İK Blog

Özgeçmişteki her bilgi doğru olmalı


Yazar: Ahmet Veli Olgundeniz

Etiketler: CV hazırlama, özgeçmiş

Görüntüleme Sayısı 4921 görüntülenme

Amerika'da ülke genelinde yapılan bir araştırmaya göre, iş başvurularında adayların yüzde 70'i özgeçmişlerini hazırlarken yalan söylüyor veya gerçekleri çarpıtıyor. Türkiye için elde edilmiş bir veri yok ancak bizdeki adayların daha bilinçli ve sağduyulu olabileceğini umut ediyorum.

Özgeçmişlerini işveren için daha cazip hale getirmek amacıyla "beyaz yalanlar" söyleyenler genellikle ya maaşlarını olduğundan yüksek gösteriyor ya ünvanlarını abartıyor ya da işsiz geçirdikleri süreleri önceki çalışma dönemine dahil ediyor.

Beyaz yalanlara başvuranların önemli bir kısmı bunu öncelikle bir randevu kapabilmek için yapıyor. Bazıları daha yüksek bir ücret almanın hesabını yaparken bazıları da asla yalanlarının ortaya çıkmayacağını zannediyor.

Yanılıyorlar

İnsan kaynakları danışmanlığı yapan firmaların deneyimli uzmanlarına göre abartılı özgeçmişlerin önemli bir bölümü daha ilk araştırmada eleniyor. Başvuruyu yaptıktan sonra geri dönüş süresinin uzaması büyük ihtimalle detaylı bir özgeçmiş araştırmasının sürdürüldüğünün göstergesi.

Yeni tanıştığınız, müstakbel işvereninize daha ilk anda yalan söylemek hakkınızda tahmin edemeyeceğiniz kadar kötü bir izlenim yaratıyor. Ne kadar becerikli veya iyi niyetli olursanız olun "sözüne güvenilmez" damgasını yiyiveriyorsunuz.

Amerikalı ünlü kariyer uzmanı Lonnie Pacelli, Parentice Hall'dan çıkan "The Project Manager Advisor" kitabında "Bir aday özgeçmişinde çok küçük birşey için dahi olsa yalan söylüyor veya gerçek olmayan bir izlenim yaratmaya çalışıyorsa peşinen kaybediyor" diyor. Üniversite sınavlarında üç yanlış cevap bir doğruyu götürürken iş başvurularındaki bir yanlış yanıt bütün doğruları götürüyor.

Aslında çok doğru bir insansınız, işi çok istediğiniz için küçük bir gerçeği değiştirdiğinizi düşünelim. Diyelim ki geçmiş iş yaşantınızda 2 yıllık bir kesinti oldu yani çalışmadığınız bir dönem. Bu dönemi açıklamak sizin için sıkıntı verici olabilir çünkü görüşmeci size neden ayrıldığınızı, o sürede ne yaptığınız gibi sorular sorabilir. Bunu açıklamak yerine o iki yılı bir önceki işyerinde çalışmış gibi kapattınız. İşveren de özgeçmiş kontrolünde bunu fark etti. Henüz kurumsallaşmamış işletmelerde bu küçük yalan gözardı edilebilir belki ancak ciddi kurumlarda bu söz konusu olamaz.Sıkıntıya Düşmeyin

Aslında o iki yıl çalışmadığınız halde "çalıştım" demek yalandır. Yalan da kötü bir davranıştır ve bizler davranışlarımızı hep tekrar ederiz.

Diyelim ki kontrolde yalanınız fark edilmedi ve işe başladınız. Hala kurtulmuş sayılmazsınız. İş başı yaptığınız andan itibaren işveren özgeçmişinizde belirttiğiniz bütün özelliklerinizin karşılığını görmek isteyecektir. Eğer becerilerinizi abarttıysanız uykusuz geceler sizi bekliyor demektir.

İşveren sizden kendinizi sunarken ileri sürdüğünüz özelliklerinden daha fazlasını bekleyecektir ve siz olması gerekeni bile tam sağlayamadığınızda kafalarda soru işaretleri oluşmaya başlar. Özgeçmişiniz tekrar mercek altına alınır, referanslar aranmaya başlanır ve kaçınılmaz son gelir çatar. Her işin başı "dürüstlük", öyle değil mi?

20/12/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Ahmet Veli Olgundeniz - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Ahmet Veli Olgundeniz

İnsan Kaynakları Yazarı, İletişim Uzmanı

  
  


İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Yeni Asır İnsan Kaynakları Gazetesi editörlüğü ve köşe yazarlığı yaptı. Yeni Asır TV’de de Kariyer Doktorum adında bir televizyon programı hazırlayıp sundu. Şu anda Medical Park İzmir Hastanesi'nde Kurumsal İletişim ve Eğitim Koordinatörü olarak çalışmaktadır. İş yaşamı, insan kaynakları ve kariyer alanlarında şu ana kadar 400’ün üzerinde köşe yazısı yayınlanan ve 300 TV programı yapan Olgundeniz, "İş Görüşmelerinin 40 Zor Sorusuna 40 Mükemmel Yanıt" ve "Manipülatörün Cep Kitabı" adında iki kitap yazmıştır. Kariyer Doktoru blog sayfasında yazılarını yayınlamaktadır.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63761 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!