İK Blog

Kadınlarda Kariyer Sonlandırma Nedenleri


Yazar: Aydan Çağ Aydın

Etiketler: kadın ve kariyer


Kadının evle iş hayatı arasındaki sorumluluklarını dengeleyememesinin bir sonucu olarak kariyerine hiç başlayamamasına ya da başladığı kariyerini sonlandırmasına neden olabilmektedir. 2010 verilerine göre istihdama katılan kadın oranı gelişmiş ülkelerde %57'nin üzerindeyken Türkiye'de sadece %24. 30 ve OECD ülkesi içinde Türkiye kadın istihdamında sonuncu sırada. Gerçi baktığımızda ülkemizde kadınların geçmiş yıllara oranla iş hayatında daha aktif olduğunu görebiliyoruz. Yeterli mi tabiki değil..

Etrafımızdaki birçok kadın ev ile iş hayatı arasında boğulabiliyor. Burada erkeklere de çok iş düşüyor. En başında eşlerinin çalışmasını desteklemeleri ve evin sorumluluklarını paylaşmaları gerekiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi Tarık Totan ve Sakarya Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi Tayfun Doğan'ın yapmış oldukları bir araştırmada kadınların kariyer sonlandırmasına ilişkin nedenleri şu şekilde yer vermişlerdir:

 • Çalışma saatlerinin çokluğu
 • Ağır iş yükü
 • Hafta sonu çalışmanın gerekliliği
 • Sık sık şehir dışı seyahatlerin olması
 • Çalışma saatlerine müdahale etmenin zorluğu
 • Güvensiz bir işe sahip olmak
 • İşin fiziksel ve psikolojik yükünün çokluğu
 • İşyerindeki huzursuzlukları
 • Yardımcı çalışan olmaması
 • Yönetici ile sorunlar
 • Kadınların kariyer planları ve eğitimleri onların annelik rolleri, sosyal baskı ve çocuklarının bakımıyla ilgili sorumlulukları
 • Toplumun meslekler hakkında basmakalıp yargıları, hata yapma korkusu, başarı korkusu ve düşük öz yeterlilik düzeyinin ilk çocukluk döneminde kızlara sosyal çevresi tarafından kanıksatılması nedeniyle kadınlar kariyer gelişimlerinde ciddi sorunlar yaşamaktadır.  Bunlar dışında ekleyeceklerim ise;

  Kadınlar kariyerine ara verdiklerinde tekrar iş hayatına dönmeleri zorlaşmaktadır. Burada da kadınların desteklenmesi gerekiyor. Erkeklerin günümüzde evlendikten sonra eşleri için "kadının yeri evidir" söyleminden de vazgeçmeleri gerekmektedir. Evlilik ve doğum, kadın çalışanların işten ayrılma nedenlerinin %70'ini, işverenin işten çıkarma nedenlerinin de %20'sini oluşturmaktadır. Birçok işgörüşmesinde mutlaka başınıza gelmiştir, mülakatı yapanlar "Evli misiniz?, Evlenmeyi düşünüyor musunuz?, Çocuk yapmayı düşünüyor musunuz?" gibi soruları size yöneltirler. Erkek adaylara bu soru sorulmaz bile, direkt esgeçilir. Kadın ve erkek arasındaki bu ayrımcılıktan da vazgeçilmeli.

  Aynı zamanda kadınlar erkeklere oranla daha düşük ücretlerle çalıştırılabilmektedir. Bu ayrımcılıktan dolayı kadınlar aldıkları düşük ücretler ve çalışma koşullarından ötürü ya hiç iş hayatına girmiyorlar ya da işlerinden ayrılarak ev kadını olmayı tercih ediyorlar.

  16/05/2013

 • Yorum Yap

  Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

  İsim:

  E-posta:

  Yorum:


  Aydan Çağ Aydın - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

  Aydan Çağ Aydın

  İnsan Kaynakları Yöneticisi

    
    


  Afyon Kocatepe Üniversitesi İşletme Yönetim ve Organizasyon ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunu. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde İşletme Yönetim ve Organizasyon üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda As Grup'ta İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak çalışıyor.

  İK Blog Sayfalarımız

  İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

  İnsan Kaynakları Blog Yazarları

  Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

  Aradığınız İşi Hemen Bulun!

  CVyolla.com'da 62737 üye firma eleman arıyor.


  İŞ BUL


  Sosyal medyada bizi takip edin!

  En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!