İK Blog

İş Arayan Adaylar için Referans Kritikleri!


Yazar: Sevgi Çeşmeli

Etiketler: referanslar

Görüntüleme Sayısı 8696 görüntülenme

İşe alım süreçlerinde referans kontrolü önem taşımaktadır. Geçmiş iş tecrübelerinizde nasıl bir performans gösterdiğinizi, çalışma alışkanlıklarınızı, geçmiş dönemdeki yöneticilerinizden öğrenmek sizinle ilgili verilecek kararı olumlu yönde etkileyecektir.

Referans araştırmalarına yönelik hem işveren hem de iş arayan adaylar ile ilgili olumsuz birçok vaka yaşanmıştır. Gerçek olmayan bilgiler, hayali referanslar ile karşılaşılmış, iş arayan adayların süreçlerine negatif etki yaratmış ya da iş başvuruları olumsuz sonuçlanmıştır.

Bu sebeple dikkat etmeniz gereken ayrıntılardan bahsetmek gerekirse;

Referans Ne Zaman Verilmelidir?

Özgeçmişinizde referans belirtme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Böylelikle referanslarınız her defasında aranmamış ve zaman kaybı yaşatmamış olacaksınız. En önemlisi referans olarak belirtmiş olduğunuz kişilerin gözünde imajınız zedelenmemiş olacaktır. Olumlu devam mülakat aşamasında iş alım uzmanı referans bilgileriniz için sizinle iletişime geçip referans bilgilerinizi zaten talep edecektir.Referanslarınız Kimler Olmalıdır?

Bu süreçte referanslarınızda iş tecrübesine sahip iseniz birlikte çalıştığınız, raporlama yaptığınız, direk bağlı olduğunuz amiriniz /yöneticiniz olmalıdır. Geçmiş işyerinizden tartışarak ayrılmış ya da işten çıkarılmış olabilirsiniz. Ancak eski şirketinizi ya da yöneticiniz hakkında olumsuz görüş bildirmeden makul bir şekilde ifade etmeniz pozitif etki yaratacak ve sizi anlaşılır kılacaktır.

Yeni mezun iseniz; Yakınlarınız, yönetici konumunda görev alan akrabalarınız referans olarak gösterilmesi yapılmaması gereken hatalar arasındadır. Belirtmiş olduğunuz yakınınız iş disiplininizi, Profesyonel hayata bakış açınızı gözlemleyemediği için aktarımları doğru veriler olmayacaktır. Tez hocanız, görev aldığınız kulüp yöneticileri ya da takım arkadaşlarınız olmalıdır. Staj dönemi geçirdiyseniz bu süreçte bağlı olduğunuz amiriniz /yöneticiniz olabilir.

İş görüşmeniz öncesinde referanslarınızı arayıp bilgi vermeniz faydalı olacaktır. Referans aramaları öncesi geçmiş iş tecrübelerine dayanıyorsa sizinle ilgili bilgilerini tazelemiş olacaksınız.

Sosyal medya ile birlikte iş arama siteleri haricinde Linkedin gibi sosyal iş ağlarında profilleriniz sizi doğru yansıtmalı. Hatta geçmiş şirketlerinizde bulunan yöneticilerinizi /amirlerinizin ya da üniversite / kulüp hocalarınız veya ekip arkadaşlarınızın sizin hakkınızdaki görüşlerine profilinizde yer vermeniz için onlardan ricada bulunabilirsiniz. Sosyal medya ve bu ağlar üzerinden adaylara ulaşan ik yetkilisi için hem de bundan sonraki iş hayatınız için fayda sağlayacaktır.

Sevgilerimle,

18/11/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Sevgi Çeşmeli - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Sevgi Çeşmeli

İnsan Kaynakları Uzmanı

  


Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Mezunu. 2006 yılından beri bir çok kurumda İnsan Kaynakları alanında görev aldı. Şu anda GNCR Holding A.Ş'de İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63761 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!