İK Blog

İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -I-


Yazar: Selim Arda Üçer

Etiketler: iş görüşmesi, mülakat


Sevgili Aday,

Nasılsın, iyi misin?

Bu sana ilk mektubum. Biliyorum çağımıza uzak bir kavram mektup yazmak ama arada sırada sana bu yolla seslenmeyi istiyorum.

İş aradığını, her gün kariyer sitelerinde gezdiğini, danışmanlara ve işe alımcılara özgeçmişini e-posta olarak gönderdiğini biliyorum. Zor bir süreç, kolaylıklar dilerim. Ama bil ki bizim de işe alım planını, üstelik istenilen nitelikteki adaylarla gerçekleştirmemiz zor. Bazı meslektaşlarım sana ?işe ihtiyacı olan muhtaç gibi? davransalar da bil ki çok kıymetlisin. Bu devirde kendini yetiştirmiş, potansiyeli olan, istekliliği konusunda hem beni hem bölüm yöneticisini etkileyebilecek aday bulmak kolay mı sanki?

Bu süreçte inan biz de seni zor bulduk. Kariyer sitelerinde filtre cambazlıklar yaptık, Linkedin?de profil profil gezdik, Facebook?ta mesajlar bıraktık, eski özgeçmişleri bir kez daha taradık, eşe dosta haberler saldık? Ama sonunda sana ulaştım. Üstelik yarın da seninle görüşmem var.Sevgili aday lütfen görüşmemize seninle kararlaştırdığımız saatte gel. İnan en az okuduğun okullar, deneyimlediğin işler, yetkinliklerin kadar önemli. Geç bile kalacak olsan lütfen ara. Emin ol ki işi ?insan? olan bizler seni anlayışla karşılar, başka bir randevu veririz. Hatta başka bir iş teklifini kabul ettiysen bile bunu bize nedeniyle söyle. Söyle ki biz de doğru adayı bulduğumuzdan emin olalım, kendi şirketimizin hangi alanlarını geliştirmemiz gerektiğini öğrenelim.

Üstelik habersiz gelmediğin ya da uzunca bir rötarla geldiğin görüşmelerde hem benim zamanımı almakla kalmıyor, o sürede yeni bir iş fırsatı için gelebilecek bir başka kişiyi de engel oluyorsun.

Senden beklentilerimi ilerleyen mektuplarda bulabilirsin.

Sevgiler.

21/12/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Selim Arda Üçer - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Selim Arda Üçer

Penti İnsan Kaynakları Direktörü

  
  


Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda Penti İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62427 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!