İK Blog

Psikolojik Sermaye


Yazar: Evrim Kuran

Etiketler: kişisel gelişim, psikoloji


Küresel dünyamız zor zamanlardan geçiyor. Ülkemiz de bu yutulması zor lokmadan payını alıyor kuşkusuz. Global kriz canavarı, şimdiden binlerce çalışana dişlerini geçirdi bile. Böyle zamanlarda ortalık “biz demiştik” diyenlerden geçilmiyor. Krizin V tipi mi L tipi mi olduğu, krize mortgage kredilerinin yapısının bozulmasının mı sebep olduğu, Marx’ın haklı mı haksız mı olduğu tartışıladursun, olan yine ortalama vatandaşa oluyor. Küresel kriz terörürün global anlamda 1 aylık bilançosu içler acısı: sadece bir ayda 100 bini aşkın yeni işsiz... Gelişmekte olan güzel ülkemizde eski işsizlerimizin derdine henüz derman olamamışken, Türkiye’de de pek çok çalışan her yeni güne ipi boynunda uyanıyor.

Araştırmacıların bu konuda bize bir iyi bir de kötü haberi var. Önce kötü haber: İşsizlik insanın ruh halini öyle derinden sarsıyor ki, yeniden bir işe girebilme, yeniden üretebilme yetisini de zayıflatıyor. Ve işte panzehir: Psikolojik Sermaye! Araştırmalara göre psikolojik sermaye, işsizliğin birey üzerindeki olumsuz etkilerini azaltarak, yeniden üretkenlik kazanması ve olumlu sonuçlar yaratması sürecine hız kazandırıyor.

Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nden Profesör Fred Luthans, Psikolojik sermayeyi “bireyin pozitif psikolojik durumu” olarak tanımlıyor. Luthans’a göre psikolojik sermayenin 4 önemli belirleyeni var:1. Zorlukların üstesinden gelebilmek için gerekli çabayı koymamızı sağlayan öz-etkinlik (kendini yeterli bulma)

2. Şimdi ve gelecekte başarılı olabilmek için olumlu tavır ve olumlu beklentiler (iyimserlik)

3. Hedeflere ulaşmak için azmetmek ve gerektiğinde hedeflere giden yolları yeniden gözden geçirmek (umut)

4. Zorluklar ve sıkıntılar dört bir yandan saldırdığında bile kendini toplamak ve devam etmek (direnç)

Geleneksel kaynaklar ve geleneksel yanıtların yaraya merhem olmadığı apaçık ortadayken, zaman, çalışanlarımızın psikolojik sermayelerine yatırım yapma zamanıdır. Bu zor dönemeçte, olumlu iklim yaratmak zorunda olan 21. Yüzyıl liderinin, organizasyonu, çalışanları ve kendisi için yapabileceği en iyi yatırım kuşkusuz ki budur.

16/02/2016

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Evrim Kuran - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Evrim Kuran

Danışman ve Eğitmen

  
  


Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Marmara Üniversitesi HR Management & Development ve Sabancı Üniversitesi Executive MBA üzerine 2 yüksek lisans programını tamamladı. Şu anda Dinamo Danışmanlık ve Eğitim firmasında Kurucu Ortak, Danışman ve Eğitmen.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62356 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!