İK Blog

Ne Çektik Be!


Yazar: Ece Erkal

Etiketler: CV hazırlama, özgeçmiş


Bahar ayları ile birlikte üniversitelerimizde etkinlikler artmaya başladı. Biz de cvyolla.com olarak öğrenci klüplerinin davetleri üzerine "Kariyer Planlama ve İş Arama Süreci" seminerlerimize büyük bir keyifle devam ediyoruz.

Bu seminerimizin en çok ilgi çekici kısmı, "Özgün ve Fark Edilen CV Hazırlama" başlığımız. Bu kısma başlamadan önce, salona soruyorum. "Kimlerin hazırda güncel bir özgeçmişi var?" diye, ortalama 100 kişilik bir dinleyici kitlesinde iki elin parmak sayısı kadar el ancak kalkıyor, onların da bir kısmı tereddütlü. "Özgeçmiş hazırlamaktan, yazmaktan hoşlanıyor muyuz?" diye sormaya devam ediyorum. Bu sefer de kafalar iki yana sallanmaya başlıyor.

Özsaygısı yüksek bir insan doğal olarak kendinden, başarılarından ve deneyimsel kazanımlarından bahsetmekten ve yeteneklerini paylaşmaktan keyif alır ve heyecan duyar. Peki, o zaman, iş yaşamımızı ilgilendiren her alandaki beceri ve deneyimlerimizi sunduğumuz özgeçmişimizi hazırlarken neden bu şekilde hissetmiyoruz? Gözlem ve birikimlerimden yola çıkarak bu durumun bazı nedenlerini paylaşmak istiyorum.

1. Kıyaslamak: Kendimizi ve başarılarımızı diğer insanlarla kıyaslıyoruz. Bilinçli veya bilinç dışı, bizden daha iyi bir eğitim almış, daha fazla iş deneyimi olmuş, kariyer yaşamında daha fazla yükselmiş birinin varlığını düşünerek bu işe koyulduğumuzda, kendimizi yetersiz hissediyoruz. Kendi başarılarımızı, potansiyelimizi, fark yaratabileceğimiz bize özgü güçlü yanlarımızı gölgeliyoruz.

2. Onay Beklentisi: Elbette ki, özgeçmişimizi öncelikle bizi seçsinler diye hazırlıyoruz. Diğer yandan, normal şartlarda doğallıkla ve kolaylıkla kendimizi ifade ederken, özgeçmişte neyi nasıl belirteceğimiz konusunda kendimizi baskı altında hissediyoruz.

3. Kendimizi ve geleceğimizi yeterince umursamıyoruz. Biraz özen ve zaman ayırmayla fark yaratabileceğimizin farkında değiliz. Sorumluluğumuzu aldıktan sonra akışa bırakmak yerine, özgeçmiş hazırlamayı angarya ve zorunluluk olarak görüyoruz.

4. Standart bir takım kalıplara, formatlara pek girmekten hoşlanmıyoruz. Her ne kadar hazır bulduğumuz bir formatı kopyala yapıştır yapmak bize kolay gelse de; bu formatlar, eğitim, beceri ve deneyimlerimize uymadığında kendimizi eksik ve dezavantajlı olarak algılıyoruz. Bu nedenle keyif almıyoruz. Sunacağımız faydalardan bahsederken yaratıcılığımızın sınırlandırıldığını düşünüyoruz.Bu nedenlerden ilk üçü tamamen kendimizi nasıl algıladığımızla ilgili. Evet, başardıklarımız ve başaramadıklarımız var. Diğer yandan, şimdiden itibaren yepyeni başarılara ve geleceğe ulaşmak için adım atabiliriz. Kendi gerçek değerimizi anlayıp kendimizle barışabiliriz.

Son neden ise, bizim de cvyolla.com olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu. Bu nedenle, size istediğiniz formatta hazırladığınız bir özgeçmişle başvuru yapma şansı tanıyoruz. Seminerlerimizde, standart format dışında yaratıcı cv örneklerinden de bahsediyoruz ve bu konuyla oldukça ilgi çekiyoruz. İleride sadece bu konuyu daha detaylı işleyen seminerlerimiz ve başka sürprizlerimiz de olacak. Her bireyin, üreten ve çalışanın, bu yaşamda özgün bir yeri olduğunun bilinci ve inancıyla bu özgünlüğü yansıtabilecek her türlü gelişme için destek ve öncü olma gayreti içindeyiz.

Seminerlerimde de belirttiğim gibi, biz özgeçmişimizden fazlasıyız. Onu yöneten ve yönlendiren biziz. Diğer yandan onu hazırlamak için yeterince özen göstermez isek o bizi yönetir hale gelir. "Ne çektik be şu özgeçmişten!" demek kolay. Önemli olan, sorumlusu olduğumuz bazı görevlerimizden de keyif almayı deneyimlemek. Bence hayalimize ve mutlu bir kariyere ulaşmak için buna değer.

Sevgimle,

16/04/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Ece Erkal - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Ece Erkal

Bireysel Gelişim Uzmanı

  
  

ODTÜ İşletme mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümü yüksek lisans sahibi. Bankacılık sektöründe uzun yıllar çalıştı. Şu anda bireysel gelişim uzmanı, kariyer koçu ve yaşam koçu olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63032 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!