bu işi hiç bilmeyen yeni katılan arkadaşları da, işin en başından eğiterek uzun bir zaman içerisinde yükselmelerini ve profesyonel hale gelmelerini sağlıyoruz. Firmamızda çalışıp bu işe en başında başlayıp şu an birinci sınıf otel ve gece kulüplerinde çalışan birçok profesyonel eleman yetişti. Bu elemanlardan bazıları halen firmamızda aktif olarak görev almaktadır.

CVyolla: Dışarıdan son derece renkli ve eğlenceli gibi görünen bu mesleğin ve sektörün ne gibi zorlukları vardır, bu sektörde çalışmak isteyenler nelere hazırlıklı olmalı?
Alper Yeruşalmi:
Öncelikle çok sevmeden yapılacak bir iş değil, çalışma saatleri sabit olmadığından bazen gereğinden çok çalıştığınız zamanlar oluyor. Yılın belirli dönemleri özellikle çok yoğun olurken bazı dönemlerinde ise boş zamanınız kalabiliyor. Yaptığımız işte konumuz alkol olunca bu mesleği yapacak kişilerin gereğinden fazla sorumluluk almalarını gerektiriyor. Ayrıca özel hayatınızda ve özel günlerinizde planlama yapmak bu iş için çok uygun değil, bizleri son dakika arayıp teklif isteyenler oluyor ve her an bir organizasyon hayata geçirilebiliyor.

CVyolla: Gooddrink olarak aynı zamanda kurum içi eğitimler kapsamında kokteyl workshopları ve eğitimleri düzenliyorsunuz. Bu eğitimler nasıl geçiyor ve sizce bu yönde eğitim talebinin oluşmasındaki en önemli etkenler nelerdir?
Alper Yeruşalmi:
Kurum içi kokteyl workshoplarda interaktif bir ortam olduğu için son derece eğlenceli ve keyifli geçiyor. Eğitimlere katılan katılımcılar daha önce bilmedikleri bilgileri veya daha önce yanlış bildikleri bilgilerin doğrusunu öğreniyorlar. Son 1 yıldır kurumsal firmalardan bize gelen taleplerde kokteyl workshoplarda büyük bir artış bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi de kurum içi çalışanlara yönelik yapılan etkinliklerin artık daha sıradan ve tekrar niteliğinde olması. Kokteyl workshoplar ise çalışanlar arasında birlikte iyi ve keyifli vakit geçirilen, dinamik, rahat, eğlenceli bir ortam sağladığı için daha çok talep edilmektedir.CVyolla: Düğün, mezuniyet gibi organizasyonların yoğun olduğu bir sezona girdik. Söz konusu alkol olunca, sorumluluk almak zordur diyorsunuz. Bu konuda, eğlencenin istenmeyen şekilde bitmemesi için ne gibi uyarılarda bulunursunuz?
Alper Yeruşalmi:
Alkollü içeceklerin tok karnına alınmasını, geceye hangi tip içkiyle başlanılmışsa o içkiyle devam edilmesini, çok fazla çeşidin karıştırılmamasını öneriyoruz. Yaptığımız organizasyonlarda gecenin ilerleyen saatlerine doğru alkol oranını düşürüp davetlerinin alkol seviyesini dengeleyerek daha keyifli, daha eğlenceli ve daha uzun saatlere yayılmasını sağlıyoruz.

CVyolla: Çok teşekkür eder, keyifli ve renkli bir sezon dileriz.


02/06/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Ece Erkal - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Ece Erkal

Bireysel Gelişim Uzmanı

  
  

ODTÜ İşletme mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümü yüksek lisans sahibi. Bankacılık sektöründe uzun yıllar çalıştı. Şu anda bireysel gelişim uzmanı, kariyer koçu ve yaşam koçu olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62356 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!