İK Blog

Fondip ile Mülakat Teknikleri


Yazar: Selim Arda Üçer

Etiketler: x-y kuşağı, iş görüşmesi, mülakat


Gerek yönetim toplantılarında gerekse insan kaynakları çalışanlarının bir araya geldiği herhangi bir ortamda konu döner dolaşır ve personel sirkülasyonu ile yeni neslin iş dünyasına ve çalışma kavramına bakış açısına gelir. Y Kuşağından yakınan yönetici ya da İK'cı bulmak bugünlerde sıradanlaşan bir olay. 'Hemen iş değiştiriyorlar', 'şirket aidiyetleri çok düşük', 'işe başlar başlamaz yükselmek istiyorlar, sanki müdür olmak çok kolay', 'kurallara adapte olmakta zorlanıyorlar' bu cümlelerden sadece bazıları. Üstelik bu ve benzerleri sayfalarca yazılabilecek cümlelerin tamamına yakınında doğruluk payı da var.

Peki bu gerçeği tespit eden insan kaynakları çalışanları ya da şirket yöneticileri hangi davranış ve alışkanlıklarını değiştiriyor? İnsan kaynakları prosedür ve uygulamalarında değişen neslin ve onların iş yapış şekillerinin karşılıkları yaratılabildi mi?

Elbette birkaç sene öncesine göre yapılan uygulamaların sosyal medya odaklı olması, çalışan memnuniyetinin işveren markası kavramı ile yaratılmaya çalışılması gibi farklı ve yaratıcı İK uygulamaları hayatımıza girdi. Şirket içi uygulamalar hayli çeşitlendi ve 'gençleşti'. Ancak hala bu alanda gidilecek oldukça fazla mesafe var.

Örneğin aşağıdaki video "The Social Network" filminden bir sahneyi içeriyor. İzleyenler biliyordur; film Facebook'un kuruluş hikayesini, dolayısıyla da kurucusu Mark Zuckerberg'in yolunu anlatıyor. Mark Zuckerberg 1984 doğumlu bir Y Kuşağı patronu. Harvard'da öğrenci iken kurduğu site ile şu anda Google'dan bile fazla tekil ziyaretçi alan bir markanın sahibi. Elbette başarısı farklı düşünmeye borçlu olan bu girişimcinin uygulamaları da kurduğu site gibi alışılagelmişin dışında.

Aşağıdaki videoda ilk yazılımcısını işe almasını göreceksiniz. Hergün yaptığımız mülakatları birini izliyor olacaksınız. Ama nasıl? Masanın etrafındaki gençler hem 'shot' yapıp hem kod yazıyorlar! Ayakta kalan da Facebook'ta işe giriyor. Elbette iş merkezimizin işe alım odalarını tekila bardakları ile doldurmayı düşünecek değiliz ama mevcut durumdan birkaç adım uzaklaşarak, sıradanın dışında, eğlenerek çalışmak isteyen Y Kuşağının da beklentilerini karşılayan yeni uygulamalar yapamaz mıyız?20/03/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Selim Arda Üçer - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Selim Arda Üçer

Penti İnsan Kaynakları Direktörü

  
  


Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda Penti İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62356 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!