İK Blog

Özgeçmiş Hazırlamanın 10 Altın Kuralı


Yazar: Beste Naz Altaç

Etiketler: CV hazırlama, özgeçmiş

Görüntüleme Sayısı 4210 görüntülenme

Birçok firmaya iş başvurusunda bulundunuz ama hiç dönüş olmadı mı? Belki de esas sorun başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz özgeçmişinizin yetersiz ya da yanlış olmasından kaynaklanıyordur. İş başvurularının ilk basamağı olan özgeçmiş hazırlamak pek çoğumuz için sıkıcı gelse de kariyere açılan kapının ilk anahtarı olduğunu düşünürsek, özenle hazırlanması gerektiğini ve önem arz ettiğini göz ardı etmemeliyiz. Peki iyi bir özgeçmişi nasıl hazırlamalıyız? Aslında bu sorunun yanıtı hiç zor değil, bazı detaylara dikkat ederek etkili bir özgeçmiş hazırlayabiliriz. Eğer bu detayları merak ediyorsanız yazının devamını okumaya devam edin :)

Öncelikle işe alımda yer alan taraf olarak söylemeliyim ki, özgeçmiş incelemeye ayrılan süre çok kısa. Çünkü işe alımcı, binlerce başvuru arasından en uygun adayı seçmeye çalışırken her özgeçmişe uzun uzadıya vakit ayırması mümkün olmayacaktır. Bu yüzden özgeçmişinizin maksimum iki sayfadan oluşması yeterli olacaktır.

Özgeçmişiniz de imla kurallarına dikkat ederek, yalın ve anlaşılır bir dil kullanmaya ve olumsuz ifadelerden kaçınmaya özen gösterin.

Özgeçmişinizi mutlaka bir ön yazı ile birlikte gönderin. Ön yazınız da kendinizi ne kadar iyi ifade ederseniz, birçok aday içinden sıyrılıp dikkat çekebilirsiniz. Ancak kesinlikle paragraflarca uzunlukta bir ön yazı olmamalı. İlk Altın kuralımız, özgeçmişimizin genelini minimum ve yalın düzeyde hazırlamaya özen göstermek.

Hatalı bilgi vermeyin. İlk inceleme de özgeçmişe ayrılan süre kısa tutulduğu kadar, mülakat davetinden sonra özgeçmişinize ayrılan süre aksine daha uzun olacaktır. İşe alım davetine uygun görülen adayı tanımak için işe alımcının elindeki en temel veri özgeçmişiniz olacaktır. Eğer yanlış ya da eksik bilgi verirseniz emin olun mülakat esnasında ortaya çıkacaktır. Bu yüzden İkinci Altın Kuralımız, dürüst olmak.

Başvurduğunuz pozisyonu iyi inceleyin. O pozisyonun gerektirdiği yetkinlikler, iş tanımı ilan içerisinde yer alacaktır. Başvurduğunuz pozisyona eminseniz ve ilan içeriğinin gerçekten sizin yetkinliklerinize ve kariyer hedeflerinize uyum sağladığını düşünüyorsanız başvurunuzu yapın. Yoksa aksi takdirde hem sizin için zaman kaybı olacak hem de size uygun olmayan bir pozisyonda gerçekleştireceğiniz mülakat olumsuz geçeceği için, motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Üçüncü Altın Kuralımız, ne istediğinizden emin olun.

Katıldığınız eğitimlere, yeteneklerinize, aldığınız sertifikalara özgeçmişinizde yer verin. Ama bunu sadece özgeçmişi doldurmak için yapmayın. Dördüncü Altın Kuralımız, Gerçekten size bir şeyler kattığına inandığınız eğitimlere yer verin ve başarılarınızı somut örneklerle kanıtlayın.

Özgeçmişinizin tasarımında yalın olun ve abartılı süslü, fazla renkli tasarımlardan kaçının. Son dönemlerde popüler ve ilgi çekici olan “infografik” türde bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. Eğer bu kelime ile ilk kez karşılaştıysanız, arama motorundan aratarak pek çok örneğini inceleyebilir ve kendinize uyarlayabilirsiniz. Beşinci Altın Kuralımız, abartıdan uzak ama ilgi çekici bir içerik oluşturmak.Altıncı Altın Kuralımız, Özgeçmişinizi belirli periyotlarda güncelleyin. Yeni eğitimler aldıkça, donanım ve tecrübeniz ilerledikçe ya da pozisyonunuz değiştiğinde mutlaka özgeçmişinizde de revize edin.

Yedinci Altın Kuralımız, Özgeçmişinizde kullanacağınız fotoğraf ciddiyetten uzak ve abartılı olmamalı. Mümkün olduğunca resmi, özgeçmişinizi tamamlayan nitelikte olmalıdır.

Sekizinci Altın Kuralımız, Kişisel bilgileriniz açıkca yer almalıdır. Medeni durum, adres, telefon, e mail gibi bilgiler doğru bir şekilde yer almalı ve medeni durum, askerlik durumu, gibi bilgilere açıkça yer verilmelidir.

Dokuzuncu Altın Kuralımız, firmanın başvuru tamamlanırken yönelttiği sorulara açık ve dürüst yanıtlar vermek. Eğer seyahat ya da hafta sonu çalışma engeliniz var ise sırf mülakata davet edilmek için yok yazmak doğru olmayacaktır. Ya da net maaş beklentiniz soruluyorsa, belirteceğiniz ücret aralığı mutlaka sizi tatmin eden düzeyde olmalıdır.

Onuncu ve son Altın Kuralımız, Sizi çok yakından tanımayan kişileri referans olarak göstermeyin ve referans gösterdiğiniz kişilere önceden mutlaka haber verin.

Görüldüğü üzere aslında hepimizin bildiği detaylara dikkat ederek, güçlü bir özgeçmiş ile kariyerinize 1-0 önde başlayabilir ve adaylar arasında fark yaratıp öne çıkabilirsiniz.

09/01/2020

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Beste Naz Altaç - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Beste Naz Altaç

İnsan Kaynakları Uzmanı

  
  

İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans programına devam etmektedir. RoyalCert firmasında İK Uzmanı olarak çalışmaktadır. İşe Alım süreçleri, mülakat, performans değerlendirme, personel özlük işlemleri alanlarında deneyim sahibidir.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63806 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!