İK Blog

Bugünün gençleri ile nasıl çalışılır?


Yazar: Derya Gönüllü Atacık

Etiketler: x-y kuşağı


Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, kuşaklar arası çatışmalar iş hayatında çok önemli bir yer kaplıyor. Günümüzde baby boomers, x nesli ve y nesli hep bir arada çalışıyor ama gün geçtikçe ilk kuşak yerini tamamen X Nesline bırakıyor ve şimdilerde X nesli ve Y Nesli hep birarada çalışıyor. Peki neler söyleniyor bu kişiler hakkında? Daha önceki yazıma benzer bilgiler gibi gelebilir ama ben yine de bu önemli olan bu konuyu bir kez daha farklı kaynaklardan edindiğim bilgiler ışığında sizlerle paylaşmak istedim.

1990'larda X Nesli olarak tanımlanan gençler bugünün yöneticileri. Ve onların yönetmeye çalıştığı bugünün gençleri onlardan çok farklı. Bugünkü gençler daha öncekilerden daha iyi eğitimli, daha yetenekli, daha açık görüşlü ve daha hedef merkezli.

1980 ? 2000 yıları arasında doğdular ve artık yavaş yavaş iş yaşamına girmeye başlıyorlar. Onlar tamamen dijital ortamın içine doğmuş olan ilk nesil. Ayrıca bizim için devasa olan dünya onlar için gerçek anlamda küresel bir köy. Singapur'da mektup arkadaşları, yan sınıfta öğrenci değişimiyle gelmiş bir yabancı arkadaşları var. Büyük beklentiler nedeniyle, aileleri tarafından en kısa zamanda hedefe ulaşacak şekilde bir düşünce yapısıyla yetiştirildiler. Bu yüzden hedef merkezli, özgüveni yüksek, çevresinin farkında ve beklenti dolular.Bugünün gençleri yetiştirilme koşulları nedeniyle sizden onlara örnek liderler olmanızı, onları zorlayacak görevler vermenizi, esnek çalışma şartları yaratmanızı ve kendi anlaştıkları insanlarla ekip oluşturmalarına izin vermenizi beklerler. Bunların yanı sıra onları cesaretlendirmeyi ve çoğu küçük yaştan beri dijital birer sihirbaz olan bu gençlerden öğrenecek çok şeyiniz olduğunu unutmamalısınız.

Y Nesli gençliğinin birer çalışan olarak kurumlara katacak kendilerine özgü değerleri olduğunu kısa zamanda fark edebilirsiniz. Eş zamanlı olarak birden fazla konuyla ilgilenebilirler. Teknik konularda yüksek beceriye sahip ve işbirliği yapmaya açıktırlar ve genellikle olaylara olumlu açıdan bakarlar. Fakat Y Nesli gençliği bile kusursuz değil. Önemsiz gördükleri işleri savsaklama, hoşlanmadıkları insanlarla zor iletişim kurma, sabırsızlık, aşırı özgüven ve doğal olarak tecrübesizlik onların en büyük sorunları.

13/09/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Derya Gönüllü Atacık

İnsan Kaynakları Yöneticisi

  
  

Yeditepe Üniversitesi burslu Uluslararası ilişkiler mezunu. ODTÜ'de İnsan Kaynakları üzerine eğitim aldı. Şu anda Yapı Merkezi / Yapıray Railway Construction şirketinde İK müdürü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62354 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!