İK Blog

İş Arayanlar İçin LinkedIn


Yazar: Özgenur Yalav

Etiketler: sosyal medya ve kariyer

Görüntüleme Sayısı 9398 görüntülenme

LinkedIn, firmaların iş ilanı, kullanıcı olmak istediklerinde elektronik ortamda hazırladıkları özgeçmişleri ile üye oldukları sosyal medya platformudur. Bazı firmaların iş ilanlarını paylaşarak ve mülakat sürecinde adayların profillerine bakarak işe alım sürecinde LinkedIn'i aktif olarak kullanabiliyorlar. LinkedIn kullanmaya başlayıp bağlantılar (kişiler) eklemeye başladıktan sonra karşılaşabileceğiniz durumlardan bahsetmek istiyorum.

LinkedIn'de karşılaşabileceğiniz durumlar;
  • Günlük ya da belirli aralıklarla kendi fotoğraflarınızı paylaşabileceğiniz sosyal medya platformu değildir. Instagram ile LinkedIni karıştıranlara denk gelebilirsiniz.
  • Zeka soruları gibi görünen meyve,sebze ve çiçeklerle kurulan denklemlerin fotoğraflarını paylaşıp ‘?' konulan yere gelmesi gereken sayıyı soranlara denk gelebilirsiniz.
  • İş hayatında en çok kullanılan ofis programlarının (Excel) kullanımı kolaylaştıracak içerikleri paylaşacağını belirten kişilerin mail adreslerinizi resmin alt kısmına yazmanız gerektiğini söyleyen kişilere denk gelebilirsiniz.Mail adresinizi paylaştığınız zaman herhangi bir dosyanın size gelmesini beklemeyin.
  • Direk özelden size mesaj atarak sizinle muhabbet etmeye çalışan ve farklı amaçlarla size yaklaşan insanlara denk gelebilirsiniz. Bazı kişilerin diğer sosyal medya platformlarından size ulaşmaya çalışmasına denk gelme ihtimaliniz çok yüksek.
  • LinkedIn profilinizde bağlantılarınıza açık olarak özgeçmişinizi zaten paylaşıyorsunuz. Özel olarak size mesaj atıp özgeçmişinizi paylaşmanızı isteyenlere denk gelebilirsiniz. Büyük olasılıkla telefon numaranıza ulaşmak için bu yol tercih edilmiştir.
  • İş arayan adayların umutlarıyla oynayan kişilere denk gelebilirsiniz. Hayali firmaların hayali uzmanları tarafından hayali bir mülakata davet edilmek ile karşılaşabilirsiniz. Detaylı bir araştırma yaptığınız da umutlarınızla oynayan kişiler amacına ulaşamazlar.Belirli bir süre içinde de hayali uzmanların profilleri yok olur.
  • Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi LinkedIn akışınızda da gündemde olan tüm konular hakkında içerik paylaşanlara denk gelebilirsiniz.İş hayatında yaşanan olumlu olumsuz olaylar, değişen kanunlar ve iş hayatı düzenlemeleri dışında tüm gündem ana sayfanızda olacaktır.

Yeni Kullanıcılar İçin LinkedIn


Bu olumsuzlukların yanı sıra iş arayan ve eleman arayan birçok kişinin yolları kesişebilir. Buna yardımcı olacak birçok iş ilanı paylaşılmaktadır. Önemli olan bağlantı sayınızın azlığı ya da çokluğu değil, önemli olan bağlantılarınızın niteliğidir.

02/01/2019

Yorumlar


Mert Ali Üstüner   20/08/2020 17:55
Özgenur Hanım yazınız için teşekkür ediyorum. İş ararken Linkedin profili oluşturmam gerektiğini düşünüyordum. Bu konuda araştırma yaparken yazınızı gördüm. Yazdıklarınızı dikkate alacağım. Tekrar teşekkür ediyorum. Saygılar...


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Özgenur Yalav - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Özgenur Yalav

İnsan Kaynakları Uzmanı

  
  


Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Yönetimi Bölümü mezunu. İnsan kaynakları ve işe alım süreçleri üzerine blog yazıları yazıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63594 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!