İK Blog

İş Başvuruları İçin Referans Nasıl İstenir, Nasıl Yazılır?


Yazar: Selin Yetimoğlu

Etiketler: referanslar

Görüntüleme Sayısı 9689 görüntülenme

CareerBuilder'ın 2492 işe alımcı ve 3976 çalışan ile yaptığı son araştırmasına göre, işe alımcıların %80'i aday referansları ile sürecin ilerleyen aşamalarında iletişime geçerken %16'sı adayı görüşmeye davet etmeden önce CV'de bulunan referans numaralarını arıyor.

Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biriyse işe alımcılar tarafından başvuru formunda ya da CV'de görüp de aradıkları referansların %30'unun sahte olması.

Sahte referanstan kastedilense öyle bir kişinin olmaması değil. O kişi muhtemelen gerçek ve muhtemelen gerçekten o CV'de yazan pozisyon ve şirkette çalışıyor. Sahte olan kısımsa o kişinin bizim adayımıza gerçekten referans olacak yakınlıkta olup olmaması kısmı.

Peki iş başvuru sürecinin en önemli aşamalarından biri olan referans nasıl istenir, kimden alınmalıdır, bu işler nasıl olur?

 • Eğer CV'nize referans yazıyorsanız veya iş başvuru formunda sizden istenmişse, oraya sizi gerçekten tanıyan, profesyonel olarak birlikte iş yapmış olduğunuz ve size karşı iyi niyetli olduğuna inandığınız kişileri yazmalısınız.
 • Akraba ve arkadaşlarınızı özellikle belirtilmemişse yazmamalısınız. Bazı kurumlar istiyor, "1 akraba ismi verin, 1 arkadaşınızı yazın" diyerek veya bazı kurumlar "kurumumuzda çalışan akraba/arkadaş/tanıdık var mı?" gibi sorular ekliyor başvuru formlarına.
 • Referans olarak yazdığınız kişilerden önce izin almalı, yazarken de bu durumdan haberdar etmelisiniz. Her başvurudan önce arayıp haberdar etme görüşüne katılmıyorum, iki taraf için de vakit kaybı ancak genel olarak nazik bir "referans yazma izni" almak gereklidir.
 • İş arama sürecine uzun bir aradan sonra tekrar başladıysanız referanslarınızı da bu durumdan haberdar etmelisiniz. Aksi takdirde beklenmeyen bir telefon aldıklarında sizin önceden söylememiş olmanız hoş olmayan durumlara sebep olabilir.
 • Referanslarınızı bayramlarda, seyranlarda, özel günlerde arayarak hallerini hatırlarını sormalı, kendinizi hatırlatmalısınız.  Son olarak, lütfen dıdısının dıdısı olan ünlü/saygın/önemli kişileri referans diye yazmayınız!!

  Bir görüşmede adaya referanslarında yer alan "milletvekili" beyefendiyi nereden tanıdığını sordum. Bir etkinlikte tanıştığını söyledi. "Şimdi kendisini arayıp 'Aday Beyi nasıl bilirsiniz?' diye sorsam ne cevap verir sizce?" diye sordum. Aday beyefendi de, "Yani ismimden tanımaz beni, öyle etkinlikte 'isterseniz beni referans olarak yazabilirsiniz çocuklar' demişti sadece" cevabını aldım.

  Evet adayla ilgili süreç daha fazla ilerlemeden son buldu, kendisini tanımayan birisini referans olarak gösterecek bir vizyondan daha fazlasını arıyorduk.

  Durumun ilginç olan diğer tarafıysa milletvekili beyefendinin tanımadığı gençlere referans olma isteği. Kendisini arayıp referans almak isteyenler olduğunda ne cevap veriyor acaba...

  16/12/2013

 • Yorum Yap

  Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

  İsim:

  E-posta:

  Yorum:


  Selin Yetimoğlu - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

  Selin Yetimoğlu

  İnsan Kaynakları Uzmanı, Profesyonel Koç

    
    


  Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunu. Danışmanlık, Bankacılık, Otelcilik, Sağlık, Telekomünikasyon, Bilişim gibi sektörlerdeki İnsan Kaynakları deneyimlerinin ardından kurucusu olduğu FunOFis adlı şirkette Mutluluk Danışmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Profesyonel Koçluk desteği vermekte ve selinyetimoglu.com blogunda haftalık olarak paylaşımlarda bulunmaktadır.

  İK Blog Sayfalarımız

  İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

  Etkili CV Hazırlama

  CV Hazırlama
  Blog Yazıları

  Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


  Detay >>

  İş Görüşmesi Mülakat

  İş Görüşmesi
  Blog Yazıları

  İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


  Detay >>

  Kariyer Planı

  Kariyer Planlama
  Blog Yazıları

  Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


  Detay >>

  İş Hayatı, Kariyer

  İş Hayatı, Kariyer
  Blog Yazıları

  İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


  Detay >>

  İnsan Kaynakları Blog Yazarları

  Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

  Aradığınız İşi Hemen Bulun!

  CVyolla.com'da 63806 üye firma eleman arıyor.


  İŞ BUL


  Sosyal medyada bizi takip edin!

  En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!