İK Blog

İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -II-


Yazar: Selim Arda Üçer

Etiketler: iş görüşmesi, mülakat


Sevgili aday,

Uzun zamandır mektuplaşamadık. Umarım keyfin yerindedir...

Durgunlaşan işe alımlar derken senin de işin zorlaştı. Ama hemen pes etmek, umutsuzluğa kapılmak yok. Senin deneyimlerinden faydalanmak isteyecek, seni fark etmeye çalışacak bir sürü insan kaynakları çalışanı olduğuna eminim.

Bugün sana bir soru sorarak başlamak istiyorum sohbetimize; kendini onlara yani seni keşfetmek üzere yakından tanımak isteyen şirketlere ya da yöneticilere yeterince doğru ve detaylı şekilde ifade edebildiğine emin misin?

Haydi gel işini bilmeyen insan kaynaklarcıları, senin kıymetini bilmeyen yöneticileri ve hatta ekonomik krizi bir kenara bırakalım. Bu arada soğuk bir şey içer misin bu sohbetimize eşlik edecek?Mutlaka bir özgeçmişin vardır. Hatta kariyer sitelerinde de doldurduğun birden fazla özgeçmiş olduğuna bahse girerim. Elbette bunları da doğru bilgilerle donatmışsındır. Peki şu gözle bu "seni başkasına anlatacak" olan dokümanı incelemeye ne dersin? Özgeçmişini sunarken dikkat etmen gerektiğini düşündüğüm noktaları not aldım, belki sana faydası dokunur.

 • "Çok şey anlatan, hiçbir şey anlatamaz" mantığı ile özgeçmişini sade hale getirdiğine emin misin?
 • İmla hatalarını kontrol ettin mi? Bazen küçük bir detay onca güzelliğin arasında göze batar.
 • Özgeçmişindeki iş deneyimlerin kronolojik ve izlemesi kolay bir sıralamada yazılmış mı?
 • Güncel ve profesyonel bir fotoğrafın ekli mi? Haydi o arkadaşının düğünündeki straplez elbiseli fotoğrafını değiştir...
 • İş tanımların basit, sade, teknik terimlerden arınmış ama yeterince fikir verebilir detaya sahip mi? O bölümde yapılan her işi yapan bir Süpermen gibi görünmek güzel ama ne denli gerçekçi? Hem unutma ki bir profesyonelin ortalama olarak bir özgeçmişi incelemek için ayırabildiği süre yarım dakikanın altında.
 • İletişim bilgilerin güncel ve doğru mu? İletişim için yazdığın e-posta adresini sadece Facebook bildirimlerini kontrol etmek için kullanmadığına eminim...
 • Eğitim bilgilerindeki tarihleri düzenledin mi?
 • Haydi sertifika ve aldığın eğitim bilgilerini güncellemeye üşenme, inan buna bile(!) özenle bakan işe alımcı tanıdıklarım var.
 • Başvurduğun sektör ve pozisyona göre özgeçmişini şekillendirdin mi? Finans ya da reklamcılık sektöründe işe alım ile uğraşan profesyonellerin özgeçmişten bekledikleri farklı oluyor biliyorsun. Başvurduğun iş yaratıcılıkla ilintili ise bu yaratıcılığı göstermeye özgeçmişinden başlamaya ne dersin?

  İş arayışında bol şans dilerim. Bu süreçte yardımım dokunacak bir konu olursa e-posta adresim sağ üst köşede yazıyor.

  Sevgiyle.

  05/06/2012

 • Yorum Yap

  Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

  İsim:

  E-posta:

  Yorum:


  Selim Arda Üçer - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

  Selim Arda Üçer

  Penti İnsan Kaynakları Direktörü

    
    


  Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda Penti İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyor.

  İK Blog Sayfalarımız

  İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

  İnsan Kaynakları Blog Yazarları

  Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

  Aradığınız İşi Hemen Bulun!

  CVyolla.com'da 62356 üye firma eleman arıyor.


  İŞ BUL


  Sosyal medyada bizi takip edin!

  En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!