İK Blog

İyi bir kapak yazısı nasıl yazılmalı?


Yazar: Ahmet Veli Olgundeniz

Etiketler: kapak mektubu, ön yazı

Görüntüleme Sayısı 4796 görüntülenme

İş ararken iyi hazırlanmış bir özgeçmişin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kapak yazıları da en az özgeçmiş kadar önemlidir. Pek çok kişi kapak yazılarını ihmal eder. En azından benim posta kutumdaki özgeçmişlerin hiç birisinde kapak yazısı yok.

Bu konuyla ilgili yazılmış onlarca kitap ve yüzlerce makale olmasına rağmen ısrarla e-posta gönderip "Nasıl iyi bir kapak yazası yazabilirim?" diyen okurlarım işte şimdi sizlere sesleniyorum....

Kapak yazısını önemli kılan işe alım uzmanı ile, özgeçmişlerdeki resmi şablonunun, dışına çıkarak serbest bir dille konuşma imkanı sağlamasından kaynaklanır.

İlk kural kapak yazısı yazarken işe alım uzmanıyla bire bir konuşuyor olduğunuzu hayal edin. Yazıyı mümkün olduğu kadar kişiselleştirin yani "İlgili kişinin dikkatine" gibi bir başlık kullanmamaya çalışın. İngilizcede de aynı şey geçerli mümkünse "To whom it may concern" demeyin. Firma hakkında bilgi toplayarak, web sitesini inceleyerek hatta şirkete telefon açarak doğru kontak kişiyi veya departmanı bulun.

İkinci kuralımız da şu, sanki yüzlerce firmaya başvuruyormuş ve çok yoğunmuşsunuz gibi matbu bir kapak yazısı hazırlayıp her başvuruya bunu göndermeyin. Böyle bir kapak yazısı işe alım uzmanı tarafından "şıp" anlaşılır. Bir işe alım uzmanı öncelikle sizin şirketi tanıyıp tanımadığınızı ve özelliklerinizi incelemek ister. Kapak yazısı yazmadan önce şirketi inceleyin hakkında çıkan haberleri ve yazıları okuyun. Şirketin misyonu, hedefleri ve öncelikleri hakkında bilgi edinin. Kapak yazısında da şirketi tanıdığınızı hedeflerinden haberdar olduğunuzu ortaya koyun. Bu işverene sizin istekli ve motive olduğunuzu gösterir.

"Doğal taş sektöründe 20 yıldır faaliyet gösterdiğinizi ve ihracatınızda son beş yılda yüzde 25 artış olduğunu biliyorum. Hızla gelişen şirketinizde ..... ...... alandarda katkı sağlayabileceğime inanıyorum......" gibi.Ne istiyorlar?

Üçüncü kural da şöyle, şirketin tam olarak ne istediğini anlayın. Eğer bir pazarlamacı aranıyorsa kapak yazınızda pazarlamacılıkla ilgili bilgi, beceri ve başarılarınıza yer verin. Yani "Geçen yıl, Aydın, Muğla ve Balıkesir'de gerçekleştirdiğim pazarlama kampanyalarında şirketimin satışlarını yüzde 12 artırdım, satış ekipleri oluşturdum ve bu ekipler şu an hala görevde..." gibi. Tali konulara ağırlıkla yer vererek özgeçmişinizi çöpe attırmayın.

Lafı fazla uzatmayın. Karşınızdaki insanın size ayıracağı zaman kısıtlı olacaktır. Daha ilk paragrafta başvurduğunuz pozisyonu belirtin ve sonraki cümlelerde özelliklerinizi bayın. Ağdalı ve uzun cümleler kurmayın.

Bazı yabancı kaynaklarda adayların kapak yazısını "Sizden haber bekliyorum" şeklinde bitirmek yerine "Önümüzdeki hafta sizi randevu talep etmek üzere arayacağım" şeklinde bitirilmesinin daha iyi olacağı belirtiliyor ancak ben bunu çok doğru bulmuyorum.

Evet son olarak kapak yazılarındaki en büyük sıkıntı imla ve yazım hatalarıdır. Bu hatalar şansınızı çok çok azaltır. Kapak yazınızı göndermeden önce mutlaka bu açıdan kontrol ettirin.

Evet kapak yazısı genelde bilgisayar ortamında yazılarak elektronik posta ile gönderiliyor ancak eğer posta ile veya elden özgeçmiş verecekseniz bazı işverenlerin el yazısı ile yazılmış kapak yazısına daha fazla değer verdiğini de burada belirtmiş olayım.

İyilikle kalın...

12/11/2014

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Ahmet Veli Olgundeniz - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Ahmet Veli Olgundeniz

İnsan Kaynakları Yazarı, İletişim Uzmanı

  
  


İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Yeni Asır İnsan Kaynakları Gazetesi editörlüğü ve köşe yazarlığı yaptı. Yeni Asır TV’de de Kariyer Doktorum adında bir televizyon programı hazırlayıp sundu. Şu anda Medical Park İzmir Hastanesi'nde Kurumsal İletişim ve Eğitim Koordinatörü olarak çalışmaktadır. İş yaşamı, insan kaynakları ve kariyer alanlarında şu ana kadar 400’ün üzerinde köşe yazısı yayınlanan ve 300 TV programı yapan Olgundeniz, "İş Görüşmelerinin 40 Zor Sorusuna 40 Mükemmel Yanıt" ve "Manipülatörün Cep Kitabı" adında iki kitap yazmıştır. Kariyer Doktoru blog sayfasında yazılarını yayınlamaktadır.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63903 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!